Virtualaus bendravimo socialiniuose tinkluose pavojai - realūs

Pastaraisiais metais socialiniai tinklai tapo ypač populiarūs. Šių tinklų esmė – pritraukti interneto vartotojus, mėgstančius bendrauti virtualiai, suteikiant jiems galimybę išreikšti save bei surasti „draugų“ su panašiais interesais.

Daugumai šių socialinių tikslų (pavyzdžiui, facebook.com, hi5.com, Myspace.com, one.lt) būdingi panašūs bruožai: asmeninis vartotojo profilis, virtualūs draugai, skelbiami komentarai (blog posts), publikuojamos nuotraukos bei išskirtinės kiekvieno tinklapio savybės, kaip pavyzdžiui, publikuojama informacija, žaidimai ar netgi prizų dalijimai, kuriomis jie konkuruoja tarpusavyje.

Norint užsiregistruoti socialiniame tinklalapyje, pirmas žingsnis - susikurti asmeninį profilį, kuriame pateikiama pagrindinė asmens informacija: vardas, gyvenamoji vieta, amžius bei pomėgiai.

Draugais traktuojami žmonės, kuriems suteikiama galimybė skaityti asmeninio profilio informaciją, peržiūrėti publikuojamas nuotraukas bei palikti komentarus ant „asmeninės sienos“.

Apibendrinant, draugams suteikiama teisė į pateikta visą profilio informaciją, jei nenurodoma, jog tai privatu. Taip pat, dauguma virtualaus bendravimo tinklų naudoja „grupių“ skiltį, kurios pagalba suteikiama galimybė rasti žmonių su panašiais interesais, kuriami fanų klubai, vyksta diskusijos ir pan.

Pavojus gali būti prisidengęs bet kuriuo profiliu

Kiekvienas žmogus turi galimybę suskurti savo asmeninį profilį viename ar netgi keliuose skirtinguose socialiniuose tinkluose, bendrauti, žaisti, kurti bei dalyvauti socialiniame virtualiame gyvenime. Tačiau, kaip ir visur, socialinis tinklas turi ne tik gerų savybių – tinkluose daug pavojų. Ir tai visiškai nesunku argumentuoti.

Neįmanoma visu šimtu procentu pasitikėti kitų asmenų teikiama profilių informacija, kadangi niekuomet tiksliai negali žinoti, koks žmogus jį susikūrė, ir ar jo skelbiama informacija yra teisina.

Pavyzdžiui, Myspace.com administracija panaikino 29 tūkst. vartotojų profilių, kuriais, kaip teigiama, naudojosi pedofilai. Tačiau tai visai nereiškia, kad ištrindami profilius jie apsaugoja kitus vartotojus. Juk didelė galimybė, jog šie identifikuoti asmenys užsiregistravo kitame socialiniame tinkle, kiti galbūt persiregistravo sukurdami naują profilį tame pačiame tinkle, o likusieji tiesiog pakeitė savo aukų ieškojimo taktiką, bendraudami ne tiesiogiai su vaikais, bet ieško vienišų motinų, turinčių jaunų vaikų.

Labai sunku nustatyti, o ypač nepažeidžiant vartotojų teisių, ar registruojantis pateikta informacija yra teisinga, ar žmogus nėra pavojingas kitiems vartotojams, ar skelbiamos nuotraukos yra asmeninės ir taip pat nėra galimybės nustatyti realių užsiregistravusio asmens tikslų.

Taigi, sėkmingas bendravimas socialiniuose tinkluose priklauso nuo kiekvieno iš mūsų budrumo. Nepasitikėkite neįsitikinę, jog žmogus, su kuriuo bendraujate virtualiai, yra atviras ir neturintis jokių slaptų siekių.

Tragikomiški virtualaus bendravimo atvejai

Socialiniai tinklai suteikia begalę bendravimo galimybių – naujų pažinčių, bendravimą palaikymo su toli gyvenančiais ir sunkiai pasiekiamais draugais, informacijos teikimą apie rengiamus įvykius, nuotraukų publikavimą ir pan.

Palaipsniui mūsų realus gyvenimas tiesiog tampa priklausomas nuo virtualaus, kurio dėka mes sutaupome laiko, pavyzdžiui, pasakojant draugams apie savo atostogas, kadangi jie, peržvelgę nuotraukų albumą, su po jomis paliktais komentarais, patys susidaro įspūdį.

Mums nereikia klausinėti, kokie artimiausi draugų planai savaitgaliui, kadangi jie tai viešai paskelbia savo socialinio tinklo profilyje, nereikia ieškoti informacijos apie mums įdomius artėjančius renginius, kadangi tai galima pažymėti socialiniame tinkle.

Būtų galima vardinti ir vardinti, kiek tai mums suteikia patogumo. Tačiau niekuomet per daug neatsipalaiduokite ir kiekvieną kartą, publikuodami savo asmeninę informaciją, gerai pamąstykite, ar nėra tokių asmenų, kuriems publikuojama jūsų informacija neturėtų būti rodoma ir ar jie jos nepamatys.

Pavyzdžiui, JAV šiuo metu yra labai populiaru prieš įdarbinant žmogų, peržvelgti ne tik jo gyvenimo aprašymą (CV), bet ir susipažinti su jo virtualaus gyvenimo informacija. Patikėkite, pakankamai dažnai žmogus tokiu būdu susigadina savo reputaciją prieš būsimąjį darbdavį.
Arba prieš esamąjį – savo „asmeninėje sienoje“ darbuotojas, viešai koneveikęs savo darbą, perskaito paliktą savo direktorės komentarą – „Užmiršai, kad aš priklausau tavo draugų ratui? Tu atleistas!“ Taip pat panašių nesusipratimų pasitaiko ir šeimoje – paauglys, užsimiršęs jog priėmė savo tėvus į draugų ratą, įkelia savaitgalio vakarėlio nuotraukas į socialinį tinklą, ir galiausiai susilaukia draudimo juose lankytis.

Taigi, prieš susikuriant asmeninį profilį bet kuriame socialiniame tinkle, juo naudojantis, priimant naujus asmenis į savo draugų ratą, viešai skelbiant savo asmeninę nuomonę, gerai pamąstykite apie gresiančius pavojus ir būkite atidesni. Nors turbūt paprasčiausia būtų virtualiame gyvenime elgtis ir kurti savo įvaizdį tokį, kokį stengiatės turėti realiame gyvenime.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis