Progresyvaus roko pristatymas Lietuvoje

Ar žinote, kokią vasarą žada sinoptikai ir meteorologai? Ko gero, niekas nesiryžtų tvirtinti jų prognozių, tačiau viena tikrai aišku - vasara bus labai karšta festivalių gausa. Galima pradėti vardinti ilgą sąrašą šių „open air“ įvykių, ypač girti Valiūkiškių kaime šalia Kernavės esančios Arvydo sodybos festivalius, dideliu pagreičiu tampančius puikia tradicija.

Šiais metais ten - "deganti" sezono naujiena - pirmasis Lietuvoje progresyvaus roko festivalis, skirtas šio bei artimų muzikinių stilių gerbėjams.

Festivalį organizuoja Progresyvaus roko asociacija, vienijanti progroko mėgėjus ir ketinanti šiuo renginiu sudominti platesnę publiką.

Festivalis Baltic Prog Fest vyks liepos 27- 28 dienomis Arvydo sodyboje Neries pakrantėje, priglaudusioje tokius festivalius kaip "Mėnuo Juodaragis", "Ferrum", "GaDi" ir kt.

Šią vasarą startuojantis festivalis patieks ne tik gerą progresyvaus roko, bet ir art roko, experimental, psichodelikos porciją, proporcingai padalintą dviem dienom.

Tokio pobūdžio festivalis Lietuvoje vyks pirmą kartą. Pasaulyje progresyvaus roko festivaliai labai populiarūs, pritraukiantys tūkstančius gerbėjų. Festivalio organizatoriai tiki, kad šio renginio tradicija ne tik greitai prigis mūsų šalyje, bet ir taps traukos tašku kaimyninių valstybių progresyvaus roko mėgėjams.Kita vertus, išgryninta ir vientisa festivalio muzikinio stiliaus koncepcija gali sudominti ir nieko apie progresyvų roką nenutuokiančius piliečius kaip chrestomatinis šio žanro pristatymas Lietuvoje.

Remiantis progarchives.com informacija, būtų galima trumpai įvardinti, kas tai yra prog‘as. Tai ambicingas, "eklektiškas" roko muzikos stilius, užsimezgęs 6-ajame dešimtmetyje Anglijoje ir savo populiarumo viršūnę pasiekęs 7-ajame dešimtmetyje.

Progresyvus rokas, turintis klasikinės muzikos ir džiazo variacijų, labiau būdingas Europai, tuo tarpu amerikietiškas rokas turi stiprias rhythm & blues ir country tradicijas.

Laikui bėgant, atsirado įvairių progresyvaus roko subžanrų, tokių kaip symphonic rock, art rock ar progressive metal.

Progrokas garbinamas dėl jo sudėtingumo, didelio muzikinio virtuoziškumo. Kritikai dažnai pašiepia šį stilių dėl pompastikos ir savimeilės.

Šis stilius negali būti griežtai apibūdinamas, įspraudžiant jį į žanrų rėmus. Grupės, iliustruojančios šį stilių - "Yes", "Genesis", "Emerson, Lake and Palmer", "Rush", "King Crimson" - tarpusavy visiškai nepanašios.Keletas progroką vienijančių elementų - tai ilgos kompozicijos, kartais net iki 20 minučių trukmės (pvz. "Pink Floyd" „Echoes“(23 min.), "Jetro Tull‘s" „Thick as a Brick“ (43 min.) ar kt.), sudėtingi ir nenuspėjami dainų tekstai, apimantys mokslinės fantastikos, istorijos, religijos, karo, meilės, beprotybės, kartais politines ir socialines linijas. Būdingi konceptualūs albumai, kuriuose tema ar siužetinė linija vystoma iki paskutinės dainos, panašiai kaip filme ar spektaklyje (pvz., "Yes" „Tales from Topographic Oceans“, "Pink Floyd" „Dark Side of the Moon“). Stebina netikėtas vokalo stilius, gausi elektroninė instrumentuotė, klasikinių kūrinių ištraukų naudojimas, estetinis muzikos susiejimas su vizualiniais menais (tendencija prasidėjus nuo "The Beatles" ir sėkminga plėtojama iki šiol).

Progresyvaus roko raidą ko gero geriausiai apibūdins jį atstovaujančių grupių sąrašas. Kai kas teigia, kad viskas prasidėjo nuo psychedelic‘os, t.y. Jimio Hendrixo ir ankstyvųjų "Pink Floyd". 70-ieji prasideda jau su trimis progroko subžanrais - symphonic ("Yes", "Genesis"), cantenbury ("Caravan", ankstesni "Gong") ir hard prog ( "King Crimson", "VDGG"), įsibėgėja su space rock ("Pink Floid"), folk prog rock, art rock, classical prog ("Emerson, Lake and Palmer", "Nice", "Rick Wakeman").8-ajame dešimtmetyje progroką išstumia pankų judėjimas ir idėja, jog kiekvienas gali groti. Čia įvardijamas neo progressive (supaprastintas simfoninio roko tipas- "Saga", "Marillion", "IQ", "Pengdragon") ir embryo, iš kurio 90-aisias išsivysto prog metal ("Dream Theater", "Queensryche", "Fates Warning", "Watchtower").

90-uosius atstovauja "Spock's Beard", "Gentle Giant" (symphonic prog) ir "Echlolyn" bei "Izz" (neo prog). Šiaurės Europoje, skandinavų symphonic prog scena vystosi su "The Flower Kings", "Anglagard" ir "Sinkadus", kai kurios grupės groja jazz-fusion - "Kenso", "Cartoone", "Deus Ex Machina". "Porcupine Tree" ir "Ozric Tenacles" atstovauja space rock.

Pirmasis progroko festivalis pristatys išties spalvingas kompanijas - gros gerai žinomos progroko scenos grupės ir atlikėjai iš viso pasaulio: legendinė “Arena” (Didžioji Britanija) su Micku Pointeriu (ex „Marillion“) ir Klaivu Nolanu („Pendragon“), "John Young Band" (Didžioji Britanija) (Bonnie Tyler, "Scorpions", "Fish"), "Alex Carpani Band" (Italija), kartu su legendinės grupės „The Watch“ gitaristu Ettoru Salati, „Kostarev Group“ (Rusija) ir kt. Lietuvai atstovaus progroko scenos lyderiai „The Skys" ir grupė "Kontaktai".

Dar vienas įdomus faktas bei naujiena Lietuvos muzikinėje padangėje - į festivalį jaunimas iki 16 metų imtinai bei neįgalūs žmonės bus įleidžiami nemokamai. Pasak vieno festivalio organizatorių J.Čiurlionio, daugelis komercinių renginių Lietuvoje pelnosi iš nepilnamečių, o tiksliau - iš jų tėvų. Tai yra pakankamai neteisinga.

Be to, trūksta nemokamų renginių moksleiviams vasaros atostogų metu, todėl kelionė į Kernavę, unikalus festivalis ir puikiai praleistos dvi dienos įspūdingame Lietuvos kampelyje galėtų tapti viena esminių šios vasaros siužetinių linijų jaunimui.Pati festivalio vieta verta išskirtinio dėmesio. Įsikūrusi prie pat Neries upės, apsupta Kernavės kalvų ir miškų, svetingojo šeimininko Arvydo sukurta jaukios atmosferos sodyba - itin populiari renginių vieta.

Sodybos teritorijoje gali tilpti keli tūkstančiai žmonių, joje įrengtos originalios konstrukcijos palapinės – vigvamai su stacionariomis laužavietėmis, kuriose galės miegoti neturintys savos palapinės piliečiai, stebėjimo bokšteliai, pavėsinės, septyni japoniški lauko kubilai bei garsusis „antimasoniškas“ kaklaraiščių medis. Žodžiu, veiklos be koncerto taip pat bus galima rasti. Be to, renginio dienomis bus organizuojami keli specialūs autobusų reisai iš Vilniaus ir Kauno tiesiai į sodybą ir atgal.Taigi liepos 27 - 28 dienomis neplanuokit nieko kito tik kelionę į "Baltic Prog Festivalį". Užsisakykite gerą orą, pakeliui surinkite visus draugus, gimines, kaimynus ar pažįstamus, užsimeskite ant pečių kuprinę bei palapinę, pasiimkite bilietus ir dvi nepamirštamos progresyvios dienos garantuotos!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis