Tikroji plastinė chirurgija - tai ne „Olialia pupytės“

Žiniasklaida beveik kasdien mirga nuo pranešimų, kaip viena ar kita garsenybė pasididino biustą, „prisipūtė“ lūpas ar kitaip dar pasigražino savo kūną. Susidaro įspūdis, kad plastinė chirurgija skirta tam, kad turtingų vyrų gražios žmonos galėtų niekada nesenti ar atrodyti kaip viena ar kita pasaulinio garso žvaigždė. Kas iš tiesų yra plastikos chirurgija ir kokia ji turėtų būti, kalbamės su „Sugiharos“ Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos plastikos chirurgu Darium Radzevičiumi.

Būtinybė ar užgaida?

„Plastinė chirurgija – tai ne tik „Olialia pupytės“ ir nereikia jos suvulgarinti. Gal kas ir galvoja, kad plastikos chirurgai tik kala pinigus, didindami krūtines „pupytėms“. Iš tikrųjų tokių pacienčių mano praktikoje yra labai nedaug. Nežinau, su kuo tai susiję - gal su mano paties įvaizdžiu ir viešais pasisakymais. Aš tokių pacienčių neatsisakau konsultuoti ir operuoti, bet jos, greičiausiai, žinodamos mano požiūrį, retai kada į mane kreipiasi“,- sako garsus plastikos chirurgas.

Anot gydytojo, 95 proc. jo daromų operacijų yra būtinos jo pacientams, kad jie jaustųsi geriau ir gyventų kokybiškesnį gyvenimą. Tai liudija ir gausus jo darbų nuotraukų albumas, kur probleminės vietos matomos prieš ir po operacijos. „Tai moterų pilvai, kurie atrodo neestetiškai po gimdymo ar netekus daug svorio, ar krūtys, kurios nepanašios į krūtis, ir apie jokį seksualumo simbolį mes net negalim kalbėti. Tai ir nosys, kurios absoliučiai nederančios prie veido bruožų ar akių vokai, kurie nusmukę tiek, kad dengia blakstienas“,- vardija dr.D. Radzevičius, pabrėždamas, kad tokia plastinė chirurgija yra reikalinga ir prasminga.

Asm. albumo nuotr.

O tuštutės, kurios turi pinigų ir žiūri, ką dar galėtų pasidaryti? Gydytojas neslepia, kad yra ir tokių pacienčių, bet jų tikrai mažuma.

Apsispręsti padeda pavyzdžiai

Grožio supratimas – labai individualus dalykas. Ar gydytojas turėtų pataikauti paciento užgaidoms? Kaip nustatyti tą sveiko proto ribą?

„Plastinė chirurgija, mano galva, pirmiausia turėtų būti medicina, o tik po to- verslas. Tu negali būti tik verslininkas ir daryti tik tai, ką pacientas nori, nors jam to visiškai nereikia. Kiekvienas gydytojas turėtų nusibrėžti plonytę raudoną liniją, kurios nevalia peržengti“,- sako D. Radzevičius, pabrėždamas, kad jokių nukrypimų nuo normų netoleruoja ir niekada nekurtų pacientui katės ar kitokio keistoko, švelniai tariant, įvaizdžio.

Anot gydytojo, labai svarbu prieš operaciją, nesvarbu, kokia ji būtų – krūtų formos korekcija, nosies plastika, veido patempimas - su paciente aptarti, kokie yra jos lūkesčiai, ir ar jie atitinka chirurgo galimybes.

„Norint tai išsiaiškinti, geriausia yra parodyti panašių klinikinių atvejų nuotraukas “prieš” ir “po”. Nemanau, kad kompiuterinės programos, kurios yra naudojamos, gali būti pakankamai tikslios. Tai tik rezultato simuliacija. Manau, kad daug geriau, aiškiau ir objektyviau yra rodyti panašius klinikinius atvejus. Pavyzdžiui, jeigu aš pacientę konsultuoju dėl krūtų formos korekcijos, o krūtų yra įvairiausių mano nuotraukų albume, aš pacientėms paaiškinu, kad tai nėra batų katalogas, kur galima išsirinkti norimos formos krūtis. Todėl labai svarbu yra surasti krūtinę, kuri būtų panaši prieš operaciją į jūsų krūtinę, ir tik tada mes galime prognozuoti, kad gausime panašų rezultatą. Jeigu chirurgas pažada ir to nepadaro, tai, greičiausiai, yra jo kompetencijos klausimas. Arba jis melavo, sakydamas, kad gali taip padaryti“,- sako gydytojas.

Plastikos chirurgas neslepia, kad neretai matydamas per TV kai kurias amerikiečių diktores ar aktores, mato, kad šitas veidas ar nosis yra operuota. O taip neturėtų būti.

“Kiekvienas žmogus turi kitokią grožio sampratą, ir jeigu aš moteriai rodau krūtų nuotraukas prieš ir po operacijos, o ji sako, kad jai tai per maža krūtinė ir ji norėtų dvigubai didesnės, aš galiu tik apgailestauti, nes negaliu to padaryti - tai yra nesaugu, be to, vulgaru. Bet jeigu jūs rasite gydytoją, kuris gali taip padaryti, kuriam tai yra saugu, gražu - viskas gerai“,- atvirai dėsto D. Radzevičius, teigdamas, kad ne tik pacientas renkasi gydytoją, bet ir gydytojas renkasi pacientą.

Kas yra kompetencija ir nuo ko priklauso operacijos sėkmė

Daugiau nei 20 metų dirbantis plastikos chirurgas prisipažįsta, kad jo darbo metodika keičiasi ir dabar jis dirba kitaip nei prieš 5, 10 ar 15 metų. Tik pradėjęs dirbti chirurgu ir operuoti, tu pirmiausia nori tiesiog atlikti tą operaciją. Kai tu tą operaciją jau moki atlikti, tu nori ją padaryti taip, kad efektas būtų kaip galima natūralesnis. Pavyzdžiui, darant veido patempimo operaciją, keliu sau uždavinį gauti tokį rezultatą, kad pacientė atrodytų lygiai taip pat natūraliai graži, kaip atrodė prieš 10 metų,- atskleidžia D. Radzevičius. - Arba, pavyzdžiui, viršutinių vokų pakėlimo operacija, kurią atlieka praktiškai visi plastikos chirurgai. Ji yra viena iš paprasčiausių ir lengviausių. Bet aš ją dabar darau visiškai kitaip, negu dariau prieš 10 metų. Kodėl? Nors, atrodo, viskas labai paprasta – pjūvis, kurio metu pašalinama tai, ko yra per daug. Bet tas pjūvis gali būti skirtingame aukštyje, skirtingo ilgio, riebalų galima pašalinti mažiau arba daugiau, galima ne tik išimti, bet ir kažko įdėti".

Gydytojo teigimu, kompetencija pasiekiama nuolat mokantis, daug dirbant, domintis naujovėmis. „Čia kaip fotografavimas, kur tavo profesionalumas priklauso nuo atliktų kadrų skaičiaus. Kuo daugiau kadrų atlieki, tuo tavo lygis yra aukštesnis. Be abejonės, tu turi turėti kažką ir nuo Dievo ir tavo abi rankos neturėtų būti kairės. Jei abi tavo rankos yra dešinės, ir tu dar tobulinsi save, domėsiesi naujovėmis, tuomet turėsi galimybių pasiekti daug, nors tas procesas ir bus labai ilgas“,- sako chirurgas, kasmet skaitantis pranešimus įvairiose konferencijose.

D.Radzevičius su apgailestavimu stebi, kai pacientai renkasi kliniką ir chirurgą vien tik pagal kainą. Juk jo rankoms patikime savo sveikatą. Specialisto profesionalumas bei kvalifikacija turėtų būti pagrindiniai kriterijai.

„Kai ateina pacientė į konsultaciją ir domisi tam tikromis smulkmenomis, pavyzdžiui, kokiomis siūlėmis siuvu žaizdą, ar palieku po operacijos drenus ir t. t, aš tokiais atvejais atsakau, kad tai yra antraeiliai dalykai, renkantis specialistą. Pacientė turi rinktis specialistą su jo kompetencija ir patyrimu“,- įsitikinęs plastikos chirurgas.

Sunkiausi pacientai

Kokių pacientų vengia visi plastikos chirurgai? Jų yra kelios grupės ir patyręs gydytojas juos turėtų atskirti jau per konsultaciją. D. Radzevičius per savo darbo praktiką sako jau nemažai perkandęs klientų psichologiją, be to, dažnai savo žiniomis padeda žmona, kuri yra psichiatrė.
Plastinės chirurgijos konferencijose taip pat neretai skiriama viena popietė apie pacientus, kurių negalima operuoti.

„Yra žmonių, kurie turi tam tikras psichines problemas, kaip antai, dismorfofobinį sindromą. Šie žmonės yra visuomet nepatenkinti savo išvaizda. Šį sutrikimą turėjo ir Michaelis Jacksonas – prisidaręs gausybę plastinių operacijų, jis niekada nebuvo patenkintas savo išvaizda. Mūsų tikslas yra tokius pacientus diagnozuoti dar prieš operaciją, nes jiems nepadės jokia plastinė operacija, jiems reikalingas psichologas“,- sako gydytojas.

Dar viena sudėtingų pacientų grupė, anot chirurgo, yra tie, kurie atėję į konsultaciją ima, pavyzdžiui, braižyti įvairių nosies kampų schemas. „Jie viską yra išsianalizavę: kokio ilgio smakras turi būti, kokio ilgio santykis ir kampas nosies su smakru, koks atstumas tarp akių. Iškart pastebi, kad tas žmogus savo išvaizdai skiria neadekvačiai daug dėmesio. Jei jis taip daro dabar, tai lygiai tas pats ar dar blogiau bus ir po operacijos. Ir tai bus didelis galvos skausmas, tik klausimas, ar tu nori turėti su tokiu pacientu reikalų“,- neslepia specialistas.

Dar kiti pacientai nori išgirsti didžiulę nuomonių įvairovę. „Aš manau, kad normalu yra turėti dvi, tris nuomones, bet jeigu pacientas jau buvo pas 5-6 chirurgus ir toliau blaškosi, renka informaciją, nori kuo daugiau sužinoti, skaito visus įmanomus forumus, tai rodo tam tikrus paciento bruožus ir aš nemanau, kad jis yra labai laukiamas klinikoje, nes tai yra sunkus pacientas“,- atvirauja gydytojas.

O kokia operacija laikoma pavykusia? „Plastinėje chirurgijoje operacija pavyksta tada, kai pacientė po operacijos nori matyti savo gydytoją, o gydytojas nori matyti pacientę“,- šypsosi dr.D. Radzevičius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis