Roko muzikos istorija: legendinis Vudstokas

Turbūt jau ne kartą esi girdėjęs žodį “Vudstokas“. Ar žinai, ką jis reiškia? Taip taip… Kažkoks didelis tūsas Amerikoje, kur nuvykti svajojo tavo tėvai… Nors nuo Vudstoko prabėgo jau keli dešimtmečiai, jo legenda neblėsta. Naujiems festivaliams vis prilipdoma Vudstoko etiketė, nors pastarieji toli gražu jam neprilygsta.

Tai buvo vienas didžiausių koncertų muzikos istorijoje, įvykęs septintojo dešimtmečio pabaigoje JAV. Šis koncertas parodė, kokia galinga jėga gali būti muzika, kaip ji vienija žmones.

1969 metais JAV kariavo Vietname, tokiai šalies politikai aktyviai priešinosi daugelis amerikiečių. Visuomenėje vyravo antimilitaristinės nuotaikos, kilo protestų banga. Neabejingi karui buvo "gėlių vaikai" arba hipiai. Jie taikiais būdais kovojo su karine politika: piešė taikos ženklus, gėles…



„Trys dienos taikos ir muzikos“ ,- būtent toks buvo legenda tapusio festivalio Vudstoke šūkis.

Pradžia...

Festivalio organizavimas kainavo maždaug pustrečio milijono dolerių, kuriuos "investuoti" sutiko keturi hipių kultūrai prijaučiantys jaunuoliai.

Koncerto vieta buvo paprasta ferma, tiksliau laukai esantys aplink ją, maždaug 120 kilometrų nuo Niujorko. Organizatoriai išnuomavo 2,4 kvadratinių kilometrų teritoriją, kuri iš pradžių atrodė būsianti tuščia. Vis tik organizatoriai nesitikėjo tokio didelio lankytojų skaičiaus, hipiai netilpo išnuomotoje teritorijoje.



Į ši festivalį patekti veržėsi kiekvienas save gerbiantis roko klausytojas. Prie minėtos fermos nusidriekė milžiniškos grūstys.

Ankstyvą ir šiek tiek drėgną rugpjūčio mėnesio 14-tą dieną, maždaug pusės milijono žmonių minia jau buvo pasiruošusi klausytis geriausių to meto roko, bliuzo ir džiazo muzikantų.



Iki tol Amerikoje rokas ir hipių judėjimas asocijavosi su vandalizmu ir muštynėmis. Iš pradžių buvo manoma, kad šis festivalis taps milžiniška narkotikų vartojimo ir muštynių vieta. Tačiau Vudstokas buvo vienas iš geriausiai organizuotų festivalių istorijoje.

Aplink koncerto aikštelę išaugo “tūsktantinis” palapinių miestelis. Koncerto metu įvyko net trys gimdymai.

"Woodstock nation"

"Šis festivalis buvo elektrinių gitarų ir žemų tonų stiprintuvų triumfas", - tokiais žodžiais Vudstoko atmosferą apibūdina vienas interneto komentatorius.

"Woodstock nation" (Vudstoko nacija) - tai žmonės, kurie dalyvavo Vudstoko festivalyje ir buvo "užkrėsti" tuo metu ore tvyrojusios laisvės ir muzikos garsų.

Šiame festivalyje už juokingus honorarus dalyvavo populiariausi to meto muzikantai dabar jau legendiniai muzikos “grandai”. Bliuzo karalienė Janis Joplin, Jimmis Hendrixas – geriausias pasaulio gvitaristas, grupės "The Who" ir "Grateful Dead"…



Daugeliui kitų atlikėjų šis koncertas tapo tramplinu į muzikos pasaulio šlovę.



Vudstokas - vos ne politinė partija

Iš pradžių buvo planuota, kad festivalyje dalyvaus apie 120 tūkst. žmonių. Tačiau šios prognozės buvo greitai pamirštos, kai organizatoriai pamatė, kokį milžinišką susidomėjimą sukėlė šis koncertas.

Simboliu tapo ir paties ūkininko, kuriam priklausė išnuomuotasis laukas. Lauko savininkas kalbėjo: „Jūs esate pati didžiausia grupė žmonių, kada nors susirinkusių vienoje vietoje vienu metu. Jūs turite parodyti pasauliui, kad pusei milijono jaunų žmonių, susirinkusių paklausyti muzikos, gali nereikėti nieko kito, kaip tik muzikos ir smagumo“.

Nors įėjimas į Vudstoko festivalį buvo mokamas, greitai bilietų pardavėjai nebegalėjo kontroliuoti žmonių minios. Lankytojų srautas tiesiog “nušlavė” bilietų pardavėjus.

Internetiniuose aukcionuose dar ir dabar pasirodo Vudstoko bilietai, kurie, tada kainavę apie dvidešimt dolerių, dabar įgijo keliskart didesnę vertę.

Kolekcionieriai stengiasi įsigyti bilietus kaip prisiminimą apie patį didžiausią ir reikšmingiausią įvykį roko muzikos istorijoje.

Vudstoke susirinkę žmonės buvo ne tik muzikos mėgėjai. Tada muzikinis skonis bylojo ir politines preferencijas. Vudstokas tapo pacifistinio judėjimo simboliu. Koncerto dalyviai aktyviai priekaištavo JAV valdžios sprendimams į frontą Vietname siųsti amerikiečių karius.



Šis koncertas tapo hipių judėjimo kulminacija ir naujosios roko muzikos pradžia.



Rokas tapo mėgstamiausia to meto paauglių muzika, kurios populiarumas neblėsta iki šiol. Daugelis dabartinių roko atlikėjų groja muziką, kuri kažin ar būtų dabar tokia populiari, jei ne tų laikų muzikantai.

Apie Vudstoką yra sukurtas netgi filmas, kurį režisavo patys tų įvykių dalyviai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis