Mokslinė ateitis baisesnė nei fantastiniuose filmuose

Naujausi JAV Gamtos apsaugos agentūros pranešimai apie globalinį atšilimą ir besikeičiančią pasaulio klimatinę situaciją verčia sunerimti. Mokslinės prognozės apie pasaulio ateitį gąsdina labiau nei siaubingi fantastinių filmų scenarijai.

"Šiltnamio" efektas, planetoje sukėlęs globalinį atšilimą, grasina atmosferos temperatūrą padidinti dar pora laipsnių. Mokslininkai gąsdina, kad temperatūra pakilusi tik vienu laipsniu Celsijaus, žemėje sukeltų kritinius padarinius praneša lifescience.com.

Pirmiausia suaktyvėtų paukščių ir gyvūnų migracija į vėsesnius kraštus, tai reiškia, kad maisto ištekliai jiems sumažėtų iki minimumo net ten, kur klimatas butų ne per šiltas išlikti. Jau dabar apie pusantro tūkstančio augalų ir gyvūnų rūšių pajudėjo link ašigalių per 4 mylias. Žemę ištiks didžiausias per visą istoriją masinis gyvų organizmų rūšių išnykimas.

Globalinio atšilimo pasekmė yra ne tik šylantis žemės klimatas, tačiau ir geriamo vandens trūkumas. Ištirpę ledynai susimaišys su jūros vandeniu, tuo tarpu geriamas vanduo išgaruos. Pasaulyje bus jaučiamas vandens stygius prilygstantis dabartiniam gėlo geriamo vandens deficitui Afrikoje. Nyks ežerai bei džius upės dvigubai greičiau nei jos nyksta dabar.

"Šiltnamio" efekto padariniai apims ir saulės energijos stygių. Atmosferoje susidaręs dujų sluoksnis sumažins žemės atmosferos ventiliaciją. Žemė kais, tačiau šviesos bus mažiau. Teigiama šviesos energija koncentruosis viršutiniuose atmosferos sluoksniuose, nepasiekdama žemės.

Dėl tos pačios priežasties kils dar nematyto stiprumo audros, cunamiai taps kasdienybe, lis kuo toliau, tuo daugiau, tačiau lietaus vanduo bus "rūgštus", t.y. prisotintas anglies dvideginio.

Jūros lygis 30 metrų viršys dabartinį jūros lygį. Nuo audrų bei žaibo kils vis daugiau nevaldomų gaisrų Amazonės miškuose. Toliau žaibiškais greičiais plėsis Sacharos dykuma, o šiuo metu esančios sausos teritorijos arti pusiaujo zonoje taps smėlingomis arba uolingomis dykumomis.

Dėl aplinkos, gyvenamosios vietos pakitimų, keisis ir gyvūnų fiziologija. Nykstantys augalai sukels kitokį laukinių gyvūnų mitybos racioną. Tai sukels alergines reakcijas, gyvūnų mutacijas. Jau dabar mokslininkai aptinka gyvūnų DNR pakitimų, kurie įvyko labai greitai palyginus su evoliucijos procesu.

Žmonės taip greitai neprisitaikys prie aplinkos pokyčių. Prognozuojami odos vėžio protrūkiai, kuriuos sąlygos ultravioletinių spindulių filtrų menkėjimas atmosferoje.

Daugės kalnų, žemės drebėjimų, žemės plutos įplyšimų, gyvenamosios teritorijos planetoje mažės, o žmonių daugės. Planuojama, kad per artimiausius 100 metų žemėje gyvens daugiau nei 9 milijardai gyventojų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis