Kai jo rūpestis sveikata virsta... liga

Vitaminai, maisto papildai, nuo streso sauganti Tibeto mankšta... Vos prieš kelerius metus visi sveikatinimosi būdai iš esmės domino tik moteris. Šiandien (kaip puiku!) sveikata parūpo ir vyrams. Tačiau kai kurie ją puoselėti šoko perdėm uoliai. Tad pakalbėkime apie juos – hipochondrikus.

Hipochondrikas – ligonis

Jam skauda viską – ir skrandį, ir dantį, ir netgi kairės kojos mažąjį pirštelį. Kasdien jis tyrinėja savo pojūčius ir būtinai tave informuoja, kaip jaučiasi. Jis vengia miltinių patiekalų ir pusgaminių, o vakare, grįžęs iš darbo, būtinai prigula pogulio. Turėsi nepailsdama siurbti kambarius ir pati stumdyti baldus (jam gali atsirasti stuburo išvarža), ieškoti naujų namų savo Murkliui (tavo brangusis alergiškas katėms) ir parduotuvėje rūpestingai skaityti visas maisto produktų etiketes (bet koks E jam – nuodai!).

Kodėl jis toks? Tokio elgesio priežasčių psichologai dažniausiai ieško vaikystėje. Galbūt tėvai jį pernelyg rūpestingai globojo? Arba atvirkščiai – berniukui nuolat stigo tėvų dėmesio? Pirmuoju atveju vaikas saugomas nuo menkiausio skersvėjo, bet koks aplinkos veiksnys traktuojamas kaip grėsmė jo sveikatai. Ilgainiui ir pats vaikas pradeda laikyti save ligoniu. Antruoju atveju tėvai tikriausiai taip būdavo įnikę į savo reikalus, kad jų rūpesčio ir dėmesio vaikas susilaukdavo tik susirgęs. Taigi jis išmoko sirgti pagal pareikalavimą ir netgi dabar, užaugęs, nebežino kitokio elgesio modelio, kaip tik nuolatiniais negalavimais išsireikalauti artimųjų dėmesio.

Kodėl tu su juo? Moterys dažnai painioja gailestį su meile. Suveikia motiniškas instinktas: pagailėjai, priglaudei, o paskui nebėra kur dingti.

Kas tave erzina? Tai, kad šalia tavęs nėra vyro. Na, jis lyg ir yra. Bet visus keturis namų kampus laikai tu. Maža to, dar privalai stengtis jo per daug nejaudinti – nervai kenkia sveikatai!

Kaip gyventi toliau? Paversti savo namų ligonine ar sanatorija neprivalai. Jei hipochondriko sveikata nesitaiso, siųsk jį pas gydytoją, geriausia – psichoterapeutą.


Hipochondrikas – atletas

Jo devizas: sveikas kūnas – sveika siela. Todėl savo kūnu jis rūpinasi kaip įmanydamas: pumpuoja raumenis, geria maisto papildus, jei prisireikia – nespjauna ir į anabolinius steroidus. Beje, kūną jis suvokia labai savotiškai: tai oda, raumenys ir skeletas. O visokie ten inkstai, kepenys ir blužnis – mat juos bala, juk jų nematyti! Svarbiausia jam, kad valios nepritrūktų. Nes kuo didesnė bus valia – tuo daugiau valandų jis išbus sporto salėje. Tokie dvasingi potyriai kaip poezijos skaitymas po žvaigždėtu dangumi jam prilygsta pašnekesiams su marsiečiais: to tiesiog nėra ir negali būti!

Kodėl jis toks? Vyrukas, bemaž gyvenantis sporto salėje, yra ne kas kita, kaip nevisavertiškumo komplekso auka. Galbūt kadaise jis buvo silpnas ir patyrė bendraamžių patyčias? Arba tik išryškinęs raumenis pagaliau pelnė merginų dėmesį? Jo mąstymas elementarus: be raumenų tu nieko vertas.

Kodėl tu su juo? Todėl, kad jis gražus, stiprus ir visos jo tau pavydi.

Kas tave erzina? Dėmesio stygius. Jūs net neturite apie ką kalbėtis. Jo susižavėjimas cheminiais maisto papildais ateityje gali pakenkti jūsų lovos žaidimams.

Kaip gyventi toliau? Arba susitaikyk ir kentėk, arba treniruokis kartu – bent jau turėsite temų pokalbiams. Arba įkalbėk jį nueiti pas psichologą - galbūt tai jam padės atsikratyti įsisenėjusių kompleksų?


Hipochondrikas – sveikuolis

Jis niekada neserga. Ir tai – jo asmeninis nuopelnas. Nes rytais jis kramsnoja daigintus kviečius, pietų užsisako vegetarišką troškinį, o likus dviem valandoms iki miego išmaukia stiklinę kefyro. Be to, jis kas rytą apsipila lediniu vandeniu ir bėgioja ristele miesto parke. Tau sunegalavus išrėžia pamokslą, jog dėl savo ligų esi kalta pati.

Kodėl jis toks? Žmogus paniškai bijo ligų ir mirties, taigi visomis jėgomis stengiasi tai atitolinti. Galbūt dėl to kalta vaikystėje patirta psichologinė trauma?

Kodėl tu su juo? Todėl, kad per pirmuosius pasimatymus jis nešiojo tave ant rankų ir nekalbėjo apie sveikatą. Ir apskritai jis – geras žmogus: gražus, sveikas, rūpestingas...

Kas tave erzina? Grūdelius kramsnojantis ir želmenų sultis geriantis vyras tau kelia įtarimą: ar jis tikrai gebės pasirūpinti tavimi?

Kaip gyventi toliau? Jei tave iš esmės erzina tik jo nuolatiniai pokalbiai apie sveikatą, pakaks paprašyti, kad prie valgio nekalbėtų apie virškinimo sistemos ypatumus. Bet jei tavo neigiamas emocijas kelia jo gyvenimo būdas, problema slypi susijusi ne su juo, o su tavimi. Jis turi teisę gyventi taip, kaip jam atrodo teisinga. Juolab jei toks gyvenimo būdas naudingas sveikatai. Beje, paragauk kurį rytą jo daigintų kviečių – sustiprės viltis, kad kartu gyvensite ne tik laimingai, bet ir ilgai!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis