Nusikaltėlių (ir ne tik) tatuiruotės

Laikai, kuomet išvydę tatuiruotą žmogų nudelbdavome akis, o galvoje imdavo suktis mintys apie kalėjusį ar kiek asocialų asmenį, praėjo. Keičiasi ir tatuiruočių mados: tarybines mėlynas pakeitė spalvotos (galvojantiems, kad tas mėlis yra paprasčiausias rašalas rekomenduojame skaityti ypač įdėmiai), neišvaizdžius užrašus „nizabudu mat radnuju“, „maša“, „1983“ pakeitė gražios (žinoma, kai kam) ir akį traukiančios tatuiruotės.

Anksčiau – už bausmę, dabar – bet kam

Visais laikais svarbiausioji tatuiruočių misija buvo perteikti šeimininko pasaulėžiūrą, gyvenimo būdą ir įsitikinimus ar priklausymą tam tikram socialiniam sluoksniui (pavyzdžiui, ankstyvoje senovėje tai buvo tarsi asmens dokumentas, nurodantys, kuriai genčiai žmogus priklauso).

Iš pradžių tatuiruotėmis puošėsi ne bet kas, o tik patys geriausieji: genčių vadai, garbingiausi kariai, taikliausi medžiotojai ir pan.

Bėgant metams, kai kuriuose šalyse tatuiruotės įgavo neigiamą prasmę: jomis buvo pažymimi vergai, išskiriami nusikaltėliai. Pavyzdžiui, maždaug 300-aisiais mūsų eros metais Japonijoje tatuiruotės tapo bausmės dalimi: jomis visam gyvenimui buvo paženklinami nusikaltėliai.

Vėliau ši tradicija nutrūko, tačiau nuo to laiko tatuiruotės dar ilgai „vilko“ gėdingą, su nusikaltėliais siejamą šleifą. Tarkim, nuo IV amžiaus Europoje kūno puošyba odos piešiniais buvo griežtai draudžiama, o tatuiruotės (ypač viduramžiais) laikomos bjaurumo ir barbariškumo atributais.

Papročiai, kaip ir laikai, nuolat keitėsi ir keičiasi. Kiek vėliau tatuiravimasis tapo kilmingos aristokratijos, aukštuomenės pramoga (jas mėgo Anglijos karalius Georgas V, paskutinis Rusijos caras Nikolajus II), praėjusio amžiaus viduryje – maištingo jaunimo saviraiškos priemone, na, o šiandien jos dažniausiai jau nebepasako nieko reikšmingo nei apie savo šeimininko socialinį, nei apie ekonominį statusą: jos puošia ir pavyzdingų gimnazistų, ir rūsčių antstolių, ir užkandinės padavėjų ar chirurgų kūnus.

Sėkmingi verslininkai, vos ant kojų bepastovintys apgirtę statybininkai, talentingi ar nelabai menininkai, sunkvežimių vairuotojai, mokslininkai, jūreiviai, stomatologai, diplomatai, sportininkai, daržovių pardavėjai, dizaineriai ar kaliniai: šiandien tatuiruotę, nepaisant išsilavinimo, piniginės storio ar gyvenamojo rajono, gali turėti bet kas.

Ypatinga ir amžina

Tiesa, šis tas liko nepakitę nuo pat tų, seniausiųjų laikų – tai svarbiausioji tatuiruočių paskirtis – atspindėti šeimininko pasaulėjautą. Nors šiais laikais nemažai tokių, kurie kūnus piešiniais puošia tik dėl mados ar grožio, visgi beveik visos tatuiruotės turi ypatingą, kartais tik pačiam šeimininkui težinomą reikšmę: simboliais ar žodžiais išreikštą gyvenimo patirtį, išminties/stiprybės/laimės/sveikatos teikiančio talismano simboliką, ištikimybės, padėkos ar priklausomybės išraišką.

Tie, kas retai mato namus ar mylimus žmones netgi ryžtasi išsitatuiruoti mylimųjų veidus. Būtent dėl šios priežasties (t.y. retos galimybės pamatyti savo artimus) tatuiruotės – amžini, nenutrinami ir neatimami piešiniai – praėjusiame amžiuje tapo ypač populiarūs tarp jūreivių ir kalinių.

Kalbant apie kalinių tatuiruotes – dažna jų pasižymi dar viena išskirtine ypatybe – kalinių piešiniai išduoda ne tik spalvingą gyvenimo patirtį ir įsitikinimus, bet ir socialinį statusą: t.y. priklausomybę kokiai nors gaujai (tai ypač populiaru JAV ar Rusijoje).

Tatuiruotė – ištikimybės gaujai simbolis

Dėl spalvingų istorinių aplinkybių ir dėl iš ilgesio ar maišto gausiai išmargintų kalinių kūnų, tatuiruotės, prieš tapdamos madingiausia šiuolaikine stiliaus tendencija, nuo neatmenamų laikų buvo siejamos su kriminaliniu pasauliu. Ir patys kaliniai šio įvaizdžio niekada nevengė.

Daugybę metų tatuiruotės buvo vienos svarbiausių jų saviraiškos ir įsitikinimų raiškos priemonių. Netgi buvo sugalvotas atskiras terminas „criminal tattoos“ (kalinių tatuiruotės). Gaujų tatuiruotės itin populiarios Jungtinėse Amerikos Valstijose, Rusijoje, Vietname, Tailande, Japonijoje ir Viduriniuosiuose Rytuose.

Narystę ir priklausomybę kokiai nors gaujai simbolizuojančios tatuiruotės ne tik garantuoja apsaugą (ar kitų pagarbą/baimę) kalėjime, bet ir atskleidžia tatuiruotėje užkoduotas pagrindines tos gaujos pažiūras ir net piešinio savininko statusą toje gaujoje.

Pavyzdžiui, Rusijoje netgi vieta, kurioje piešinys ištatuiruotas yra neatsitiktinė: ant krūtinės ištatuiruota rožė – gaujos naujoko simbolis (rožė, beje, yra pagrindinis Rusijos mafijos simbolis).

Karininkai ant švarkų atlapų kabinasi medalius, o gaujų nariai – puošiasi tatuiruotėmis – kuo jų daugiau, tuo įtakingesnis esi. Populiariausios kalinių tarpe yra kaukolių, nuogų moterų, svastikų, širdžių, gyvačių, tigrų ar kitokių kačių, demonų, kraujuotų peilių ar kastuvų, mamų, šventųjų, šarvuotų karių ir panašios tatuiruotės.

Kodėl Rusijoje geriau nesirodyti su Širdies tatuiruote?

Visi prieš tai išvardinti objektai yra labai populiarūs Rusijos kalėjimuose. Tik čia derėtų paminėti dar viena itin populiarų rusų piešinių herojų – Leniną!

Apskritai, tatuiruočių madomis bei istorija besidominčių manymu, Rusijos kalėjimų tatuiruotės yra vienos originaliausių ir įdomiausių pasaulyje. Visų pirma, jos išsiskiria savo spalva: rusų tatuiruotės (ypač senosios) dažniausiai būna mėlynos spalvos, gana blankios. Tačiau ne iš gero gyvenimo toks originalumas – tiesiog Rusijos kalėjimų „meistrams“ labai trūksta kokybiškų medžiagų ir instrumentų, todėl tatuiruočių dažai dažniausiai gaminami iš svilintų batų padų nuodėgulių ir... šlapimo!

Kriminaliniame Rusijos pasaulyje tatuiruotės yra ne tik pripažinimo ženklas, bet kartais ir bausmė. Skolininkai, lyderiui nepaklusę nariai ar kiti gaujai neįtikę nelaimėliai kartais yra priversti rinktis gėdingą, žeminančią tatuiruotę (pavyzdžiui ant kaktos!) mainais į mirtį ar suluošinimą.

Maža to, už tokią tatuiruotę tatuiruočių meistrui jie turi susimokėti patys! Tokia bausmė dažniausiai yra skirta pažeminti gaujai neįtikusi asmenį ir įspėti kitus apie jo nepatikimumą (tarkim, ant kaktos ištatuiruota, kad jis gėjus arba išdavikas – nesunku nuspėti koks gyvenimas jo lauktų kalėjime..).

Toks Rusijos mafijos bausmės būdas ypač populiarus buvo sovietiniais laikais. Pasakojama, kad vėliau pažemintieji bandydavo pašalinti tokias tatuiruotes, tačiau tada dar nebuvo tokių galimybių kaip šiais laikais (lazeriai ir pan.), tad daugelis tokių chirurginių operacijų baigdavosi mirtimi.

Vienos populiariausių gėdingų tatuiruočių Rusijoje: pikas (reiškia, kad jos šeimininkas vagis), deimantas (kad jis informatorius, skundikas) ir širdis (reiškia, kad jos šeimininkas yra „pasyvas“, t.y. kad juo bus galima „pasinaudoti“ kalėjime).

Juodas drakonas ir baltas tigras

Tiek Anglijoje, tiek Airijoje tarp kalinių labai paplitusi tatuiruotė-akronimas – A.C.A.B. Ši tatuiruotė dažniausiai tatuiruojama ant kurios nors rankos pirštų krumplių, o šifruojama ji arba „All Coppers Are Bastards“ („Visi policininkai yra niekšai“) arba „Always Carry A Bible“ („Visada vadovaukis Biblija“) – nors iš tiesų A.C.A.B. reiškia ir viena, ir kita – šifruojama ji priklausomai nuo to, kas klausia ką ji reiškia.

Ši tatuiruotė labai populiari ne tik Didžiosios Britanijos kalinių, bet ir skinų (šį akronimą 70-aisiais labai išpopuliarino „Oi!“ pankroko grupė „4-Skins“) bei radikalių futbolo aistruolių, žinomų kaip ultros, gretose.

O štai jei Filipinuose pas ką nors pamatysite klaustuko formos tatuiruotę (tiesiog – „?“), mąstykite ką kabate, nes ši tatuiruotė paplitusi tarp labai pavojingos ir žiaurios filipiniečių B.N.G. gaujos.

Gaujų tatuiruotės labai populiarios ir Japonijoje bei Kinijoje, todėl ten apskritai yra labai įtariai vertinami bet kokie kūną puošiantys piešiniai – daugelis jų japonams paprasčiausiai siejasi su pavojingąja Yakuza (japonų mafija).

Vien dėl šios priežasties nemažai įstaigų (pavyzdžiui, sporto klubai ir pan.) Japonijoje iki šiol draudžia jose lankytis žmonėms su gerai matomomis tatuiruotėmis. Tatuiruotės siaubą kelia ir Kinijoje. Net jei tai ir nėra lengvai atpažįstami Honkongo triadų piešiniai: juodas drakonas ant kairiojo bicepso ir baltas tigras ant dešiniojo – tiek tereikia, kad išsigandęs praeivis perbėgtų į kitą gatvės pusę. Dėl visa ko.

Kas bendra tarp Airijos ir JAV rasistų?

Vienos populiariausių ir lengviausiai JAV kalėjimuose atpažįstamos yra „Arijų Brolijos“ („Aryan Brotherhood“) tatuiruotės. Trilapis dobilas yra pagrindinis šios baltųjų pranašumą propaguojančios kalinių gaujos simbolis.

Trilapis dobilas dar yra žinomas ir kaip Airijos simbolis, populiarus tarp airių (neturinčių nieko bendro su AB gauja), tačiau jei tokią tatuiruotę turintis airis pakliūtų į kalėjimą, kuriame klesti AB, jam tektų slėpti savąją tatuiruotę tol, kol AB leistų jam ją rodyti viešai, t.y. tol, kol AB priimtų jį į gaują!

Šio dobilėlio lapeliuose dažnai yra randami ir skaičiukai 666 (velnio skaičius). Dar viena populiari AB tatuiruotė – tai širdis perverta 2 durklais, o jos viduje puikuojasi raidės AB.

Ši rasistinė gauja vienija daugiau nei 15 tūkstančių narių įvairiuose JAV kalėjimuose (ir už jų ribų), tad šios tatuiruotės, tikrąja to žodžio prasme, yra labai populiarios. JAV kalėjimuose populiariausios - rasistinės tatuiruotės. Pavyzdžiui, ant rankos ištatuiruotas voratinklis – lengvai atpažįstamas kalinių rasistų simbolis, arba su „Arijų Brolija“ siejamos nacistų gaujos NLR („Nazi Low Riders“) pagrindinė tatuiruotė – erelio skeletas nešantis žiedą su svastika – kelia siaubą visiems, ko nekenčia nacionalistai.

„Verkiančios“ tatuiruotės

Ašara ant skruosto – daugiaprasmė, tačiau nuo seno JAV itin populiari tatuiruotė. Kartais kalėjime ji „pranešdavo“, kad jos savininkas yra lepūnėlis, „mamytės sūnelis“.

Bet populiaresnė versija buvo ta, kad tai garsios Chicano gaujos narys, kalėjime nužudęs kitą žmogų arba praradęs gerą draugą, bendražygį. Didžioje Britanijoje tokios tatuiruotės buvo populiarios nepilnamečių nusikaltėlių kolonijose.

Vėliau ši tatuiruotė paplito dar plačiau, netgi tarp neturinčių nieko bendro su nusikalstamu pasauliu, ypač po filmo su Jonny Deppu „Cry-Baby“: pavyzdžiui, NBA žaidėjas Larry Hughesas tokia tatuiruotę turi savo mirusio jaunesnio brolio garbei.

Dabar dažniausiai ši tatuiruotė simbolizuoja artimo netektį: jei ašara tuščiavidurė – jį nužudė, jei pilnavidurė – tai jis nusižudė pats arba žuvo kitomis aplinkybėmis (avarija ir pan.), o jei ašaros viršus tuščias, tačiau apačia pilna – tai reiškia, kad tas mylimas žmogus buvo nužudytas, tačiau už jo mirtį atkeršyta.

Pastaruoju metu nusikalstamo pasaulio dalyviai pradėjo vengti jų narystę ar ištikimybę vienai ar kitai gaujai išduodančių tatuiruočių. Pernelyg dažnai, įstatymo gynėjams jos palengvindavo darbą ir išduodavo „prisidirbusių“ tos gaujos narių tapatybę, be to – šitaip kriminalistams lengviau pavykdavo surinkti nenuginčijamų įrodymų apie nusikalstamą gaujos veiklą.

Todėl dabar dažniau galime pamatyti ne kokį provokuojantį ar gilią prasmę slepiantį piešinį ant gyvenimo vingių mačiusio žmogaus kūno, o pvz. nedidelį Michaelo Jordano siluetą ant krepšiniui (o gal „Nike Air“ sportbačiams?) prijaučiančio jaunuolio blauzdos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis