Efektyvi procedūra, padedanti nuo plaukų slinkimo

Kaip atskirti, ar plaukų problema yra rimta, ar dar neverta susirūpinti? Kiekvienas atvejis yra individualus, tačiau galima pamėginti sau užduoti kelis klausimus.

Ar plaukai tapo sausi, trapūs, lūžinėjantys, prarado blizgesį?
Plaukai slenka ilgą laiką?
Ar galvos oda riebaluojasi taip, kad net trinkdami galvą kasdien nesijaučiate gerai?
Vargina vis daugėjančios pleiskanos ir niežulys, atsiradęs galvos odoje?
Kyla nerimas, kai po galvos plovimo vonioje lieka vis daugiau plaukų?
Stebite išplikimo zonas?

Jei bent į vieną į šių klausimų atsakėte teigiamai, o pleiskanojimas, galvos niežulys, plaukų slinkimas ar kitos su plaukais ir galvos oda susijusios problemos kartojasi nuolat, užsitęsia ilgus periodus, Jums reikėtų kreiptis į šios srities specialistus – gydytojus dermatologus-trichologus.

Asm. albumo nuotr.

„Sugiharos“ Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos gydytojos dermatologės-trichologės Aušrinės Ramanauskaitės teigimu, plaukų augimo ciklą sudaro trys fazės: aktyvaus augimo, pereinamoji ir ramybės. Aktyvaus augimo fazė tęsiasi keletą metų. Šioje fazėje yra apie 85 proc. žmogaus plaukų. Pereinamojoje fazėje plaukas nustoja augti, tačiau dar neiškrenta. Ši fazė tęsiasi apie 2 savaites. Apie 3-4 proc. žmogaus plaukų bet kuriuo momentu yra šioje fazėje. Ramybės fazėje, kuri trunka 5-6 savaites, plauko folikule pradeda formuotis naujas plaukas, o jos pabaigoje iškrenta senas plaukas.

Anot specialistės, normaliai per dieną žmogus praranda 40-150 plaukų, tačiau dėl įvairių priežasčių šis skaičius gali smarkiai padidėti. Kartais tai nulemia netinkamai pasirinktos plaukų priežiūros ir formavimo priemonės, pavyzdžiui, šampūnas, per dažnas tiesinimas, garbanojimas, džiovinimas, įtemptos šukuosenos ir pan. Visgi kur kas dažniau plaukų sveikata priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės.

Dermatologės teigimu, reakcinis plaukų slinkimas gali pasireikšti ir dėl trumpalaikio ar ilgalaikio streso, didelio šoko, hormonų svyravimo, įvairių ligų ir uždegiminių procesų organizme, medikamentų vartojimo, operacijų, chemoterapijos, fizinio išsekimo, psichologinių ir psichikos sutrikimų bei griežtos dietos. Reikia nepamiršti ir fiziologinio plaukų slinkimo, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, sezono (pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau). Be to, moterims, kaip ir vyrams, gali pasireikšti androgeninis plikimas, nulemtas hormonų pertekliaus bei genetinio paveldimumo.

„Dažna klaida – plaukų problemas spręsti kosmetinėmis priemonėmis, moterys ir vyrai ieško „stebuklingo” šampūno, kuris sustabdytų plaukų slinkimą ar išspręstų kitą galvos odos problemą, tuomet uždelsia tikrosios problemos sprendimą ir net pablogina bendrą situaciją. Netiksliai išsiaiškinusios plaukų slinkimo priežastį, moterys neretai baiminasi dažyti plaukus, kasdien trinkti galvą šampūnu. Reikėtų įsidėmėti, kad plaukų svogūnėliai yra įsitvirtinę apie 3-4 milimetrus po oda, o ilgų plaukų net siekia paodžio audinius – todėl plaukai apsaugoti nuo cheminių medžiagų, naudojamų dažant ar atliekant ilgalaikį šukavimą, poveikio”,- perspėja A.Ramanauskaitė.

Tikrąją plaukų slinkimo priežastį įmanoma nustatyti konsultacijos metu pas gydytoja trichologą-dermatologą, atlikus apžiūrą, trichogramą, kompiuterizuotą ištyrimą ar atlikus papildomus kraujo tyrimus.

Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą. Į gydytoją dermatologą ar trichologą būtina kreiptis ilgai nelaukiant, jei:

• intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėn.
• galvos oda gausiai pleiskanoja
• galvos oda niežti
• atsiranda galvos odos paraudimas
• pasireiškia išplikimo židinukai
• atsiranda pūlinukai

Dermatologai ir trichologai įvertina pacientų plaukų ir odos būklę, skiria reikiamus kraujo tyrimus, atlieka mikroskopinį tyrimą ar pasėlį dėl grybo ar kitų parazitų ir bakterijų, o jei reikia – ir odos biopsiją. Remiantis tyrimų rezultatais, paskiriamas invidualus gydymas, kuris gali būti skirstomas į vietinio poveikio priemones (šampūnai, losjonai, tepami vaistai), sisteminį gydymą (geriami vaistai, vitaminai ir papildai), injekcinės terapijos (mezoterapija, PRP, lokalūs leidžiami vaistai į paodį) ir alternatyvios priemonės (lazerinins gydymas, akupunktūra, masažai).

Priklausomai nuo rezultatų ir problemos, gydytojas dermatologas skiria gydymo būdą ir nustato, kaip dažnai turi būti atliekamos gydomosios procedūros.

„Skaitmeninis plaukų svogūnėlių tyrimas „Trichoscan“ – kompleksinė galvos odos ir plaukų būklės kompiuterinė trichoskopija. Šio tyrimo metu galima tirti galvos odą ir plaukus padidinus iki 1000 kartų, tad nustatoma visa plaukų būklė – mechaninių bei cheminių pažeidimų vietos, svogūnėlio būklė, struktūros defektai, plauko stiebo įskilimai ir lūžiai, plaukų galiukų skilinėjimas ir pan. Tyrimo metu apskaičiuojamas plaukų skaičius, tankis, įvertinamos plaukų augimo fazės”,- naują ir labai efektyvų diagnostikos būdą pristato A.Ramanauskaitė.

Tyrimas yra neskausmingas, nereikalaujantis išankstinio pasiruošimo, itin tikslus ir greitas. Tyrimo metu plaukų išrauti nereikia, jie yra tik patrumpinami nedideliame, nepastebimame plote. Visi tyrimų rezultatai yra archyvuojami, tad yra galimybė sekti ir vertinti gydymo efektyvumą.

Jei problema rimtesnė, gali būti taikomas modernus plaukų skaičiaus, tankio bei plaukų svogūnėlių tyrimas, kurio metu plaukuota žmogaus galvos dalis skenuojama ir vėliau analizuojama specialiomis kompiuterio programomis.

Taip pat gali būti paskirti papildomi kraujo ir bendros organizmo būklės tyrimai. Atliekama odos histologinis ištyrimas - biopsija.

“Atsižvelgiant į tyrimų rezultatus, skiriamas gydymo būdas. Kartais užtenka tik sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos, PRP – mikroinjekcijų į problemines sritis – procedūras”,- sako dermatologė.

Gydytojos teigimu, kita klinikos naujiena – trombocitais praturtintos plazmos injekcijos, dar kitaip vadinamos PRP injekcijomis. Jų metu naudojami iš paciento veninio kraujo atskirti trombocitai, kuriuose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių plaukų augimą. Tai ypatingai saugus, 100 proc. natūralus gydymo metodas, puikiai tinkantis ir jautrią alergišką odą turintiems žmonėms. Pažangi terapija pasižymi ilgai trunkančiu efektu, kadangi laikui bėgant PRP poveikis audiniams didėja. Šiandien tai vienas veiksmingiausių plaukų slinkimo gydymo būdų.

„Šalutinių naujo gydymo reiškinių nestebima. Nerekomenduojama atlikti nėštumo ar žindymo laikotarpiu, sergant kraujo ar autoimuninėmis ligomis (pvz. sisteminė vilkligė)“,- perspėja specialistė.

PRP - tai procedūrų ciklas, kurių dažnis ir kiekis parenkama individualiai konsultacijos metu pagal plaukų slinkimo ir plikimo priežastį. Tai injekcinė procedūra, todėl jos metu gali būti jaučiamas nedidelis diskomfortas ir jautrumas dūrių vietose. Tačiau jau kitą dieną, išsiplovus galvą jokių žymių ar pojūčių nestebima.

Anot dermatologės, PRP procedūros veiksmingumas priklauso nuo augimo faktorių esančių trombocituose. „Pagrindiniai augimo faktoriai (GF), dalyvaujantys androgenetinio plikimo procesuose - PDGF (trombocitų augimo faktorius), TGF (transformuojantis augimo faktorius), VEGF (kraujagyslių endotelio animo faktorius), IGF (insulino tipo animo faktorius) bei jų izoformos. GF veikia plaukų folikulo stormenyje, kur jie prisijungia prie savo receptorių esančių kamieninėse ląstelėse. Primityvios kamieninės ląstelės duoda pradžią kitoms, labiau išsivysčiusioms, ląstelėms ir formuojasi tiek plauko folikulai, riebalų liaukutės, epidermis. Suaktyvinamos plaukų augimo fazės, atsiranda nauji plaukų folikulų vienetai“,- aiškina specialistė.

Efektas gaunamas palaipsniui, reikalingas procedūrų ciklas. PRP galima derinti su kitais plaukų linkimo ir plikimo gydymo būdais.

Medikė neatmeta ir „liaudiškų“ receptų nuo plaukų slinkimo (česnakai, dilgėlės, ricinos aliejus ir kita), tačiau pataria būti atsargiems, nes labai dažnos sudirginimo, alerginio pobūdžio reakcijos. Todėl prieš užsiimant savigyda patarčiau pasikonsultuoti su specialistais - gydytojais dermatologais-trichologais.

Užsakymo nr.: PT_71821364

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis