Vaškinių figūrų muziejaus paslaptys

Vienintelė vieta pasaulyje kur, lyg niekur nieko, šalia vienas kito taikiai stovi didžiausi pasaulio priešai, pavyzdžiui, JAV prezidentas George‘as W. Bushas ir liūdnai pagarsėjusio likimo diktatorius Sadamas Husseinas, o bet kuri pasaulio įžymybė, tikrąją to žodžio prasme, yra pasiekiama tiesiog ranka – tai garsusis „Madame Tussaud“ vaškinių figūrų muziejus.

Pamatyti, pačiupinėti ar tiesiog šalia pastovėti ir kartu nusifotografuoti čia galima ne su tikra Holivudo, politikos ar muzikos žvaigžde, o tik vaškine jos kopija. Nepaisant to, „Madame Tussaud“ vaškinių figūrų muziejai, išsibarstę po visą platųjį pasaulį ir įsikūrę Londone, Amsterdame, Niujorke, Las Vegase, Honkonge ir Šanchajuje yra vieni populiariausių muziejų pasaulyje.

Nevaškinė ponios Tussaud istorija

Pirmasis „Madame Tussaud“ vaškinių figūrų muziejus duris atvėrė 1835-aisiais metais Londone. Muziejų įkūrė prancūzų skulptorė Madame Tussaud, kurios tikrasis vardas buvo Marija Grosholtz. Marijos kelias iki Londono buvo ilgas ir spalvingas.

Būsimoji skulptorė gimė 1761 metais Strasbūre, praėjus lygiai 2 mėnesiams po jos tėčio, kario Joseph Grosholtzo, mirties. Taigi, mergaitė užaugo tik su mama ir niekada nematė savo tėčio (tais laikais nuotraukų dar nebuvo).

Gavusi viliojanti darbo pasiūlymą, Marijos mama Anne kartu su dukra persikėlė gyventi į Šveicariją. Diena, kai Anne gavo tarnaitės darbą daktaro Philippe’o Curtiuso namuose, nors tada niekas to nė įtarti negalėjo, buvo lemtinga.

Būtent daktaras Philippe’as (jis buvo terapeutas, vaško figūras naudojęs žmogaus anatomijai iliustruoti) išmokė Mariją visų vaško modeliavimo paslapčių. Kai gydytojas, žinomas ir kaip talentingas vaško skulptorius, vis dažniau sulaukdavęs ne sveikata besiskundžiančių ligonių, o užsakymų lipdyti iš vaško, nusprendė persikelti į Paryžių, paskui jį patraukė ir Grosholtzų šeima.

Marija nuo pat mažens atidžiai stebėjusi Philippe’o, kurį švelniai vadindavo dėdule, darbą ir mokiusis iš jo vaško apdirbimo paslapčių ir meistriškumo, savo pirmąją vaškinę skulptūra nulipdė būdama vos 17 metų. Tai buvo Žano Žako Ruso skulptūra.

Vėliau Marija įsitraukė į Prancūzijos revoliuciją, susipažino su garsiuoju Napoleonu ir kitais garsiais revoliucionieriais, bet, nepaisant to, visada palaikė puikius ryšius su karališkosios šeimos nariais. Jų kvietimu kurį laiką netgi gyveno Versalyje.

Būtent dėl šių, revoliucijos išvakarėse itin prieštaringai vertinamų, ryšių su karališkąja šeima Marija pateko į kalėjimą ir buvo nuteista mirties bausme. Nuosprendis – giljotinuoti! Pliką vaško virtuozės galvą (ruošiantis egzekucijai panelės Grosholtz galva buvo nuskusta plikai) išgelbėjo tik... talentas lipdyti iš vaško!

Ji buvo įdarbinta teisme, kur turėjo gaminti vaškinės nuteistųjų mirti mirties kaukes (mirties kaukės, vaške ar gipse įamžinti mirusiųjų veidai, buvo gaminamos po asmens mirties kaip įrodymas, kad jis mirė, vėliau jos buvo pakeistos nuotraukomis), kurių tarpe buvo ir daugybė artimų jos draugų, bei garsieji Marija Antuanetė ir Liudvikas XVI.

Vėliau, paveldėjusi savo mylimo mokytojo Philippe’o vaškinių figūrų kolekciją, Marija su šeima (vyru Françoisi Tussaudu ir sūnumi Josephu, taip pavadintu niekada nematyto jos tėčio garbei) persikėlė gyventi į Angliją ir daugiau niekada nebegrįžo į Prancūziją, nes ši jos tiesiog nebeįsileido.

Šeima, vėliau pagausėjusi dar vienu sūnumi, pradėjo keliauti po Anglijos ir Airijos miestus bei miestelius demonstruodama nemenką savo ir Philippe’o sukauptą vaškinių figūrų kolekciją pramogų ištroškusiems smalsuoliams. Parodos buvo itin populiarios, tačiau, po gero dešimtmečio, pasiilgę pastovumo ir ramybės, Tussaudų šeima įsikūrė Londone ir daugiau niekur iš jo nebeišvyko.

Taip prasidėjo iki šiol gyvuojanti „Madame Tussaud“ vaškinių figūrų muziejaus legenda, na, o pati Madam Tussaud, nugyvenusi audringą ir spalvingą gyvenimą, mirė sulaukusi 88 metų, jaukiai miegodama savo lovoje.

Kaip gimsta vaško žmonės?

Vaškinės figūros įgudusiomis kruopščių vaško miestų rankomis, remiantis nuotraukomis arba tik piešiniais (ypač jei tai istorinė asmenybė iš tų laikų, kai nuotraukų paprasčiausiai dar nebuvo), dažniausiai yra pagaminamos vos per pusmetį.

Tiesa, šiais laikais, vaškinių antrininkų kūrimo procese vis dažniau dalyvauja ir patys originalai (jei tik dar yra gyvi). Juk turėti savo skulptūrą garsiajame „Madame Tussaud“ muziejuje svajoja daugelis pramogų, sporto ir net politikos žvaigždžių, nes tai – puikus įrodymas, kad esi tikrai svarbi ir reikšminga persona, kurią net po daugelio metų visi prisimins, na, jei ne iš istorijos vadovėlių, tai bent jau, kai apsilankys muziejuje. Žinoma, jei prieš tai nespėsi atsibosti ir tavo vaškinio antrininko paprasčiausiai neišlydys...

Vaškinės figūros yra originalaus dydžio, o visos skulptūros detalės, pavyzdžiui, pirštų ilgis, rankų venos, net delnų linijos ar žilų sruogų gijos plaukuose, yra apgalvotos ir pateiktos itin preciziškai ir kruopščiai. Taip kruopščiai, kad net patys originalai kartais pasijaučia nejaukiai išvydę savo vaškinius antrininkus.

Daugiausiai triūso meistrai turi su skulptūrų plaukais, nes kiekvienas plaukelis specialia karšta adata į vaškinę galvą yra įsodinamas atskirai, po vieną, kad atrodytų kuo realiau ir įtikinamiau.

Kas nutiko Brado Pitto antrininkui?

„Mes labai įdėmiai stebime visuomeninius ir politinius įvykius ir pagal juos operatyviai perstatome ir atnaujiname savo figūras“, - išdidžiai giriasi galerijos darbuotojai. Ir tai tikra tiesa. Pavyzdžiui, bėgant metams George’ui W. Bushui buvo šiek tiek pažilinti plaukai. Visai kaip realybėje! O kai skandalingoji Paris Hilton atsidūrė kalėjime, jos vaškinė antrininkė tuoj pat irgi „pasipuošė“ dryžuota kalinės uniforma.

Lankytojai mėgaujasi galimybe pabūti šalia garsiausių planetos žmonių (kas, kad vaškinių), tad muziejaus darbuotojai jau nebesistebi išvydę, kaip šie kalbasi su vaško skulptūromis. Ir ne tik. Modernėjant vaško apdirbimo technologijoms tobulėja ir vaškinės skulptūros. Todėl šiandien muziejaus lankytojai, ne taip, kaip Marijos Tussaud laikais, gali drąsiai jas liesti, gali priglusti prie pulsuojančios Britney Spears krūtinės, grybštelėti Brado Pitto sėdynę ar net užuosti Kylie Minogue kvepalus.

Tad kartais vaško skulptūros būna atnaujinamos ir dėl kitų priežasčių. Pavyzdžiui, Adolfo Hitlerio skulptūra kurį laiką netgi buvo saugoma po stiklinė uždanga, nes nacių vadas nuolat buvo apspjaudytas, o kai kurie lankytojai jį net apspardydavo.

Nuo lankytojų atakų kenčia ir kitos figūros, tik dėl kur kas malonesnių „išpuolių“. Gerbėjos taip nubučiavo ir nutapšnojo vaškinius Brad Pitto ir Georgo Clooney antrininkus, kad net teko juos taisyti. Clooney veidą prireikė šveisti nuo daugybės lūpdažių pėdsakų, o Pitto užpakalį, kuris yra pagamintas iš latekso, kad lankytojai galėtų jį spustelėti, sutvirtinti po nesuskaičiuojamos gausybės grybštelėjimų. Dėl gerbėjų atakų kadaise teko taisyti ir Jonny Deppo antrininką.

„Madame Tussaud“ muziejus Londone

Šiandien pirmajame, seniausiame ir didžiausiame, „Madame Tussaud“ vaškinių figūrų muziejuje Londone yra įsikūrusios keturios didžiulės ekspozicijos.

Visame pasaulyje populiariausia – tai „Pramogų sodas“, kuriame yra eksponuojamos žymiausių politikos lyderių, ryškiausių pramogų ar sporto pasaulio ir reikšmingiausių visuomeninių veikėjų vaškinės figūros.

Didžiojoje šio muziejaus halėje puikuojasi garbinga karališkoji vaškinių figūrų kolekcija, kurioje galima „sutikti“ ir senuosius Anglijos monarchus, pavyzdžiui, Henriką VIII, ir pastarųjų laikų herojus – karalienė Elžbietą II, „širdžių“ princesę Dianą ar jos vaikus princus Williamą ir Harry.

„Madame Tussaud“ muziejuje Londone tai pat galima susipažinti su autentiška „Londono dvasia“ - patogiai įsitaisius tradiciniame šio miesto taksi gali „pravažiuoti“ visą 400 metų siekiančią spalvingą Londono istoriją.

Ištroškusius nuotykių labiausiai vilioja ketvirtoji muziejaus ekspozicija – siaubo kambarys, kur yra eksponuojamos šiurpulingai įtaigios vaškinės įvairių niekšelių: garsiausių žudikų, plėšikų, maniakų ir panašių niekingų tipelių vaškinės figūros.

O įdomiausia yra tai, kad šiame „Madame Tussaud“ muziejuje vis dar yra ir pačios legendinės Marijos Tussaud kadaise kurtų vaško skulptūrų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis