Meilės diena – kas, kaip, iš kur ir kam to reikia

Šv. Valentinas yra laikomas įsimylėjusiųjų globėju. Buvo tikima, kad tą dieną paukščiai renkasi sau porą. Užkariautojai romėnai šią šventę importavo į Angliją iš ten ji paplito Italijoje, JAV, Kanadoje, Prancūzijoje. Šiandien Lietuvoje linksmybės neįsivaizduojamos be Valentino dienos vakarėlių.

Laikai ir papročiai pasikeitė, tačiau romantikos troškimas liko. Nuo seno tikima, kad pirmasis viengungis, kurį šv. Valentino dieną sutiks netekėjusi moteris, taps jos “Valentinu”.

Merginos įsigudrindavo šį rytą sutikti būtent savo išrinktąjį. XIX a. mergina sutiktajam deklamuodavo specialų eiliuotą posmą. Paviliotasis turėdavo Velykų rytą padovanoti jai pirštines, kurios laikytos nekaltybės simboliu.

XVIII a. pirštines dovanodavo tas, kuris norėdavo pasipiršti.

Iš kur?

Meilės dienos istoriją papildo daug romantiškų legendų. Viena jų pasakoja, kad Valentino diena pradėta švęsti Romos imperijos laikais. Senovės Romoje vasario 14 d. buvo šventė, skirta deivės Junonos, vedybų globėjos, garbei.

Kiti tyrinėtojai mini, kad ši šventė siejasi su graikų-romėnų pavasario švente, dievo Pano garbei. Jų išvakarėse romėnų mergaičių vardai būdavo gražiai užrašomi ant popieriaus juostų ir sudedami į ąsočius. Jaunuoliai (kurie pagal griežtus romėnų papročius turėdavo laikytis nuo merginų kuo toliau) traukdavo jų vardus iš ąsočio ir taip išsirinkdavo šventės draugę. Kartais toks šventinis poravimasis peraugdavo į ilgą draugystę, vėliau įsimylėjėliai susituokdavo, pasakojama me2u.com.

Lietuvoje ši šventė tapo populiari tik po nepriklausomybės atgavimo 1990 m. Kai kurie kultūros istorikai ir etnografai mano, kad panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo gegužės 13 d. – meilės deivės Mildos diena.

Valentinas - kunigas

496 m. Romos popiežius uždraudė pagoniškas šventes ir vertė jas krikščioniškomis. Meilės, vaisingumo, įsimylėjusiųjų diena buvo priskirta švento Valentino globai.

Legenda pasakoja, kad Valentinas buvo Romos kunigas ir gydytojas. Valentinas į kalėjimą pateko už tai, kad nepaisydamas imperatoriaus draudimo, slapta alyvų giraitėje, Meilės klonyje, tuokė įsimylėjėlius.

Pasak kitos istorijos, šv. Valentinas slapta tuokdavo kariuomenėje tarnaujančius jaunuolius, nors imperatorius Klaudijus tai griežtai draudė. Jo nuomone, vedybos ir meilė kariams būtų trukdžiusios būti žiauriems.

Kalėjime jį visokiais būdais kankino ir galiausiai jam buvo nukirsta galva. Valentinas drąsiai atlaikė visus kankinimus ir net rašė laiškus kitiems kankinamiems krikščionims, drąsino juos ištverti ir neatsisakyti savo tikėjimo. Tie paguodos laiškai buvo vadinami valentiniais (valentines).

Egzekucija Valentinui buvo įvykdyta 269 m. vasario 14 d. Naktį prieš tai, kalėjimo sargybinio dukteriai jis nusiuntė laiškelį su užrašu: “Meilė nuo tavo Valentino”. Šis raštelis ir pradėjo tradiciją kasmet – per Valentino dieną pasikeisti meilės žinute, rašoma tostai.lt.

Pasak antros legendos, Romoje pagonybės laikais gyvenęs šv. Valentinas labai mylėjęs vaikus, dovanojęs jiems skanėstų, gėlių. Valentinas atsisakė garbinti senuosius romėnų dievus, už tai buvo surakintas ir įmestas į kalėjimą. Vaikai, ilgėdamiesi savo mokytojo ir bičiulio, rašydavo ir kaišiodavo jam per grotas laiškelius. Iš čia ir atsirado tradicija tą dieną keistis atvirukais.

Nors šv. Valentinas gyveno ir mirė Italijoje, Romoje, bet Valentino diena su visais jai būdingais įsimylėjusiųjų papročiais labiau paplito angliškai kalbančiose šalyse. Pagal me2u.com duomenis, pirmasis pagarsėjęs „Valentino” laiškas, kuris dabar yra Britų muziejuje Londone, buvo parašytas 1477 metų vasario mėnesį.

Valentinas – psichinių ligonių globėjas

Vidurio Europoje ši šventė pradėta minėti tik po Antrojo Pasaulinio karo, o Lietuvoje – prieš keletą metų.

Japonijoje šios šventės devizas – garsiai prisipažinti meilėje. Vasario 14 d. japonai rengia populiarų tarp jaunimo konkursą – „Pats garsiausias meilės prisipažinimas”.

Didžiųjų miestų centrinėse aikštėse pastatomi podiumai, ant kurių pasirodo patys drąsiausi įsimylėjėliai. Nugali tas, kuris gražiai ir, svarbiausia, garsiai šaukdamas prisipažįsta meilėje. Japonijoje populiaru dovanoti šokoladą.

Vokiečiams vasario 14 d. pirmiausia yra „Visų išprotėjusiųjų“ diena, o šventasis Valentinas – psichinių ligonių globėjas.

Įsimylėjėlių dieną vokiečių koplytėlėse vyksta specialios pamaldos už mirusiojo Valentino sielą ir už psichinių ligonių sveikatą. Tą dieną sanitarai ir gydytojai gydyklą puošia raudonais kaspinais ir mažais angeliukų paveikslėliais.

Vokiečiai savotiškai teisūs: juk nuo senų laikų meilė, nors maloni ir gyvybiškai būtina, bet vis dėlto - liga. Be to, kuris įsimylėjėlis prisipažindamas meilėje nesielgia kaip tikras beprotis?

Prancūzams turime būti dėkingi už romantiškais širdelės pavidalo laiškelius. Būtent jie sugalvojo vasario 14 d. dovanoti ketureilių primargintus meilės laiškelius. Pagal tradiciją, Valentino laiškeliai privalo būti širdelės formos parašyti kaire ranka ir anoniminiai.

Anglijoje yra tokia tradicija - vasario 14 d. pirmas merginos sutiktas vyras, nori ji to ar nenori, privalo tapti jos Valentinu. Žinoma, merginai būtų nelabai malonu sutikus raišą ar aklą senį…

Jaunos anglės rado išeitį: Valentino dieną išėjusios pasivaikščioti jos eina užsimerkusios arba visai neina į gatvę ir Valentino dieną švenčia namie. Iš namų jos siunčia meilės laiškelius ne tik savo mylimiesiems, bet ir mokytojams, tėvams.

Mylimieji, gavę raštišką pasveikinimą iš gerbėjos ar gerbėjo, po to tradiciškai ant drabužių nešioja ženklą su mylimosios ar mylimojo vardu.

Velse pagrindinės vasario 14 d. dovanos būdavo …mediniai meilės šaukštai, dekoruoti širdelėmis, rakteliais ir raktelių skylutėmis. Tokios dekoracijos galėjo reikšti – „Tu atrakinai mano širdį!”

Lenkas vasario 14, kaip ištikimas savo šalies tradicijų puoselėtojas, apsilanko Poznanėje. Pagal lenkų legendą, būtent ten guli šventojo Valentino palaikai. Šventoje vietoje kabo ir jo stebuklingas paveikslas, prie kurio ateina prašyti meilės atstumtieji ir kenčiantys. Beje, Lenkijoje skyrybų procentas yra vienas žemiausių…

Švedai ir italai (išskyrus Veneciją) šv. Valentino dienos visai nešvenčia. Venecijoje jaunuoliai plaukioja gėlėmis papuoštomis gondolomis ir dainuoja serenadas. Valčių karnavalai vyksta ir Neapolyje.

“Tau linkėjimus siunčia Valentinas”, “Būk mano Valentinu”, - tokie ir panašūs žodžiai kiekvieną vasario 14-ąją pasiekia milijonus adresatų visame pasaulyje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis