Hedy Lamarr: jos viešas orgazmas, 6 sutuoktiniai ir išradimas, pakeitęs pasaulį

„Kiekviena moteris gali atrodyti žaviai. Reikia tik ramiai stovėti ir apsimesti kvailute“, – tikino viena ryškiausių praėjusiojo amžiaus penktojo dešimtmečio Holivudo žvaigždžių Hedy Lamarr, tik pati niekada ramiai nestovėjo – lenkė laiką ir drąsa, ir protu. Ši erotinių filmų bei melodramų žvaigždė – išradėja, kuriai turime būti dėkingi už nelaidinį telefoną ir net internetą!

Skandalas dėl orgazmo

„Vaikystėje mama mane vadino piktžole, todėl prireikė laiko, kol ėmiau savimi pasitikėti ir supratau, kad veidrodis nemeluoja: esu visai nieko mergiotė. Nuo tol manau, kad ir negražioms merginoms kas nors turėtų sakyti: jos nuostabios. Šie žodžiai kartais daro stebuklus“, – sakė Hedy Lamarr, pasauliui įrodžiusi, kad daug nuveikti padeda ir kompleksai.

1933 metais, vos 18-os sulaukusi, ji sutiko atlikti pagrindinį vaidmenį čekų režisieriaus Gustavo Machaty filme „Ecstasy“. „Visi kūrybingi žmonės nori padaryti ką nors netikėta. O aš buvau kūrybinga – nuo vaikystės lankiau teatro pamokas, vaidinti man patiko“, – aiškinosi ji dėl savo sprendimo. Aiškintis išties buvo dėl ko: „Ecstasy“ – ne šiaip koks filmukas, tai pirmoji pasaulyje erotinė pilnametražė juosta, kur vienoje scenų Hedy net dešimt minučių buvo nuogut nuogutėlė! Maža to, patyrė orgazmą. Be abejo, vaidino, ir dar skaudžiai: smaigstė save žiogeliu, kad dejonės atrodytų įtikinamesnės. Mūsų dienomis orgazmas ekrane nieko nestebina, bet tada... Tada tai buvo tikrai didysis sprogimas. Skandalas! Kritika buvo liejama ne tik dėl atvirų scenų – piktino ir itin liesas aktorės kūnas. „Ištvirkęs trūkčiojantis skeletas“, – tai vienas švelnesnių puritoniškos visuomenės įvertinimų.

Po metų juosta per Venecijos kino festivalį pelnė pagrindinį prizą už geriausią režisūrą, tačiau vis tiek buvo uždrausta daugelyje šalių.

Auksiniame narvelyje

Inteligentai Hedy tėvai lipo sienomis – kokia gėda! Ir suskubo dukrą ištekinti už 13 metų vyresnio ginklų magnato Friedricho Mandlo. Kad atidžiai jų dukrą saugotų, neleistų viešai demonstruoti orgazmų. Friedrichas buvo įdomus vyrukas: žydas, tiekiantis ginklus... Hitleriui. Tačiau Hedy jis mylėjo. Na, gal kiek savotiškai – akių nuo jos nenuleido, filmuotis, aišku, uždraudė. Maža to, mėgino supirkti visas skandalingojo filmo kopijas. Antra vertus, mielai Hedy vedžiojosi į darbo susitikimus: norėjo visiems parodyti savo naujausią trofėjų – gražuolę žmoną. Taip Hedy susipažino su Hitleriu, Musollini, išlandžiojo net karines laboratorijas. Friedricho aplinkos žmonės ją laikė dailia kvailute ir žodžių jai girdint necenzūravo. Čia ir buvo jų klaida, nes Hedy ne tik dailiai šalia stovėjo – atidžiai klausėsi ir nesunkiai perprato vyrų pokalbius. Įgytos žinios vėliau jai labai pravertė. „Nuo vaikystės man viskas buvo įdomu“, – rašys Hedy savo prisiminimuose.

Gyvenimas auksiniame vyro narvelyje, tiksliau, milžiniškame name su galybe tarnų, brangių drabužių, brangenybių, kitai moteriai būtų atrodžiusi svajonė, tačiau Hedy duso. Ji visa esybe troško laisvės ir vis bandė pasprukti nuo vyro. Vienas bandymas pasisekė. Šaunuolė persirengė tarnaitės drabužiais ir dingo. Beje, sklando ir kita istorija: ruošdamasi į vieną vakarėlį ji įkalbėjusi vyrą leisti jai pasipuošti visomis jo dovanotomis brangenybėmis ir tik tada dėjusi į kojas ir parodžiusi jam nosį.

„Jeigu vyras duoda auksinį savo pilies raktą, jis pasilieka teisę į vizitą. Mano vyro vizitai man tapo neištveriami“, – prisipažino Hedy, nusidanginusi už Atlanto. Tiesą sakant, ji spruko ne vien vėjavaikiško laisvės troškimo genama: bendraudama su vyro aplinkos žmonėmis suprato, koks pavojus gresia Europai dėl Hitlerio užmojų.

Holivude, aš čia!

„Jeigu įjungsi vaizduotę, gali žiūrėti į aktorę ir matyti ją nuogą. Labai tikiuosi, kad priverčiu žmones įjungti vaizduotę“, – sakė Hedy. Jai tikrai sekėsi. Holivude, toje išrankioje žvaigždžių kalvėje, ji krito į akį kino prodiuseriui ir kompanijos MGM savininkui Louisui B.Mayeriui. „Hedy – pati gražiausia moteris pasaulyje. Pats Viešpats supažindino mane su šia nuostabia brunete. Seniai svarsčiau sugriauti blondinių monopoliją ekrane“, – pasakė Luisas, vos išvydęs Hedy.

JAV publika dar nebuvo pamiršusi viešo orgazmo. O Holivude Hedy skandalinga reputacija tik sustiprėjo. „Tas mano grožis tapo mano prakeiksmu. Man skirdavo kvailų lėlyčių vaidmenis. Nekenčiau jų! Jei tik užsimindavau apie rimtesnį vaidmenį, režisieriai imdavo kvatoti. Apskritai sėkmę Holivude garantuoja pažintis su spaudos atstovu, direktoriumi, prodiuseriu, režisieriumi. Tu tampi žvaigžde, jeigu permiegi su visais jais kaip tik tokia tvarka. Maža to, vos graži mergina paskelbia Holivude apie skyrybas, ją ima pulti vilkų gaujos. Ji tampa šviežia mėsa grobuoniui. Amžinai alkanam grobuoniui. Mane draskė su pasimėgavimu.“

Hedy nusifilmavo keliose dešimtyse filmų, uždirbo 30 milijonų dolerių – visiškai neįtikimą sumą tais laikais. „Žinau, kodėl kai kurie žmonės niekada netampa turtingi. Jie pinigus vertina labiau nei darbą. Jei galvosi apie darbą, pinigai patys ateis. Ši tiesa niekada nenuvilia. Ir dar visiems patariu netaupyti – leisti pinigus. Dauguma žmonių taupo visą gyvenimą, kad po mirties juos kam nors paliktų. Pinigai turi teikti džiaugsmą šią akimirką, ne kada nors“, – gyvenimo tiesomis žarstėsi Hedy. Tačiau rado progą pabrėžti: „Niekada nesimėgavau bučiniais prieš kamerą.“

Vienas, du, trys... Kitas!

Kad ir kaip ten būtų buvę, pavyduolis Hedy vyras Friedrichas gali didžiuotis: jis buvo pirmasis iš šešių teisėtų jos sutuoktinių. Štai kiti: Gene – scenaristas ir prodiuseris, Johnas – aktorius, Ernestas – naktinio klubo savininkas, buvęs muzikantas, Howardas – naftos magnatas, Lewis – teisininkas, atstovavęs Hedy per vienas jos skyrybų. „Visi šeši vyrai mane vedė dėl skirtingų priežasčių. O aš tekėjau vos pajutusi, kad mūsų ryšys pasiekė aukštesnį intymumo lygį. Turiu galvoje visai ne seksą. Apskritai vyrų ir moterų santykiai tokie juokingi. Vyrai moka, kad gautų moterį. Paskui moka, kad jos atsikratytų. Moterys abiem atvejais atseikėja emocijomis. Nė vienas atvejis nėra lengvesnis. Turbūt mano nenusisekusių santuokų priežastis (beje, aktuali daugeliui moterų) – noras iš jų gauti ir intymumo, ir nepriklausomybės. Tai sudėtinga, kita vertus, būtina, kad santuoka būtų laiminga.“

Tarp santuokų Hedy dar buvo spėjusi porą kartų susižadėti – su aktoriais Fredu Doederleinu ir George'u Montgomery. „Jei manote, kad man sekėsi su vyrais, – klystate. Kuo įžymesnė dariausi, tuo labiau menko mano galimybės. Susitikinėjimai su aktoriais ilgainiui virto pokalbiais apie darbą. Mane net pykino.“

Na, o jei pykina, reikia tabletės nuo šleikštulio. Tokiu vaistu tapo rašytojas Erichas Maria Remarque‘as. Tuo metu plunksnos genijus buvo vedęs, bet jo žmona Ilsa viešėjo Europoje, be to, niekam nebuvo didelė paslaptis, kad jųdviejų santuoka atvira.

Erichas salo apžavėtas Hedy grožio ir proto. Tiesa, ne itin ilgai. „Erichas nebuvo iš tų vyrų, su kuriais gali tikėtis jaukiai papusryčiauti. Ar būčiau norėjusi? Būčiau, velniai griebtų. Bet jis labiau norėjo sumuštinio iš Marlene Dietrich rankų“, – apie šį trumpą savo romaną yra prasitarusi Hedy. Ir apie kitus savo vyrus ji užsiminė tik puse lūpų: „Frankas Sinatra – iš tų vyrų, kurio nori visos, ir jis tai žino, o Johnas Kennedy mane išmokė svarbaus dalyko. Jis sakydavo: „Hedy, nebijok mėginti. Tai – gyvenimo paslaptis. Išmėgink viską. Mėgaukis viskuo. Susitikinėk su visais.“ Ir ji mėgino – laikydamasi svarbiausio principo: „Galiu atleisti viską, bet tik ne nuobodybę. Nuobodžius žmones reikėtų bausti.“

Patentas 2.292.387

„Kai kurie ekspertai dedasi išmaną viską, bet nenutuokia elementarių dalykų. Užtat visi puikiai žino, kad graži moteris yra kvaila moteris“, – apmaudavo Hedy Lamarr dėl savo neįvertinto intelekto, kol sutiko George'ą Antheilą – JAV kompozitorių, avangardistą ir šiaip keistuolį, kūrusį muziką kino filmams ir dirbusį apžvalgininku žurnale „Esquire“. 

Jiedu susipažino 1940 metų vasarą per vakarėlį. Hedy buvo skaičiusi jo straipsnių, tad priėjo paprašyti patarimo, kaip pakoreguoti figūrą. Tačiau pokalbis greitai pasisuko abiem gerokai aktualesne tema: kaip padėti šaliai kovoti su fašistais. Antrojo pasaulinio karo išvakarėse viena pagrindinių armijos problemų buvo ta, kad priešininkai galėjo lengvai pakeisti paleistos torpedos kryptį, nustatę, kokiu dažniu ji valdoma. Hedy atrodė taip paprasta šitos problemos išvengti – reikia tiesiog kaitalioti dažnį atsitiktine tvarka. 1942 metais ji drauge su G.Antheilu sukūrė ir užpatentavo didelio spektro kintamų dažnių ryšio sistemą, kuria galima torpedas valdyti nuotoliniu būdu neatskleidžiant jų buvimo vietos priešui. Deja, JAV karinės pajėgos iš šio išradimo tik pasišaipė. Jis buvo įslaptintas... ir daugelį metų pamirštas. Laiką peršokusi Hedy idėja buvo prisiminta tik po Antrojo pasaulinio ir išbandyta 1962 metais per jūrų mūšius Karibų krizės metu (JAV ir Kubos karą). Vėliau būtent šios sistemos pagrindu buvo sukurtos šiuolaikinės nelaidinio telefono ir interneto ryšio („Bluetooth“, „Wi-Fi“ ir kt.) technologijos. Ne šiaip sau lapkričio 9-ąją, per Hedy gimtadienį, JAV švenčiama Išradėjų diena.

Masažo galia

„Nebijau mirties, nes manęs negąsdina tai, ko nesuprantu. Kai pradedu apie tai galvoti, užsisakau masažą, ir tos mintys išgaruoja“, – sakė Hedy. Mirtis masažo vengė ilgai. Graži ir protinga moteris mirė sulaukusi 86-erių. Jos pelenai buvo išbarstyti gimtojoje Austrijoje. Paskutinė valia buvo įvykdyta: „Netikiu gyvenimu po mirties, bet tikiu likimu, kuris sklando virš mūsų ir nuolat mus stebi.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis