Magiškasis 7 dešimtmetis

Tuos metus žmonės prisimena su nostalgija, o mintyse iškart suskamba „Bee Gees“, „The Beatles“, „Beach boys“ (oi pakrantės berniukai, hot), visų karalius Elvis. Tai pašėlę hipių laikai...

Metas, kai beveik kiekvieno lūpos tarė „flower power“, o madoje vyko didžioji revoliucija. Gyvenime buvo apsuptu naujausių išradimų, žaidimų, animacinių veikėjų. Šie metai gali didžiuotis pirmąja Armstrongo kelione į mėnulį ar „Pusryčiais pas Tifani“. 60‘s (septintas dešimtmetis) – nemiegančio pasaulio sapnas.

Žaidimai

Vaikai, žaidę medinėm kaladėlem ar su siūtom lėlytėm, sulaukė žaidimų eros. 1959 m. pasaulį išvydo barbė, o lygiai po dviejų metų ir jos vaikinas - Kenas.

Kas du, tris metus šių žaislų kūrėjų - Ruthos ir Ellioto Handlerių kūriniai pasirodydavo nauju, vis modernesniu pavidalu vaikų kambariuose. Kūrėjų piniginę šie žaisliukai per dešimtmetį papildė per 500 milijonų dolerių!

Na, o berniukai galėjo pasidžiaugti nauju super herojumi – Žmogumi voru. Žinoma, pirmiausia jį matė komiksų knygelėse (kurios šio dešimtmečio pradžioje buvo itin populiarios).

Daugumos Europos šalių vaikų širdeles septintajame dešimtmetyje paglostė iš už Atlanto vandenyno atplukdytos „Lego“ kaladėlės.

Vaikus džiugino nauji žaidimai, 1966 m. parduotuvių lentynose pasirodė „Twister“. Šis žaidimas šokiravo daugumą žmonių, kadangi tai buvo pirmasis žaidimas, kurio metu žaidėjai lietėsi kūnais.

Pirmoji „Twister“ demonstracija įvyko televizijoje. Todėl nenuostabu, kad po begalės isterijos, šauksmų, nuostabos ir juoko, per pačius pirmus metus parduota per 3 milijonus „Twister“ žaidimo vienetų.

Išradimai

Sulaukta naujovių ne tik žaidimų srityje. 60‘s pasiūlė gyventojams naujausių išradimų, kurie tapo neatskiriama mūsų laikų dalimi. Kai kurie jų jau net pasenę…

Štai 1962 m. sukurta audio kasetė bei pirmasis kompiuterinis žaidimas – „Spacewar“. Tais pačiais metais sukurti silikoniai krūtų implantai.

1965 m. „akiniuočiai“ galėjo apsidžiaugti kontaktinėmis linzėmis, rinką pasiekė kompaktiniai diskai. Per šį dešimtmetį į gyventojų namus plaukte plaukė pirmosios kompiuterių pelytės, skaičiuotuvai, grietinėlės pakaitalai, akrilo dažai. Įdiegiamas internetas („Arpanet“). Tada pinigus jau buvo galima pasiimti iš bankomato.

Televizijos įvykiai

1962 m. pasaulis tapo dar spalvingesnis. Šiais metais pirmą kartą buvo transliuojama TV laida spalvotai! Septintas dešimtmetis pasiūlė gausybę filmų.

Deja, iš ekranų ir šio pasaulio pasitraukė trisdešimt šešerių metų aktorė Marilyn Monroe (1962 m.), dar šiame dešimtmetyje spėjusi nusifilmuoti trijuose filmuose („Let‘s make love“, „The Misfits“ ir „Something‘s got to give“).

Šiame dešimtmetyje iškilę „Beatles“ vyrukai paliko spaudą ne tik muzikos, bet ir filmų srityje. Aluno Oweno filme „A hard days night “ Johnas Lennonas , Paulas McCartney‘is , Georgeas Harrisonas bei Ringo Starras vaidino patys save.

Filmas - ne vienintelis, vėliau žiūrovai sulaukė „Help!“ bei animuotos – „Yellow submarine“ versijos. Bitlų manija augo. Na, o ekranus okupavo dar daugiau garsių žmonių kaip Audrey Hepburn. Žymiausias jos filmas – „Breakfast at Tiffany‘s“.

Filmų kūrėjai nesnaudė ir kepė filmus vieną po kito. Julie Andrews suvaidino pašėlusią vienuolę filme „The sound of music“, sukūrė mielos auklės – Merės Poppins vaidmenį. Savo karjerą pradėjo Robertas de Niro, o Liza Minnelli ir Judy Garland jau skynė laurus.

Mada

Na, o labiausiai pasaulį šokiravo naujos mados. Dešimtmečio pradžioje dizainerė Mary Quant viešai atidengė merginų kojas - ji sukirpo mini sijoną. Visuomenei tai iš pradžių buvo neįprasta, visi juokėsi stebėjosi, bet jau po metų, pasaulio madingiausiosios stypčiojo su mini sijonais.

Prie mini sijonų ypač derėjo aptemtukės („timpos“) (taip taip, jau tada tai buvo madinga). Tada ortopedas Martensas dėl pėdų problemų pasisiuvo sau specialius batus, taip į mados rinką „atėjo“ kerzai.

Vėliau drabužiai imami sukirpti op art, optinės apgaulės būdu. Naudojami įvairiausi medžiagų raštai, suklaidinantys žmogaus akį, linijos, ovalai, trikampiai, keturkampiai sukurė lieknos talijos, išraiškingų klubų, plono pilvo iliuziją.

Marškinėliai buvo aplikuojami žmonių atvaizdais, dailininkų darbais „iš pop art serijos“. Na, o galiausiai madą okupavo hipių subkultūra.

Nuo taikos idėjų bei žolės apsvaigę jaunuoliai sukūrė savo stilių. Plačios kelnės, spalvotos medžiagos su gėlėmis, languoti marškinukai, ilgi plaukai, rišamos juostos ant galvų, pinamos kasos, net Ievos ir Adomo kostiumai buvo populiarūs.

Moki žodį – žinai kelią

Septintame dešimtmetyje žinojo žmonės žodį, tik kitokį nei įprasta. Keista, bet daugelį dalykų jie vadino žargonu, kurio dabar nesuprastume. Štai keli įvairesni pavyzdžiai:

Dujos (gas) – linksmybės;

Duona (bread) – pinigai;

Katė (cat) – vaikinas;

Vyšnia (cherry) – švarus, naujas;

Plaukuotas (hairy) – nesuvaldomas, nekontroliuojamas;

Kiaulės – policija;

Šešėliai (shades) – akiniai;

Sijonas (skirt) – mergina;

Blogas (bad) – nuostabus.

Septintame dešimtmetyje žmoniją užplūdo reklamos, nauji filmai, bestseleriai, geriausios muzikos įrašai, kompiuterinės naujovės, jaunimo mados šokas.

Tai metai, padėję pagrindą spalvingai dabarčiai. Nenuostabu, kad vis daugiau žmonių atsigręžia ne kur kitur, o į 60‘s: laisvės idėjas, gero ir paprasto gyvenimo idilę. Į madą grįžta audio kasetės, aptemptukės. Jaučiame nostalgiją atradimų erai. 60’s – power forever!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis