Geriau to nedarykite, jei nenorite sau pakenkti: didžiausios odos priežiūros klaidos

Gyvename XXI amžiuje, tačiau vis dar tikime mitais ir norėdamos išvengti ankstyvų raukšlių tepame odą neįtikėtinais dalykais, kurie neva gali ilgiau išsaugoti jaunystę. Ką apie šias panacėjas mano specialistai ir kaip iš tiesų reikia prižiūrėti savo odą? Kalbiname „Sugiharos“ Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos kosmetologę Dainą Eidukienę.

- Įsišaknijęs mitas, kad daugiausia odos problemų kyla paauglystėje, o paskui tos ypatingos priežiūros odai tarsi ir nereikia. Kiek tame tiesos?

- Odos priežiūros problemų yra visuose amžiaus tarpsniuose, tačiau per savo praktiką pastebėjau, jog iš tiesų labai gajus tas mitas, kad daugiausia odos problemų kyla paauglystėje. Ir dar labai įdomus žmonių mąstymas, kad kosmetologo darbas yra tik veido valymai ir spuogų spaudymas.
Dažnai klientės ateina apie 40-uosius metus pirmą kartą ir teigia, sako, kad paauglystėje neturėjo odos problemų, nevargino jaunatviški spuogai, todėl niekada nesilankėm pas kosmetologę. Toks supratimas yra klaidingas. Mes į savo odą žiūrime labai pro pirštus. Bet oda yra pats didžiausias mūsų organas, kuris yra tarsi savaime suprantamas ir kurį dažnai pamirštame prižiūrėti. O rūpintis savo oda tai pirmiausia yra tinkama higiena. Puoselėti ir išsaugoti tai, ką mums davė gamta, reikia skirtingai kiekviename amžiaus tarpsnyje.

Kūno odą mes paslepiame po drabužiais, taip ją kažkiek apsaugodami. O veido oda yra atvira viskam – išorės veiksniams, teršalams, laisviesiems radikalams, nekalbant jau apie didžiulį stresą ir gyvenimo tempą. Dabar visi nori visko greitai, t. y., vienos tabletės sulieknėjimui, sveikatai, jaunai ir gražiai odai, visi skuba, nenori įdėti pastangų ir labai užleidžia problemas. Tam įtaką daro gyvenimo būdas ir mityba. Norėčiau paskatinti žmones į savo odą žiūrėti kaip ir į sveikatą apskritai, holistiškai. Žmogus yra visuma, o mūsų organizmas yra labai sudėtingas ir individualus. Todėl kviečiu rūpintis savo veido oda, nes juk mūsų veido oda - tai nebyli mūsų vizitinė kortelė.

- Su kokiomis odos problemomis susiduria skirtingo amžiaus žmonės?

- Skirtingo amžiaus žmones iš tiesų vargina skirtingos odos problemos ir poreikiai.
Kodėl mažų vaikų oda yra graži? Nes ji yra pati pajėgi išlaikyti drėgmę, o metams bėgant drėgmė iš odos išgaruoja, prasideda senėjimo procesai.

Kitas etapas – paauglystė, kuomet prasideda lytinis brendimas. Didžiausia bėda šiuo metu – bėrimai, aknė, odos blizgesys, užsikimšusios poros. Šioms problemoms spręsti būtinas kompleksinis gydymas ir tam būtina kreiptis į kvalifikuotą specialistą. Nes pačiam labai sudėtinga išsirinkti iš visos gausybės pasiūlos jūros, ypatingai jaunam žmogui, o paaugliai ypač linkę daryti vieną klaidą – mano, kad jei tinka draugui, tiks ir man. Bet mes esame labai individualūs ir kiekvienas problemos sprendimas yra labai individualus. Gali būti du riebiaodžiai, bet priemonės abiem bus reikalingos skirtingos.

Norėčiau akcentuoti, kad paauglių odai labai svarbu yra higiena ir labai skatinčiau mamas tuo pasirūpinti, nes vaikai iš viso nelabai suvokia, kas su jais vyksta brendimo laikotarpiu. Paaugliai savaip supranta higieną ir yra linkę sausinti veido odą, tada ji perdžiūsta, išsibalansuoja ir nebevyksta jokie gijimo procesai. Klaidinga būtų manyti, kad aknė praeina savaime pasibaigus brendimui. Tai netiesa.

Kita paauglių problema, kad jie tuos iškilusius spuogelius spaudo, krapšto ir užsiima savigyda. Ir tada, kai kreipiasi pas specialistus su užleista problema, labai sunku būna taisyti tą „broką“ bei sulaukti gero rezultato. Jaunimas linkęs blaškytis, perka tai, ką parekomendavo draugas, o čia jau reikalinga visa sistema. Jeigu jos nebus, nebus ir jokio rezultato.

Aknė gali būti ir vėlyvoji, ji nebeturi amžiaus ribų, o kankina žmones ir vyresniame amžiuje. Tai nebe brendimo problema ir skatinu kreiptis į specialistus, kad nebūtų pridaryta odai žalos užsiimant savigyda. Gražią odą gali turėti visi, tik reikia ja rūpintis.

Sulaukus 30-ies atsiranda smulkios raukšlelės, lėtėja veido odos regeneracija ir visi atsinaujinimo procesai, kalogeno ir elastino degradacija audiniuose. Sumažėja mikrocirkuliacija, kuri yra labai svarbi – tai mūsų medžiagų apykaita, kraujotaka, limfotaka, dėl ko atsiranda kitos problemos - tai smulkios raukšlės ir pirmieji senėjimo požymiai. Šiame amžiuje tikslinga būtų naudoti priemones, skatinančias regeneraciją ir aktyvinančias sveikos odos funkcijas. Tinkamas priemones patiems gana sunku pasirinkti, nes ant visų buteliukų rasime užrašyta, kad yra labai geras, bet jis gali netikti jūsų odai.

50-ečius ir vyresnius žmones, turinčius brandžią odą, vargina jau kitos problemos: sumažėja odos stangrumas, atsiranda gravitacija žemyn, vadinamas „buldogizmas“, raukšlės, sumažėjęs tonusas ir mikrocirkuliacija, sulėtėjusi medžiagų apykaita ir odos regeneracija. Šiuo metu tikslinga naudoti skatinančias odos atsinaujinimą priemones, kuriose yra daug veikliųjų medžiagų ir kurios yra labiau koncentruotos.

Moterims odos senėjimo procesus gali paspartinti menopauzė, bet yra priemonės, kurios sukurtos būtent šį etapą išgyvenančioms moterims. Kadangi keičiasi mūsų hormonai ir oda, reikalingos labiau koncentruotos priemonės. Tačiau ir čia reikalinga sistema, kada ir kokias priemones naudoti. Kartais tenka išgirsti moteris sakant, kad „man jau tiek matų, kad niekas nepadės“, tai yra netiesa – tikrai padės. Kai sulėtėja odos regeneracija ir ji nepajėgi pati atsinaujinti, reikia jai padėti. Galima palyginti tai su mityba – kai valgome pilnavertį maistą, esame sveiki ir turime energijos, taip ir su oda – po tinkamų procedūrų ir priežiūros oda gali atsinaujinti, nes turi rezervą iš ko tai padaryti.

Būna, kad moterys pirmą kartą pas kosmetologą apsilanko brandžiame amžiuje, gavusios dovanų kuponą ir labai gėdijasi. Tačiau visada būna pirmas kartas ir tikrai geriau vėliau negu niekad. Kartais žmonės žiūri skeptiškai – „ką, aš čia patepsiu iš viršaus ir man raukšlės išsilygins“. Bet jeigu yra koncentruotos medžiagos, vitaminai, rezultatas tikrai bus.

Asm. albumo nuotr.

- Ar labai skiriasi vyrų ir moterų odos priežiūra?

- Vyrų oda iš esmės skiriasi nuo moterų. Ji yra storesnė ir dėl šios priežasties linkusi vėliau senti. Be to, joje didesnis kalogenų ir fibrilių tankis. Priežiūra iš esmės nėra skirtinga, nes visai odai svarbiausia yra higiena, o prausimosi priemonės paruošia odą kitų priemonių pasisavinimui. Mes galime tepti labai gerą kremą, bet jei oda bus nenuvalyta, rezultato nebus. Ir mitas, kad vyrų odai nereikia kremo – juk tiek tiek vyrai, tiek moterys valo dantis.

- Sakoma, kad laimingiausi yra riebios odos savininkai, nes jų oda senatvėje atrodo gražiausiai. Ar tai tiesa? Gal visgi tai priklauso nuo tinkamos priežiūros?

- Tame yra šiek tiek tiesos. Riebi oda mažiau linkusi raukšlėtis, bet ji turi kitą problemą. Kadangi ji yra sunkesnė, gravitacija prasideda anksčiau, atsiranda mimikos raukšlės ir pasirodo „buldogizmas“. Taigi tenka žiūrėti, kad ji nedribtų.

- Kokia yra skirtingų odos tipų priežiūros specifika?

- Odos tipų galime išskirti daug – mišri, mišri-riebi ir t. t. Ir jų priežiūra skiriasi todėl, kad skiriasi poreikiai. Mišriai-riebiai odai, pavyzdžiui, niekada nereikėtų naudoti drėkinančio kremo, ant kurio būna parašyta „skirtas visų tipų odai“, nes tai jau nėra visų tipų oda. Tokias priemones gali naudoti tik turintys normalią odą. Sausos odos savininkui tokios priemonės taip pat netiks.

- Kokias klaidas darome prižiūrėdami odą?

- Odos priežiūroje yra labai daug subtilybių ir žmonės pridaro tikrai daug klaidų. Sakykime, jūsų skruostai raudoni, daug kapiliarų, T zona blizga ir oda dar vietomis šerpetoja, o jūs naudojate priemones jautriai odai. Jos jums visiškai netinka. Todėl ir reikalinga specialisto pagalba, kad jis padėtų išsirinkti tinkamas priemones ir jūs nekenktumėte savo odai, leisdami bujoti bakterijoms ir kelti joms uždegiminius procesus. Juk dantų taisyti einate pas stomatologą, o ne pas šokių mokytoją.

Labai dažnai žmogus paprasčiausiai pats negali teisingai nusistatyti savo odos tipo: turi riebią raustančią odą, o galvoja, kad ji sausa ir jautri. Tada naudoja netinkamas priemones ir galvoja, kad jam niekas nepadeda. Būna, kad tenka tvarkyti ir kitų specialistų „broką“. Kai kas susigundo labai maža kaina, bet ten randa ir žemą kvalifikaciją. Kaip teigia liaudies išmintis, „Skūpus moka du kartus“. Žmonės dažnai ateina labai nusivylę ir sako, kad jau daug metų turi vieną ar kitą bėdą. Esant rimtoms veido problemoms, „Sugihara“ kosmetologės visada parekomenduos pirmiausia apsilankyti pas specializuotą odos ligų gydytoją - dermatologą, kurių klinikoje yra ne vienas.

Didžiausias klaidas įvardinčiau šias:

Blaškymasis ir sistemos neturėjimas prižiūrint odą. Naudoti 5-4 kremus be sistemos, nors jie būtų patys geriausi. Kai yra toks chaosas, oda nebežino, kaip jai reaguoti. Odos pripratimo laikas prie kosmetikos priemonės yra maždaug savaitė.
Neprofesionali pagalba. Paskui žmonės nebetiki, kad kažkas gali jiems padėti.
Netinkama odos higiena. Odos paruošimas, prausimas ir nuvalymas. Jei neteisingai nuvalote, jokio rezultato nebus.
Veido prausimas tik vandeniu. Vanduo nesuardo mūsų išskirtų riebalų ir visus nešvarumus mes paskui grūdame atgal su kremu. Ryte odos taip pat neužtenka nuprausti tik vandeniu, nes naktį oda dirba, dieną ilsisi. Naktį ji išskiria toksinus ir riebalus, tad tik vanduo nepadės.
Veido prausimas – tai ne tik makiažo nuvalymas, kaip galvoja kai kurios moterys. Makiažas – ne pats baisiausias dalykas.
Didelė vyrų problema – veido prausimas dušo geliu. Jiems tai patogu, nes užtenka vieno buteliuko, bet ši priemonė išbalansuoja veido odos lipidinį barjerą ir suardo visą pusiausvyrą.
Netinkamai ir per dažnai šveisti odą.
Naudoti tą patį kremą veidui, paakiams ir kaklui.
Visiškai nenaudoti kremo. Kartais moterys tuo didžiuojasi, bet labai be reikalo.

Aliejai – tai baisi mada ir panacėja. Moterys tepasi juo nuo galvos iki kojų. Visų pirma, aliejus yra sudedamoji kosmetikos dalis, tinkanti masažui. Aišku, svarbu dar ir koks aliejus – kokia jo molekulė ir skvarba. Bet dažniausiai tie aliejai, kuriuos sako naudojantys klientai, yra momentinė saviapgaulė. Paėmė, užsitepė, pasijuto komfortiškai ir sako, kad „man gerai, viskas tinka“. Arba „tobula, man netraukia odos“. Toks suvokimas stebina, nes realiai užtepus aliejaus gaunamas šiltnamio efektas. Po tuo sluoksniu oda šunta, aliejus pūpso ant viršaus kaip koks blynas, skvarbos nėra. Iš pradžių atrodo gerai, o paskui prasideda odos šerpetojimas ir bakterijų dauginimasis, raudonis ir viskas, kas blogiausia. Žinoma, galima nusipirkti ir gerą aliejų, skirtą veido odai, bet tikrai ne visuomet tikslinga jį naudoti, nes odai nėra poreikio.

- Kokios kosmetikos priemonės veido priežiūrai yra būtinos kiekvienam?

- Elementariausiai odos priežiūrai reikalingi trys dalykai. Pirmiausia – teisinga prausimosi priemonė, kuri pasirenkama pagal tai, kas kam tinka ir patinka – putos, gelis ar pienelis. Paskui – tonikas ar losjonas, kuris tonizuoja ir nuvalo bei užbaigia prausimąsi. Ir veido kremas. Šių priemonių naudojimas turi tapti kasdieniu įpročiu kaip ir dantų valymas. Paskui jau žiūrime, kokios yra konkrečios odos problemos ir ko reikia joms išspręsti.

- Kokias procedūras galima saugiai atlikti namuose?

- Namuose galima atlikti mini procedūras – tai odos šveitimą ir daryti kaukes, kurias paskiria jūsų kosmetologas pagal poreikį, problemas ir lūkesčius.

- Kokias priemones patartumėte rinktis Ar tiesa, kad geriausia yra naudoti vienu metu vienos firmos priemones?

- Ir taip, ir ne. Prausiklis gali būti vienos firmos, nes mes veidą valome ir paruošiame procedūroms. O kremas ir serumas geriau būtų tos pačios firmos. Mes turime žinoti, kokios sudedamosios dalys įeina į tą priemonę ir kokias problemas kuri sprendžia. Visgi tai geriausiai žino specialistas konkrečiu atveju, kokia priemonė kaip papildo kitą.

- Kaip jūs žiūrite į namines kaukes ir kitas priemones, kurių receptų gausu visame internete? Ar naminiai odos valymai su kavos tirščiais ir pan. nekenkia odai? Gal galite pateikti kurioziškų pavyzdžių iš savo klientų patirties?

- Aš labai skeptiškai žiūriu į visas namines priemones, nes pats produktas produktui nelygus. Tiek kalbant apie kavą, tiek apie braškes – kur ir kaip tai užauginta? Be to, šiais laikais labai daug žmonių yra alergiški ir su tam tikrais produktais reikia elgtis labai atsargiai. Kita vertus, tas priemones gali būti visai netikslinga naudoti.

Būna, kad šveisdami odą visokiomis druskomis labiau jai pakenkiame, nei padedame. Per savo praktiką tenka matyti tokių atvejų, kad net sunku patikėti, ko žmonės tik nesugalvoja. Turėjau klientę, kuri veido odą plovė su savo seilėmis. Kai paklausiau, kodėl, atsakė, kad tai jos terpė ir nėra jokio įsikišimo. Dar labai madingas kūno šveitimas pirtyje su medumi ir druska, neišskiriant ir veido odos. Tai kartais taip nusigremžia tą veidą, kad baisu būna pažiūrėti. Juk kai kuriais atvejais medaus naudoti tiesiog negalima, pavyzdžiui, turint išsiplėtusius kapiliarus. Kartais veidą tepasi šlapimu, taip gydydami spuoguotą odą.

- Kaip dažnai ir kokioms procedūroms reikia lankytis pas kosmetologą?

- Žmonės iš senų laikų turi įsitikinimą, kad lankytis pas kosmetologą yra ne būtinumo, o prabangos dalykas. Tačiau kuo anksčiau pradedama lankytis pas specialistus, tuo lengviau yra prevenciškai apsaugoti odą nuo senėjimo. Juk prižiūrėti odą – tai tas pat kaip kasdien valytis dantis. Tai yra būtina.

Kas yra gera ir tinkama odos priežiūra? Kai žmogus, mėnesį naudojęs specialisto paskirtas priemones, veidrodyje jau gali pamatyti pokyčius. Anksčiau pradėjus rūpintis oda, lengviau ją išlaikyti gražią ir išvengti problemų. Susirūpinti metas ne tada, kai yra didžiulės raukšlės ir senatviniai pokyčiai.

Kiekvienas gali pasirinkti paslaugas pagal savo poreikius. Kam reikia veido valymo, kam raukšles mažinančių procedūrų. Norintys gali rinktis modernią ir visiškai natūralią PRP terapiją, skirtą odos atjauninimui. Šiais laikais labai daug skubančių žmonių ir mes prie jų prisitaikome. Vienam gal užteks vieno apsilankymo per mėnesį, o kitas gal norės dar ir pailsėti ir atsipalaiduoti procedūrų metu. Ir tai yra investicija į ateitį, kaip sako patarlė – į priekį mesi, eidamas rasi.

Užsakymo nr.: PT_71945796

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis