Vasario 16-oji – žino, bet nešvenčia

Šiandien, vasario 16-ąją, Lietuvai minint savo devyniasdešimtąsias Nepriklausomybės paskelbimo metines, vis dažniau galime išgirsti vyresnių žmonių priekaištus jaunimui, esą jiems nusispjaut ant svarbių valstybinių švenčių ir ant pačios Lietuvos valstybės.

Sklando mitai, kad dažnas paauglys net nežino vienos ar kitos valstybės šventės reikšmės ir kilmės.

Vasario 16-osios išvakarėse, penktadienį, pagrindinėje sostinės gatvėje, Gedimino prospekte, DELFI Gatvė tikrino sutikto jaunimo žinias bei domėjosi šios dienos svarba kiekvieno jų gyvenimui.

Žino, bet nešvenčia

Būrelis merginų prie Lukiškių aikštės besijuokdamos tvirtino žinančios, jog šią dieną 1918 m. buvo pasirašytas Nepriklausomybės aktas ir įkurta Lietuvos valstybė, tačiau šios progos niekada nemininčios: „Nėra tokio būrio, su kuriuo būtų galima tai daryti. Nešvenčiame valstybinių švenčių.“

Paklaustos kodėl elgiasi taip nepatriotiškai, paauglės pareiškė „išvarysiančios į Airiją bei tapsiančios emigrantėmis.“

Studentė Sigita laikosi visiškai kitokios nuomonės: „Žinoma žinau, kas įvyko vasario 16-ąją. Tądien buvo paskelbta Lietuvos Nepriklausomybė. Ši diena yra svarbi, bet jos nešvenčiu ir per daug nesureikšminu.“

Nepaisant to, praeivė teigė žinanti ir kitas valstybinių švenčių datas ir jų reikšmę: „Ar esu patriotė? Tikiu šalies ateitimi. Manau, jog reikia likti gyventi Lietuvoje. Laikausi nuomonės, jog jei žmogus nieko nepasiekia savo šalyje, jis taip pat nieko nepasieks svetur“.

DELFI Gatvė spaudžia ranką šiai merginai, nes iš jos vienintelės pavyko išgirsti optimizmo gaidelę, kalbant apie Lietuvą ir patriotizmą.

Patriotams - gerai

„Ne, nesu patriotas, o jūs esate“? Na, galima sakyt taip. „Na va, jums gerai“, - toks lakoniškas atsakymas nuskambėjo iš prisistatyti nepanorusio vienoliktoko lūpų.

Jam valstybės šventės minėjimą užgožia kitas svarbus įvykis: „Tuo metu švenčiame draugės gimtadienį, tad vasario 16-osios minėjimuose nesilankau. Tiesa, mokykloje per istorijos pamoką kalbėjome apie tai“.

Nors ir nepatriotas, tačiau į klausimą ką simbolizuoja valstybinės trispalvės spalvos, vienoliktokas atsakė teisingai. „Tai čia elementaru : saulę, žolę (emm, tikimės, jog jis turėjo omeny pirminę šio žodžio reikšmę) ir kraują“.

Besišypsančios trys mergaitės, kaip vėliau paaiškėjo šeštokės, išpyškino visus faktus, susijusius su vasario 16 d. Ir kas sakė, jog beveik kiekvienas 12-metis dabar lyg mažasis pokemonas su populiarios TV produkcijos praplautoms makaulėmis?

M. Petruškevičius nusileidžia šeštokėms

Bene netikėčiausius apklausos atsakymus mums pažėrė taip pat netikėtai Gedimino pr. užkluptas TV laidos „Mados reidas“ vedėjas Mantas Petruškevičius, kartu su operatoriumi filmavęs siužetus naujai laidai.

Pasirodo, jog atsiminti istorijos datas stilistui gerokai kebliau nei apkalbinėti praeivių aprangos detales.

DELFI Gatvė: ar žinote, kas konkrečiai įvyko vasario 16-ąją

Mantas: nu.

DELFI Gatvė: gal galite tai įvardinti?

Mantas: o kam įvardyti? Manau visi žino, kas įvyko.

DELFI Gatvė: deja, ne visi.

Pamatęs, jog nuo atsakymo neišsisuks, M. Petruškevičius kreipiasi į šalia stovintį operatorių : „Lietuvos, Lietuvos, kas ten įvyko tada?“ Operatoriui pratarus „tai valstybės šventė“, mados laidos vedėjas tai sėkmingai pakartojo.

Sutinkame, jog tai ne vienkiemio, o visos valstybės šventė, bet ramybės garsenybei suteikti nežadame.

DELFI Gatvė: bet kas įvyko tądien?

Mantas: kas įvyko? (juokiasi)

DELFI Gatvė: na gerai, klausime kitaip. Kelintais metais tas įvykis įvyko?

Mantas: nežinau. Na, aš jos niekados nešvenčiu. Čia turbūt šita šventė skirta ne visiems, o truputėlį vyresnio amžiaus žmonėms. Aš prisimenu, kaip [vyresnio amžiaus žmonės] visą laiką senamiesty eidavo su vėliavomis ir rėkdavo, švęsdami vasario 16-ąją.

DELFI Gatvė: tai nesate Lietuvos patriotas?

Mantas: aš esu, bet niekados nėjau su vėliavomis ir nestovėjau.

DELFI Gatvė: galbūt švenčiate kitas valstybines šventes, pvz. kovo 11-ąją ar Mindaugo karūnavimo dieną, minite jas su draugais?

Mantas: ne, taip niekados nebuvo, bet žinau, kad tokie dalykai vyksta ir viskas. Valstybines šventes žinau, nes dažniausiai tomis dienomis būna išeiginės.

Ką gi, ponas Petruškevičius mokykloje jau nebesimoko, tad negalima jo smerkti už per menką Lietuvos istorijos išmanymą. Kai kurios įgytos žinios turi savybę išsitrinti iš mūsų atminties, jei nėra dažnai naudojamos.

Ta proga DELFI Gatvė linki visiems prasinešti pro savo gimtųjų miestų gatves ir aikštes, kur vyksta Nepriklausomybės dienai paminėti skirti renginiai bei pralinksmėti 90-ųjų jos metinių proga. Juk, kaip dar XIX a. rašė Mažosios Lietuvos publicistas Jurgis Zauerveinas, „Lietuviais esame mes gimę“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis