Žaislai suaugusiems (foto)

Prašau, tik nereikia galvoti, ką Froidas pasakytų… Tiesiog nerandu to, kas juos pakeistų.

Taip, man daugiau nei penkiolika ir aš miegu su žaislais. Manai išprotėjau? Šiais laikais žaislus kuria garsiausi dizaineriai ir menininkai, drabužius jiems siuva pasaulio mados namų darbuotojai… Vis dar galvoji, kad aš beprotis?

Žaislai - tai atskiras meno pasaulis, su savomis žaidimo taisyklėmis. Šie brangūs žaislai skirti ne vaikams, o suaugusiems (kai kurie parduodami su ženkliuku „N-14“).

Žaislai suaugusiems ėmė populiarėti apie 2001 metus. Iki tol buvo nepadoru ir gėda žaisti, kai tau virš penkiolikos metų.

Dizainerių sukurtų žaislų (designer toys) yra gaminama nedaug: nuo 50 iki 2000 kopijų. Kainos, žinoma, atitinkamai kinta: nuo maždaug 20 eurų iki 1000 (ir daugiau)...

Iš pradžių nuo tokių kainų pasišiaušia plaukai, bet kai supranti tų žaislų-kūrinių vertę, visiškai pateisini žmones, pamišusius dėl šių daiktų.

Pirmiausia, žaislas yra vertinamas kaip meno kūrinys. Tai suprantama vien iš pavadinimo – „d i z a i n e r i o ž a i s l a s“.

Dizainerio sukuriamas charakteris yra daug svarbesnis ir vertingesnis nei pati žaislo figūra. Kaip menininkas tapo ant drobės, taip ir žaislo kūrėjas kuria savo sugalvotą charakterį trimatėje formoje, kuri gali būti pagaminta iš plastiko, vinilo, tekstilės, medžio ar metalo.

Žaislų fanai šiuos dizainerių trimačius kūrinius kolekcionuoja ir į juos investuoja savo pinigus, nes šie žaislai - šiuolaikinio meno kūriniai.

Dizainerių žaislų kūrimas prasidėjo Kinijoje ir Japonijoje praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio viduryje. Pirmieji žaislus pradėjo kurti dizaineriai - Michaelas Lau, Jasonas Siu, „Brothersworker“ ir kiti.

Jie kreipėsi į žaislų fabrikus, esančius Guangdong provincijoje, norėdami, kad šie gamintų jų sukurtus žaislus. Tuo pačiu metu Tokijuje esančios nedidelės parduotuvės (boutique'ai) „Bounty Hunter“ ir „A Bathing Ape“ pradėjo kurti „nedidelio tiražo“ vinilinius žaislus, kurie papildytų drabužių kolekcijas ir reklamuotų prekes.

Tada Japonijos žaislų fabrikas sukūrė „Be@rbrick“ - tai žaislo forma, kuri pateikta dizaineriams įgauna savo charakterį.

Neilgai trukus Japonijos ir Kinijos žaislų kolekcionieriai pradėjo pirkti „nedidelio tiražo“ žaislus, taip prasidėjo žaislų manija.

Kam suaugusiems reikalingi žaislai?

Na, į šį klausimą galima atsakyti įvairiai. Pirmiausia, prisiminkime, kam mums vaikystėje reikėjo žaislų. Gavę naują „auką“, mes iškart imdavome ją tąsyti visur su savimi, mūsų žaidimų scenarijai buvo labai išradingi, o pagrindinis herojus būdavo naujas žaislas.

Kaip vaikas, taip ir suaugęs asmuo, pamatęs naują charakterį, susidomi, susitapatina su juo, jam kyla įvairios asociacijos. Žaislas, įkūnijantis animacijos ar filmo herojus, sukelia nostalgijos jausmą, kiti žaislai suaugusiems žmonėms simbolizuoja svajonių pasaulį.

Neįprasti, kartais vulgarūs, agresyvūs ar naivūs, juokingi žaislai tampa naujais žmogaus veidais ir vaidmenimis. Išsiilgę svajonių ir pasakų pasaulių suaugę žmonės tiesiog suvaikėja…

Kai kurie žaislai yra apibūdinami kaip mėgėjiško – liaudies (folk) ar pop meno kūriniai. Mėgėjiško meno žaislais yra tie, kuriuos kūrę menininkai neturi meninio išsilavinimo, o pop kategorijos žaislai perteikia populiariąją kultūrą, jie tarsi šaiposi iš dabartinio pasaulio (gal dėl to jie ir skirti suaugusiems).

Šie žaislai dažnai primena ir graffiti gatvės meną. Peržvelgę žaislų dizainerių biografijas, matome, kad jie pradėjo savo karjerą būtent nuo šio chuliganizmo - graffiti paišymo.

Šio meno supratimas ir palaikymas jungia ir žaislų gerbėjus nuo Niujorko, Barselonos, Paryžiaus iki Honkongo, Tokijaus.

Žaislų kūrimą įtakoja komiksai, muzika, šiuolaikinis „lowbrow“ menas, dizainas. Paplitusi „pasidaryk pats“ kultūra (DIY-do it yourself) įkvėpė menininkus kurti žaislus. Rezultatas stulbinantis: juokingi, žiaurūs, agresyvūs, mieli, naivūs keisti meno objektai.

Ką reiškia sukurti nedidelio tiražo žaislą? Atsakymas vienas – riziką. Kodėl? Didelė kompanija, gaminanti šimtamilijoninio tiražo žaislus, nusprendžia pardavinėti meškiukus. Ji turi būti tikra, kad bent jau šimtas milijonų žmonių norėtų tą meškiuką nusipirkti.

Tai reiškia, kad dizaino sprendimas negali būti rizikingas, jis negali nieko įžeisti, juk į meškiukų gamybą investuoti dideli pinigai, tad kompanija turi būti tikra, kad jie sugrįš.

Meškiukai yra paveikūs savo miela išvaizda daugumai pirkėjų. Dizainerio kurti žaislai - priešingai. Jo sukurtas žaislas, kurio yra pagaminta, sakykime 500 egzempliorių, turi sudominti tik 500 žmonių visame pasaulyje. Pagaminti šiuos žaislus nelengva: reikia ir investicijų, kūrybos ir geros idėjos.

Kokie tie naujosios kartos žaislai? Meilūs, gąsdinantys ir… tikrai neskirti su jais miegoti.

Dizainerių žaislų nuotraukų rasite

 • čia.

  www.moytoy.eu
 • Parašyk Redakcijai

  Sekite mus:

  Prenumeruok

  Naujienlaiškį

  Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis