Savantai: kai liga daro stebuklus

Jei pamatytumėte šiuos žmones gatvėje, gali būti, kad jų net neišskirtumėte iš pilkos minios, tačiau tai, ką jie sugeba, yra ne tik įspūdinga, bet ir keista. Tai šių laikų herojai arba tiesiog „supermenai“.

Tai žmonės, išsiskiriantys savo gebėjimais, kuriuos jiems suteikė ne kas kitas, o liga – autizmas. Šie žmonės - tarsi riba tarp baisios ligos ir genialių sugebėjimų. Kviečiame susipažinti – savantai.

Autizmo atmaina

Pirmą kartą autizmo liga buvo aprašyta 1943 metais JAV gydytojo L.Kanerio ir beveik tuo pat metu Austrijos gydytojo H.Aspergerio.

Kaip teigia vienas iš autizmo ligos aprašymų, autizmas - tai liga, lemianti tam tikrą vaiko gebėjimų sutrikimą. Ši liga kiekvienam žmogui gali pasireikšti skirtingai: kai kurie vaikai gali kalbėti, tuo tarpu kiti kalba sunkiai arba visiškai nekalba.

Autistai vaikai dažniausiai sunkiai valdo kūną, kalba labai nedaug arba nekalba, kartais pasitaiko balso stygų pakitimų. Manoma, kad visa jų protinė veikla vyksta giliai pasąmonėje ir neprasiveržia į sveikiems žmonėms suprantamą aplinką.

Statistika rodo, kad autizmas pasitaiko 0,6-0,2% vaikų.

Medicinos ekspertai autizmo atsiradimo priežastis vertina skirtingai. Vieni mano, kad tai yra genetinė, paveldima liga, o kiti mano, kad šią ligą nulemti gali ir sunkiaisiais metalais užteršta aplinka.

Savantizmas (kitaip: savantizmo sindromas) – autizmo atmaina, tarsi priešingybė autizmo ligai. Savantai pasižymi kai kuriais ypatingai sustiprėjusiais gebėjimais. Deja, šie gebėjimai yra įspūdingi tik tam tikroje srityje, o kiti gebėjimai lieka silpni. Jų intelekto kooficientas gali būti netgi žemesnis už vidutinį normalaus žmogaus IQ.

Super-atmintis ir absoliuti klausa

Visame pasaulyje oficialiai žinoma maždaug šimtas savantų, išsiskiriančių savo sugebėjimais.

Šį skaičių sudaro daug skirtingų ir gerai žinomų žmonių. Savantai gali turėti tiesiog fenomenalią atmintį – tiek skaičiams, tiek žodžiams, gali turėti absoliučią klausą, gebėti nutapyti paveikslus, vertinamus visų pasaulio menų ekspertų.

Tarp savantų yra ir Pulicerio premijos laureatų, ir roko muzikos atlikėjų, rašytojų, mados kūrėjų. Visi jie viena koja stovi ant ligos ir beprotybės slenksčio, o kita ant genialumo laipto.

Šokiruojančios istorijos

Šokiruojančiuose dokumentiniuose filmuose pasakojama apie Dereką – aklą vaikiną, kuris serga autizmu ir groja pianinu. Jis turi absoliučią klausą.

Jis išklausydavo gana ilgą melodiją ir ją tiksliai atkartodavo, niūniuodamas. Pasak muzikantų ekspertų, toks gebėjimas beveik neįmanomas normaliems žmonėms, o juo labiau sergantiems.

Derekas, nuvežtas paklausyti simfoninio orkestro ir paskui sulaukęs pasiūlymo su pianinu pakartoti simfoninio orkestro atliktą kūrinį, Derekas tiksliai atkartojo kūrinį, improvizuodamas visų instrumentų partijas.

Po kurio laiko jis tą patį kūrinį sugrojo dviem pianinais iš karto.

Danielis Tammetas yra niekuo neišsiskiriantis vaikinas, gyvenantis Jungtinėje Karalystėje. Jo išvaizda beveik niekuo neprimena žmogaus, kuris serga autizmu. Jis yra savantas.

Danielis visą pasaulį sužavėjo savo sugebėjimu apskaičiuoti sudėtingiausius matematinius veiksmus, naudodamas tik savo „vaizduotę”. Jo skaičiavimo mašina yra jo paties galvoje. Kaip jis pats teigia, jis mato spalvotas figūras vietoje skaičių.

Juokaudamas savantas prasitarė, kad pats sunkiausias skaičius jam yra šeši, nes jis matosi labai „neryškiai”.

Dar didesnį ažiotažą visuomenėje sukėlė jo sugebėjimas įsiminti daugiau nei 22 000 tūkst. skaičių, kurie eina po skaičiaus „pi“ kablelio. Jo teigimu, dar neatsirado žmogaus, kuris taip greitai (tik per keletą dienų) įsimintų tiek skaičių.

Viename interviu D.Tammetas prisipažino, kad jau seniai nebesilanko prekybos centruose ir nesiilsi paplūdimiuose, kur, anot jo, yra „per daug objektų, kuriuos galima suskaičiuoti“.

Danielis yra įkūręs savo labdaros organizaciją, kuri rūpinasi jo likimo draugais visame pasaulyje.

Nors jis vysto veiklą visame pasaulyje, nepalieka tėvų namų, nes, kaip jau minėjome, savantai dažnai nesugeba pasirūpinti savimi net elementariausiose situacijose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis