Daržovėmis galima… groti! (video)

Klystate jei manote, kad morkas, baklažanus, paprikas, moliūgus, porus ir kitus žalumynus galima tik valgyti. Dauguma mūsų daržoves įsivaizduojame kiurksančias šaldytuvo lentynoje ar plūduriuojančias sriubos paviršiuje, tačiau beveik prieš dešimt metų austrų muzikos grupė įrodė pasauliui, kad jomis galima ir...groti. Daržovės taip pat turi misiją!

Jie įkūrė savo grupę ir išleido jau du albumus. Jų koncertai vyksta beveik visur: ir Europoje, ir tolimuosiuose rytuose. Na, bet apie viską nuo pradžių.

Pakvaišę dėl daržovių

Kaip rašo oficiali grupės „Das erste Wiener Gemüseorchester“ („Pirmasis Vienos daržovių orkestras”) internetinė svetainė gemueseorchester.org, jos nariai groja tik iš šviežių daržovių pagamintais instrumentais, kurių išgaunamas garsų pasaulis unikalus.

Kaip nebus originalus garsas, jei trimito melodiją čia skleidžia išpjaustyta paprika, prapjautas baklažanas „ploja“, o smuiką atstoja surišti porai.

Nori išmokti groti fleita, bet ji tau per brangi? Pasinaudok kitu grupės išradimu – tuščiavidurėmis morkomis su išgręžtomis skylutėmis. Na, o jei kada užeitų noras mušti būgnelius, prisimink išskaptuotus salierus.

Beklausant tokios muzikos kyla klausimas kam ir kada kilo ši neįprasta mintis – groti daržovėmis. Kaip teigė telegraph.co.uk, vienas grupės įkūrėjų Nikolausas Ganstereris, jam idėja groti daržovėmis gimė, su draugais gaminant valgį, pjaustant pomidorus.

Muzikantas pripažįsta: „ Buvome nustebinti, kokį garsą skleidžia pjaustomi pomidorai ir nuo tos akimirkos pradėjome girdėti muziką naujai.“

Nepagalvok, kad grupėje groja vegetarai ar veganai. Orkestro nariai teigia, kad šis klausimas jiems įgrisęs iki gyvo kaulo ir atsakymas į jį - „ne“. Juos sieja tik aistra daržovių skleidžiamam skambesiui.

Net pagal profesiją nei vienas grupės narys nėra muzikantas. Tarp daržovinių instrumentų virtuozų yra ir dizainerių, ir architektų, skulptorių. Visi jie sutartinai tvirtina, kad į šį savo darbą žiūri rimtai, tai nėra for fun projektas.Tinka ne bet kas

„Daržovių orkestras“ nėra išpuikusios žvaigždės, besistengiančios įtikti tik siauram gerbėjų ratui. Grupė derina įvairius muzikos stilius, nuo house, ligi eksperimentinės elektroninės muzikos, noise ar free jazz.

Grupės nariai labai kūrybingi. Jie derina daržoves, kurdami naujus instrumentus, ir taip išgauna vis kitokius garsus. Niekas juk nedraudžia vieną daržovę „implantuoti“ į kitą, kad ir morką į paprikos vidų.

Polėkio kurti grupės nariams nestinga. Prieš kiekvieną koncertą kyla įvairių minčių, kaip galima patobulinti vieną ar kitą instrumentą. Būtina pažymėti, kad patys muzikantai savo grojamą stilių apibūdina kaip „daržovių stilių“, įtakotą šiuolaikinių muzikos srovių, nuo elektronikos iki popmuzikos.

„Daržovininkams“ prieš keletą metų koncertuojant Londone, garsus britų dienraštis „The Guardian“aprašė muzikantų pasiruošimą prieš koncertą. Nerimauta buvo kone dėl kiekvienos daržovės.

Vadovas Ernstas Reitermaieris nusiminė dėl kopūsto cypimo ir pasiūlė jį nuplauti, didelį dėmesį skyrė svogūnų odelei, juk ji yra ypač svarbi priemonė garsui išgauti. Visa kita daugiau ar mažiau buvo gerai. Moliūgų dydis tinkamas, na gal tik paprikos su porais galėjo būti kiek didesnės.

Orkestro nariai teigia daržoves perkantys gimtosios Vienos turguose. Koncertuodami svetur, jie taip pat traukia vietinių turgelių link. Vis dėl to, pripažįsta muzikantai, ne visada užsienyje pavyksta gauti reikiamo dydžio ar formos daržovę.

Tuo tarpu didžiųjų prekybos centrų jie vengia lyg velnias kryžiaus: iš plastikiniuose įpakavimuose gulinčių daržovių kokybiško instrumento nepagaminsi! O juk jis lemia net 70% garso kokybės.

Kitas svarbus dalykas, nuo kurio priklauso koncerto kokybė, garso technika. „Das erste Wiener Gemüseorchester“ naudoja labai jautrius mikrofonus, kad girdėtųsi net menkiausias daržovės traškesys.

Po koncerto – lėkštė sriubos

Tau gali nepatikti grupės repertuaras, tačiau pripažink, tai tikrai originalu. Deja, orkestras jau nebėra vienintelė tokio pobūdžio grupė pasaulyje.

Štai australas Linsey Pollackas, tituluojamas morkų muzikantu, morkų instrumentais išdarinėja neįtikėtinus triukus.

Dar viena daržovių muzikos atstovė – ekscentriška grupė iš JAV „The Wyld Man“. Strėnas juostomis apsivynioję ir grojantys purve amerikiečiai - tikra priešingybė gana rimtiems ir solidiems austrams. Juos pamatyti galite

 • čia.

  Kol kas „Daržovių orkestro“ darbotvarkė įtempta ir jau suplanuoti Kalėdų koncertai Honkonge. Nors grupė kasmet surengia nuo 20 iki 30 koncertų keliuose žemynuose (prieš dvejus mietus koncertuota ir Lietuvoje), jie nepamiršta ir tų, kurie augina jų darbo „įrankius“.

  Neseniai austrai nemokamai koncertavo pietų Ispanijoje dirbantiems pomidorų rinkėjams, muzikantų žodžiais tariant, „dirbantiems nežmoniškomis sąlygomis“. Na, o pasirodymo pabaigoje klausytojams dažnai patiekiama šviežia iš instrumentų išvirta sriuba.

 • Parašyk Redakcijai

  Sekite mus:

  Prenumeruok

  Naujienlaiškį

  Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis