Vienas seniausių pasaulyje desertų - ledai

Karštą vasaros dieną, kai prakaitas žliaugte žliaugia ir norisi žūt būt atsivėsinti, daugelis mūsų pagalvoja apie vėsią skanių ledų porciją. Tačiau ar pagalvojote, kiek jūs žinote apie šį, vieną seniausių desertų? Štai dalis smagių faktų apie mėgstamą šaltą malonumą – ledus.

Ledų istorija

Ledų kaip deserto atsiradimas fiksuojamas jau pirmame amžiuje, kai, pasak legendos, Romos imperatorius Neronas (37-68m. )siųsdavo savo vergus į kalnus parnešti sniego ir ledukų, bei sumaišyti juos su vaisių desertu.

Vėliau Karalius Tangas (618-97m., Kinija) išrado ledų ir pieno mišinį, dabar vadinamą kokteiliu. Europiečiai „parsivežė“ ledus ir panašius šaltus desertus būtent iš Kinijos.

Vėliau ledų, šerbeto ir ledų kokteilių receptai paplito Italijos ir Prancūzijos karališkuose namuose.

Vėliau, kai desertas pasiekė Ameriką, jis buvo pamėgtas ir tiekiamas kai kuriems garsiems amerikiečiams. Net Džordžas Vašingtonas ir Tomas Džefersonas vaišindavo šituo nuostabiu atradimu savo svečius.

Manoma, kad ledai raštiškai pirmą kartą buvo paminėti 1700-ųjų laiške, jame buvo aprašytas ledų ir žemuogių desertas patiektas Merilendo (JAV valstija) gubernatoriaus pietų pobūvyje.

Linksmi faktai apie ledus

1. Amerikiečiai pirmauja visame pasaulyje, pagal suvalgytų ledų kiekį per mietus. 1924 m. vidutiniškai Amerikos gyventojai suvalgydavo aštuonias pintas ledų. Naujesniais duomenimis, pasak IDFA („International Dairy Foods Association“) šis skaičius šoktelėjo iki 48-ių pintų per metus.

2. Godžiausi Amerikos ledų valgytojai, kaip bebūtų keista, negyvena Havajuose, Kalifornijoje ar kituose šilto klimato vietose. Atvirkščiai, daugiausiai ledų vidutiniškai vienas žmogus suvalgo Omahoje, Nebraskoje ir kitose vėsesnio oro zonose.

3. Vaniliniai ledai yra patys populiariausi, vidutiniškai apima 20-29 procentus visos ledų prekybos. Šokoladiniai ledai užima antrą vietą ledų pramonėje, jiems tenka apie 9-10 procentų visų ledų pardavimų.

4. Pagrindinis ledų ingredientas yra oras, be jo desertas būtų kietas kaip uola.

5. Neįprasčiausi kada nors išrasti ledų skoniai yra : avocado, česnako, pupelių ir moliūgo.

Keisčiausio ledų skonio titulas atitektų marinuotų agurkų su krapais ledams.

6. Kas penktas ledų valgytojas pasidalina šiuo gardumynu su savo šunimi ar kate.

7. Prezidentas Ronaldas Reiganas paskelbė liepą Nacionaliniu ledų mėnesiu. Jis teigė, kad patriotiški amerikiečiai turi paminėti šį mėnesį, rengdami tam tikras ceremonijas ir pramogas.

8. Gineso rekordų knygoje užfiksuota, kad didžiausia ledų porcija buvo pagaminta 1988-aisiais Kanadoje, ji svėrė apie 55 000 svarų. Tais pačiais metais buvo pagamintas didžiausias ledų sumuštinis, kurio svoris buvo apie 2 500 svarų. 1999 m. Baskinas Robbinsas pagamino didžiausią ledų tortą, šio svoris buvo daugiau nei 9 000 svarų.

9. Ledų naujovės, tokios kaip ledai ant pagaliuko ar ledų baras, atsirado 1920 m. Visa tai buvo dar viena pramoga vaikams, tačiau dabar suaugusieji nedaug atsilieka nuo vaikų, vartodami ledus su šiomis naujovėmis.

10. TOP 10 šalių, kurios labiausiai mėgsta ledus:
* JAV;
* Naujoji Zelandija;
* Danija;
* Australija;
* Belgija/ Liuksemburgas;
* Švedija;
* Kanada;
* Norvegija;
* Airija;
* Šveicarija.

11. Daugiausia ledų yra parduodama šeštadienį.

12.Daugiausia ledų valgo vaikai nuo 2 iki 12 metų ir suaugusieji, perkopę 45 metų ribą.

13. Ledų laikymo temperatūra yra nuo -5 iki 0 C.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis