Gazuoti gėrimai: 5 „už“ ir 10 „prieš“

Dažnai apie jį svajoji, eidamas kaitriomis vidurvasario gatvėmis, po skanių sočių pietų ar šiaip užsigeidęs kažko ypatingo. Ne, kalbame ne apie seksą ir ne apie cigaretės dūmą… Turimas omenyje skaidrus ir gaivinantis gėrimas „su burbuliukais“ - limonadas.

Milijonai žmonių visame pasaulyje kasdien mėgaujasi šio nealkoholinio gėrimo teikiama gaiva. Ne išimtis ir Lietuva. Parduotuvių lentynos nukrautos plastikine tara, pripildyta įvairių skonių gazuotais gėrimais.

Kai kurie jų patraukia ne tik savo spalvingumu, bet ir šokiruojančiai maža kaina.

DELFI gatvė pateikia 5 priežastis, dėl kurių limonadas tapo daugelio kasdienybės dalimi, ir 10 argumentų, dėl kurių būtų pravartu šį gėrimą išbraukti iš savo raciono kuo greičiau.

Kas skatina rinktis

1) Skonis. Gaiviųjų gėrimų skonis gali būti vienas tų dalykų, dėl kurių lengva tapti priklausomam nuo jų. Įvairiais cheminės kilmės ingredientais pagardinti gėrimai dažnai puikiai dera prie valgio ir tampa daugelio žmonių mėgstamu gėrimu. Skonis – egzotiškas, visai neprimenantis natūralių produktų.

2) Jų gali rasti visur. Mokyklos valgyklos, gėrimų automatai, užkandinės, parduotuvės, degalinės, kavinės... Norimą „dozę“ limonado be problemų gali įsigyti daugelyje vietų, kuriuose leidi laiką kartu su draugais.

3) Reklama. Kaip teigia emedexpert.com, dar viena gazuotų gėrimų paplitimo priežastis - gamintojų energingai vykdomos reklamos. Pastarosioms negailima „šlamančiųjų“, todėl tikimybė, kad bent kartą per dieną išvysi kokio nors gazuotų gėrimo gamintojo reklamą internete, laikraštyje, žurnale ar prekybos centro lankstinuke – labai didelė.

4) Kaina. Ypač dabar, kuomet kasdien girdime magiškąjį žodį „krizė“, gaiviųjų gėrimų vartojimas atrodo veiksmingas būdas „apkarpyti“ išlaidas, atsisakant keleriopai brangesnių natūralių vaisių sulčių. Taigi, čiumpi dviejų litrų „bambalytį“ limonado ir eini su centais prie kasos.

5) Priklausomybė nuo kofeino. Timesonline.co.uk teigimu, daugelio gaiviųjų gazuotų gėrimų sudėtyje galima aptikti kofeino. Kaip žinia, prie šios medžiagos ganėtinai lengva priprasti.

Ne paslaptis, jog užkietėję kavos mėgėjai sunkiai gali ištverti be rytinio puodelio žvalumo suteikiančio gėrimo. Tačiau jei tampi priklausomas/-a nuo limonade esančio kofeino, iš karto įgyji dvejas priklausomybes – nuo kofeino, ir nuo paties gaiviojo gėrimo.

Kodėl verčiau limonadams sakyti „next“

1) Naudos koeficientas – 0. Limonadų sudėtyje neaptiksi nei vieno komponento, kuris būtų reikalingas tavo mitybai. Dažniausiai gaivieji gėrimai tai ne kas kita, kaip filtruoto vandens bei rafinuotų saldiklių kokteilis.

2) Nutukimo grėsmė. Daugelis žmonių nenumano, kad dažnai gerdami limonadus jie kartu suvartoja begalę nereikalingų kalorijų. Keletas mokslinių tyrimų jau atskleidė, jog egzistuoja stiprus ryšys tarp gaiviųjų gėrimų vartojimo bei viršsvorio. Jei kiekvieną dieną pasimėgauji bent po 330 ml. gazuoto gėrimo skardine, tai po mėnesio tu priaugsi beveik pusę kilogramo.

3) Diabetas. Seniai žinoma, kad su viršsvoriu kovojantys žmonės patenka į rizikos susirgti cukralige grupę. Gazuotų saldžiųjų gėrimų vartojimas verčia organizmą perdirbti daugiau cukraus.

Nutrition.about.com pataria vietoje gazuoto gėrimo gerti natūralų vandenį. Žinoma, jei nori išvengti II grupės diabeto. Tai, kad juo sergančiųjų skaičius JAV nuo 1980 m. patrigubėjo, mokslininkai yra linkę sieti su išaugusiu saldikliais prisodrintų gėrimų populiarumu.

4) Silpni kaulai. Jau beveik neabejojama, kad rizika susirgti osteoporoze yra žymiai didesnė tiems asmenims, kurie vietoje kalciu praturtinto pieno ir jo produktų, vartoja limonadą.

Piktnaudžiavimas gazuotais gėrimais labai kenksmingas jaunam organizmui. Minėtieji gėrimai sąlygoja kalcio trūkumą, šis elementas labai reikalingas augantiems kaulams.

5) Sugedę dantys. Sena tiesa, tačiau būtina paminėti dar sykį, kad gazuotose gėrimuose esančios rūgštys tirpdo dantų emalį. Dėl to susilpnėja dantys, padidėja jų jautrumas bei ėduonies rizika.

6) Žala inkstams. Kuo daugiau vartojate gazuotų gėrimų – tuo daugiau inkstuose akmenų. Taip trumpai galima apibūdinti limonadų poveikį šiems svarbiems organams. Kodėl taip atsitinka? Viskas labai paprasta.

Didžiausiomis kaltininkėmis šiuo atveju galima pavadinti gėrimuose esančias rūgštis. Norėdamas jas neutralizuoti, organizmas privalo iš kaulų „pasiskolinti“ šiek tiek kalcio. Kuomet šis kalcis yra pašalinamas su šlapimu, jis iš lėto formuoja inkstų akmenis.

7) Padidėjęs kraujospūdis. Dietologai bei įvairūs mokslininkai sunerimę ir dėl dar vieno žalingo „burbuliukais“ praturtintų gėrimų poveikio. Dėl juose esančios fruktozės net ir jauniems žmonėms gerokai pakyla kraujo spaudimas.

8) Žala kepenims. Sunku patikėti, tačiau riziką susirgti kepenų ciroze, ankščiau išimtinai laikyta tik užkietėjusių alkoholikų liga, stimuliuoja tie patys gazuoti gėrimai.

9) Dehidratacija. Dvejos limonadų sudėtyje esančios medžiagos – kofeinas ir saldikliai, gerokai „išsausina“ organizmą.

Kofeinas garsėja šlapimą skatinančiomis savybėmis. Tuo tarpu dėl didelės cukraus koncentracijos organizme, inkstai pradeda eikvoti vandenį, norėdami kuo greičiau pašalinti cukrų iš kraujo.

Paradoksas, bet gerdamas neva gaivinantį gazuotą gėrimą, tampi dar labiau ištroškęs.

10) Egzistuoja ir kiti gėrimai. Šis blogąsias limonadų savybes atskleidžiantis sąrašas dar ne visas. Kasmet mokslininkai pateikia vis daugiau argumentų, kodėl būtų protinga savęs nebežaloti, geriant šiuos lievus gėrimus.

Juolab, kad tikrai atrasi kitą puikaus skonio ir tau patiksiantį gėrimą, nesvarbu kas tai bus: geriausiu gėrimu pasaulyje laikomas vanduo, antioksidantais praturtinta arbata ar šviežios ir natūralios vaisių sultys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis