Po pamokų ekskursija į Kirtimus

Ar žinai, kas yra bajanas ir diomkė? Nežinai? Ir ačiū Dievui… Tai taboro žargonas. Žodžiai reiškia švirkštą ir „Dimidrolį“… Paminėjus Kirtimus ir taborą, daugeliui prieš akis iškyla švirkštai, adatos ir... narkomanai. Ar išties viskas ten taip baisu, kaip girdėjome šimtus sykių?

Šiandien - Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena. Šia proga DELFI Gatvės korespondentai patys nuvyko į garsųjį Vilniaus narkotikų „tašką“.

Vos įžengus į Kirtimus mus pasitinka policijos mašina. Šalia jos - 2 sustabdyti jaunuoliai. Jų kišenės iškraustytos, iš jų romų kaimelio lankytojai ant žemės išdėlioja jau paruoštus švirkštus. Plastmasiniame indelyje – magiškasis skystis, aguonų nuoviras. Viskas parengta "dozei".

Kalbinti pakeleiviai teigė, kad tabore nėra nė vienos romų šeimos, kuri nebūtų susijusi su narkotikų verslu. Mums paaiškėja, kodėl, vos pamatę policijos automobilį, slepiasi net vaikai. “Švarių” nėra…Netoliese stovi taksi automobilis. ”Kur klientai pasako – ten mes ir vežam,” – nenoriai kalbėjo taksi automobilio vairuotojas. Pasirodo, kai kurie taboro lankytojai turi pakankamai pinigų ne tik narkotikams bet ir geram transportui…,,..balta balta, kur dairais...". Po kultūros nakties penktadienį Vilniaus šiukšliadėžės skendėjo alaus buteliuose. Čia - kas kita… Vos galima matyti taborą per švirkštų jūrą…Aplink mėtomi ne tik švirkštai ir narkotinių medžiagų indai. Narkomanams vien „naminės gamybos“ kaliosų nepakanka. Jie vartoja ir raminamuosius vaistus „Demidrol“. Gal kad mažiau skaudėtų leistis…Tačiau Kirtimai nėra tik baisi narkotikų „tundra“. Čia yra kultūros namai. Tiesa, ten dalyvauti gali tik tie, „kam per 30“. Gal dėl to ir pačio „kultūrnamio“ numeris – 69.Siekdamas sumažinti užkrečiamomis ligomis infekuotų narkomanų skaičių, Lietuvos AIDS centras nuolatos nemokamai dalina švirkštus.

Nepaisant įvairių akcijų, skelbiančių kovą su narkomanija, narkotikus vartojančių asmenų skaičius didėja. Kaip rodo Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenys, praėjusių metų pabaigoje šalyje buvo 5573 asmenys, jaučiantys priklausomybę narkotinėms medžiagoms.

Daugiau nei 80% jų vartojo opioidus, narkotikus, per nervų sistemą veikiančius visą organizmą ir suteikiančius „sparnus“.

Nevyriausybinių organizacijų sukurtos svetainės galiugyventi.lt teigimu, šiuo metu egzistuoja dvi pagrindinės narkomanų reabilitacijos programos: detoksikacijos ir metadono.

Metadono programos dažnai sulaukia skeptikų kritikos. Kritikai teigia, kad ši sintetinė medžiaga nepakankamai efektyvi ir prie jos per greitai priprantama… Visgi tai gana humaniškas bei narkomanų kančias palengvinantis kelias į gyvenimą be narkotikų. Lietuvos AIDS centro duomenimis metadonas sumažina potraukį heroinui ir kitiems opiatams. Žmogus jaučia lengvą apsvaigimą, kuris netrukdo darbui bei normaliam gyvenimui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis