Apgavo kartą, apgaus ir antrą

Neištikimybė yra viena didžiausių santykių griovėjų. Kai vienas iš partnerių būna neištikimas ir labai įskaudina kitą žmogų, susitaikyti paprastai nepavyksta. Išsiskyrimas palieka negyjančius randus.

Kartais tų randų gali kurį laiką nesimatyti (mes esame linkę slėpti savo skausmą), tačiau jie anksčiau ar vėliau išryškėja. Dar niekam neteko gerai jaustis, sužinojus apie draugo neištikimybę.

Tai gali nutikti kiekvienam

Jei esi paauglys ir su savo antrąja puse išdraugavai vos pora savaičių, dėl to tau nėra lengviau išgyventi neištikimybę. Priešingai, dėl brendimo ir pirmos meilės ypatingumo, neištikimybė gali palikti dar gilesnes žaizdas.

Kodėl žmonės tampa apgavikais? Ar tai rodo nepasitenkinimą santykiais, o gal tie žmonės apskritai nelinkę būti ištikimi?

Ar galima vėl pasitikėti apgavusiu žmogumi? Kalbant apie neištikimybę, lengvų ir paprastų atsakymų nėra.

Neištikimybė žeidžia

Būti apgautam žmogaus, kurį myli ir kuriuo pasitiki, yra ypač skaudu. Neištikimybė sužeidžia mūsų širdis ir pakeičia bendravimą su kitais žmonėmis ir potencialiais partneriais.

Neištikimybė pakerta pasitikėjimą savimi, savigarbą, savęs vertinimą. Kartą apgautiems žmonėms vėliau būna labai sunku vėl pasitikėti aplinkiniais ir patiems savimi. Jie arba apskritai vengia santykių arba tampa labai paviršutiniškai bendraujančiais žmonėmis. Kartą įskaudinti žmonės bijo vėl būti sužeisti.

Keista, bet daugelis apgautųjų ir toliau šliejasi prie juos apgavusio žmogaus. Apgautiems žmonėms atrodo, kad niekada nebegalės pasitikėti kitu asmeniu, tad laikosi įsikibę to, kurį jau pažįsta, ir tikisi, kad jis/ji pasikeis.

Jų laukiamas pokytis įvyksta labai retai, o dažniausiai neįvyksta iš viso.

Kaip tampama neištikimu?

Apgavikai skirstomi į daug įvairių kategorijų. Kai kuriems tiesiog nerūpi jų partneriai, kai kurie iš prigimties yra savimylos arba narcizai, kitiems norisi dramatizmo.

Tačiau visus apgavikus jungia vienas bendras dalykas – noras patenkinti save bet kokia kaina.

Apgavikai galvoja tik apie save. Tam, kad gautų tai, ko nori, jie nepaiso kito žmogaus jausmų. Jie elgiasi savanaudiškai ir galvoja tik apie tai, kaip patenkinti savo troškimus.

Apgavikai gali nuoširdžiai mylėti žmogų, kurį apgauna, tačiau jie visuomet pirmenybę teikia savo norams ir troškimams, o ne partnerio.

Apgavikai yra savanaudžiai. Jie nenori užbaigti vienų santykių prieš pradėdami naujus. Jie nori turėti viską ir jiems nerūpi, kokia kaina tai pasieks.

Kodėl žmonės būna neištikimi?

Jei paklaustum apgavikų, kodėl jie buvo neištikimi, jie greičiausiai dėl savo neištikimybės apkaltintų santykius, aplinkybes, asmenį, su kuriuo buvo neištikimi ar net žmogų, kurį apgavo. Jie retai kaltina save.

Daugelis apgavikų jaučia, kad neteisingai pasielgė, todėl mano galį pasiteisinti. Jie gali pateikti daugybę priežasčių, kodėl buvo neištikimi, tačiau tiesa yra paprasta: jie buvo neištikimi, nes to norėjo.

Žmonės būna neištikimi ne dėl aplinkybių. Žmogaus valia visada būna apgalvota. Jokie kito žmogaus veiksmai negali priversti būti neištikimu, jei pats žmogus nelinkęs skaudinti.

Kad ir koks nelaimingas žmogus jaustųsi, sprendimą tapti neištikimu priima jis pats. Apgavikai neturi kaltinti nieko kito, tik save.

Jei žmogus nėra patenkintas esamais santykiais, jam nebūtina „eiti į kairę“, galima tiesiog nutraukti esamus ryšius, galima pasikalbėti, ieškoti kitų išeičių.

Apgavikai pasirenka išduoti kito žmogaus pasitikėjimą, užuot paprasčiausiai nutraukę santykius. Niekada nėra pateisinamos priežasties neištikimybei. Pateisinamas priežastis galima pateikti, tik siekiant nutraukti santykius. Neištikimybė ne tik savanaudiškas, bet ir labai žiaurus veiksmas.

Ar apgavikai gali pasikeisti?

Žmonės visada gali pasikeisti. Apgavikai – ne išimtis. Ar apgavikas pasikeis, priklauso tik nuo jo paties. Priežastys, kurias apgavikai pateikia kaip pasiteisinimus dėl savo praeities apgavysčių, gali leisti nustatyti, ar jie tikrai nori pasikeisti, ar jiems nesvarbu vengti apgavysčių.

Kai kurie žmonės santykiuose kilusias problemas sprendžia ieškodami malonumų. Jei neištikimybės siekiama kaip problemos sprendimo būdo, tokiam žmogui reikės specialistų pagalbos, kad įveiktų šį ydingą įprotį.

Jei apgavikas nesulaukia profesionalios pagalbos, didelė tikimybė, kad jis ir vėl taip pat pasielgs. Apgavystė - tai būdas, kaip šie žmonės sprendžia santykiuose kilusias problemas.

Kai kurie apgavikai tiesiog yra nesubrendę. „Noras eiti į kairę“ išaugamas. Tai būdinga paaugliams ir jaunimui, nes bendraamžių spaudimas gali priversti juos pradėt santykius, kuriems jie dar nėra pasiruošę. Tokie apgavikai savo klaidų ateityje gali nekartoti.

Kiti apgaudinėja todėl, kad jiems tai leidžiama. Jei jie ne kartą buvo neištikimi ir jiems už tai būdavo atleidžiama, greičiausiai jie ir ateityje elgsis taip pat. Tai tampa bendravimo norma. Vienintelis būdas nutraukti šį užburtą ratą yra psichologo pagalba.

Kaip pasikeisti?

Jei asmuo buvo neištikimas su vienu partneriu, tai nebūtinai reiškia, kad jis bus neištikimas ir su kitu, tačiau būtina sąlyga yra ta, kad apgavikas norėtų keistis. Jei jis neišanalizuos praeities klaidų priežasčių, didelė tikimybė, kad ir vėl taip pasielgs, bendraudamas su kitu žmogumi.

Nesvarbu, kokias priežastis asmuo pateikia, aiškindamas savo praeities neištikimybę, tiesa yra ta, kad tai - žmogus, kuris gerai jaučiasi išduodamas artimą žmogų. Apgavikai, kurie nori pasikeisti, turi prisiimti atsakomybę už tai, ką padarė. Jie turi liautis ieškoję pateisinimų tokiam elgesiui pripažinti.

Jei apgavikams nepavyksta to padaryti, lieka didelė tikimybė, kad neištikimybė pasikartos.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis