Mitai ir tiesa apie kramtomąją gumą

Ar vartydamas rankoje kramtomosios gumos pagalvėlę susimąstei, kad šį produktą (tiesa, gerokai primityvesnį) kramtė dar neolito periodo žmonės? Galbūt skamba juokingai, tačiau kramtymas yra senas kaip pasaulis. Portalas candyfavorites.com teigia, jog jau senovės graikai žiaumojo „kramtuškę“, pagamintą iš mastikmedžio sakų.

Įtinka nevisiems”Wikipedia” žinynas tvirtina, kad Suomijos Yli-Ii miestelyje buvo surasta net 5000 m. senumo “kramtuškė” su dantų žymėmis. Ji buvo pagaminta iš beržo žievės. Manoma, kad šios gumos paskirtis buvo gydomoji. Žievė veikė kaip antiseptikas.Šiaurės Amerikos indėnai taip pat kramtė medžiagą, tik padarytą iš kito medžio – eglės sakų. Šis ritualas tęsėsi kone iki XIX a. ir yra laikomas vienu iš seniausių kramtomosios gumos pavyzdžių.Nors kasmet pasaulyje parduodama 4 mlrd. kramtomųjų gumų, ne visų tikėjimų žmonės ramiai žiaumoja visas rūšis. Štai musulmonai „Wrigley Company“ gaminamas kramtomas neseniai priskyrė haraam, arba draudžiamų produktų kategorijai.Priežastis paprasta. Kompanijos vadovai pripažino, kad gaminant kai kurias rūšis naudojama želatina, gaunama iš kiaulienos.

Vietoje padangų – kramtomoji gumaUž šiuolaikinę kramtomą gumą iš dalies turime dėkoti tokiam Meksikos generolui Antonio Lopezui de Santa Anna.

Kodėl iš dalies? Po pralaimėto karo jis buvo ištremtas iš savo šalies į Niujorką. Kaip ir dauguma meksikiečių, generolas dažnai kramtydavo “čiklę” ( iš šios medžiagos dabar gaminama kramtomoji guma).

Kartą generolo draugas, JAV išradėjas Thomas Adamsas susidomėjo karininko čiaumojama medžiaga ir panoro iš elastingojo komponento pradėti gaminti ekonomiškesnes automobilių padangas. Po virtinės nesėkmingų bandymų išgauti padangų, žaislų, batų nuo lietaus gamybai tinkamą medžiagą, p. Adamsas nusprendė jos paragauti. Jam bekramtant kilo idėja gumos gabalą paskaninti įvairiais priedais.Labai greitai, 1871 m. jis atidarė pirmąją pasaulyje kramtomosios gumos gamyklą “Adams New York Gum”. Tais pačiais metais pasirodė aromatizuota kramtoma, saldymedžio skonio “Black Jack”.Visgi pirmąsias “živačkes” čiaumoti buvo gana sunku, o skonis išsilaikydavo trumpai. Kai naujojo produkto paklausa išaugo, gamintojai pradėjo labiau eksperimentuoti su skoniais, į sudėtį dėti skystų medžiagų.Nepriklausomai nuo skonio kiekviena kramtomoji guma sudaryta iš tų pačių ingridientų. Pagrindas gaunamas iš tropinių medžių sakų arba sintetinių medžiagų, tokių kaip daugiavalentis acetatas (skamba kraupokai, ne?), vaškas arba kaučiuko šalutiniai produktai.Likusią dalį sudaro javų sirupas, cukrus ir šimtai aromatų, neminint plataus cheminių produktų spektro.

Netyčia išrastas malonumas1893 m. Čikagoje įkurta „William Wrigley Company“ rinkon išleido dvi naujas kramtomų gumų rūšis: „Juicy Fruits“ ir „Wrigley's Spearmint“. Ligi mūsų dienų šios rūšys paklausiausios pasaulyje.Kramtomoji guma greitai tapo svarbia JAV kultūros dalimi. Ji laikoma pagrindine preke, paskatinusia prekybos automatų plėtrą. XIX amž. Niujorko metro stotyse pastatyti automatai siūlė devynias galybes „kramtuškių“ skonių.

Tarpukariu dienos šviesą išvysta burbulinė guma (bubble gum). Ji nuo paprastos kramtomos skiriasi tik tuo, kad yra labiau pritaikyta pūsti burbulus.Pasak ideafinder.com, šio vaikų ir paauglių džiaugsmo išradėjas yra amerikietis Walteris Diemeris. Minėtas ponas laisvalaikiu bandydavo kurti naujus gumų receptus.Nauja, netikėtai atrasta gumos rūšis buvo mažiau lipni, dėl to lengviau tįstanti. Produktą išradėjas pavadino „Double Bubble“. Pūsti burbulus ir taip pralinksminti save ir draugus dabar galėjo bet kas. Tik pakramtyk, pasiruošk, pūsk!”Nykstanti” gumaKaip tvirtina news.bbc.co.uk, gyventojų pomėgis kramtyti ir po to išspjauti panaudotą gumą ant šaligtavio ar kur nors reprezentacinėje miesto vietoje neramina pasaulio didmiesčių merijas.Londono valdžia pareiškė kasmet gumų gramdymui išleidžianti 100 tūkstančių svarų (pusę milijono litų), Oksfordo - 45 tūkstančius svarų (230 tūkst.litų).Dėl šios priežasties Jungtinės Karalystės mokslininkai ilgą laiką plušo labaratorijose kol sukūrė gumą, kurią lengva pašalinti ne tik nuo plytelių, bet ir nuo kilimų ar batų.Naujasis produktas “bijo” vandens ir nuo paviršiaus išnyksta per 24 h. Britanija garsėja savo drėgnomis vasaromis, tad, tikima, kad lygšiolinė problema greitai bus išspresta.Pakramtyk ir apsiraminsiMinėtoji svetainė taip pat rašo apie kelis kramtomosios gumos privalumus. Kramtant gumą, pagamintą iš augalo Pueraria mirifica ekstrakto 3-4 kartus per dieną gerokai sumažėja stresas bei agresyvumas.Ekstrakto dėka taip pat ilgiau išsilaiko raumenų audiniai. Vaistines augalo savybes jau seniai yra pastebėję Tailando bei Birmos (kur augalas auga) vietiniai gyventojai.

Būtina paminėti, kad Anglijoje atlikti tyrimai parodė, kad augalas teigiamai veikia plaukus, odą ir krūtis. Taip taip, “kramtuškė” su augalo ekstraktu gali padidinti krūtų dydį bei paryškinti jų formą.

Tuo tarpu Helsinkio universiteto tyrinėtojai išrado gumą, saugančią nuo burnos ir virškinamojo trakto vėžio. Mokslininkai mano, kad naujoji kramtomojo guma ypač pravers žmonėms, nevengiantiems cigaretės bei taurelės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis