Patikimas būdas, padedantis kovoti su spuogais, randais ir strijomis

Kartais juokaujama, kad iškilęs spuogas ant veido merginai gali sugadinti visą dieną. Bet tai yra tikra tiesa! Juk visos norime atrodyti gražios ir turėti švytinčią lygią odą. Deja, gamta kartais mums iškrečia nemalonių pokštų ir veidą netikėtai „papuošia“ spuogai. Tačiau galima pasidžiaugti, kad besivystančios technologijos leidžia vos keliomis procedūromis panaikinti ir aknę, ir minimaliai sumažinti bjaurius jos pėdsakus – randus. Kaip ir strijas – juk žinote, kad tai yra vienas didžiausių besilaukiančių moterų siaubas?

Apie lazerio procedūras grožiui kalbamės su „Sugiharos“ Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos gydytoja dermatovenerologe Egle Drukteiniene.

- Kokios yra naujovės, gydant spuogus ir įvairaus tipo randus?

- Kalbant apie lazerio procedūras ir spuogus, mes turime dvi grupes procedūrų. Lazeriu galime gydyti pačius spuogus. Šios procedūros metu lazerio spindulys slopina uždegimą, naikina spuogus sukeliančias bakterijas, todėl po 3-4 procedūrų labai sumažėja spuogelių ir pūlinukų. Visai kita technologija taikoma gydant randelius – liekamuosius reiškinius, kuriuos spuogai neretai palieka.

Šių invazinių procedūrų metu šlifuojamas odos paviršius, o randelių vietose odoje „išgręžiama“ daugybė mažų skylučių, todėl gydama oda palygėja, randeliai tampa mažiau matomi. Tokiu pat būdu lazeriu lyginami randeliai, likę po uždegimų, operacijų, traumų, nudegimų. Taip pat ir strijos, kurios irgi yra tam tikros rūšies randeliai.

- Kas yra aknė ir kokios jos atsiradimo priežastys?

- Aknė – tai liga, kuri atsiranda dėl hormonų pusiausvyros pasikeitimų, kurie prasideda paauglystėje. Kadangi vaikystėje mūsų organizmas lytinių hormonų negamina, prasidėjus brendimui tiek merginų, tiek vaikinų organizme prasideda pokyčiai. Merginų organizme yra taip pat ir vyriškų hormonų androgenų, kurie būtent ir turi poveikį odai. Jie stimuliuoja riebalų liaukas. Dėl šios priežasties jų veikla suaktyvėja, todėl išsiplečia poros, oda riebaluojasi. Dėl pakitusios riebalų sudėties poros užsikemša, o tai sukelia uždegimą ir infekciją. Taigi galime išskirti 4 pagrindines spuogų atsiradimo grandis: padidėjęs riebalavimasis, porų kimšimasis, uždegimas ir infekcija.

Shutterstock nuotr.

- Kodėl kai kuriuos žmones aknė kankina ir vėlesniame amžiuje?

- Tai būdinga merginoms ir moterims ir yra taip pat susiję su hormonų pusiausvyros pasikeitimais, kadangi merginų ir moterų organizme tai vyksta kas mėnesį. Sutrikus mėnesinių ciklui ar esant kažkokioms ginekologinėms bėdoms spuogų atsiradimo tikimybė dar padidėja.

- Kokias klaidas darome, norėdami pašalinti spuogus?

- Pirmiausia - nereikėtų užsiimti savigyda. Informacijos aplink mus yra labai daug ir norisi daug ką išbandyti. O ši problema, deja, nėra ta, kuri išsisprendžia labai greitai. Tam reikia atlikinėti“ namų darbus“ – tinkamai prižiūrėti odą, gan ilgą laiką naudoti gydytojo paskirtus vaistus, nes nėra nė vienos stebuklingos priemonės ar vaisto, kuris spuogus išgydytų per savaitę, ko dažnai jauniems žmonėms norisi.

Tad gal pagrindinė klaida ir būtų, kad blaškomės, panaudojam kažkokį kremą ar vaistą savaitę, nepadėjo, tada griebiame kitą. Žinoma, geriausia būtų pasikonsultuoti su dermatologu, kuris paskirtų ir priežiūrą, ir gydymą, rekomenduotų procedūras. Nes būtent tinkamas ir savalaikis gydymas dažniausiai ir apsaugo nuo randelių atsiradimo.

Nes šiaip aknė yra liga, kuri linkusi palikti po savęs ženklus, jei tai būna sunkesnės formos spuogai, po jų dažnai tų randelių lieka net ir gydant tinkamai. O jei gydymas netinkamas, jei tie spuogeliai spaudomi, draskomi, krapštomi, kas irgi neretai būna, tai tų randelių atsiradimo tikimybė dar didesnė.

- Ar ši liga gali praeiti savaime?

- Iš dalies gali, jeigu hormonų pusiausvyra nusistovi, tai spuogeliai išnyksta, bet tai priklauso ir nuo formos. Tačiau retas kuris žmogus nori vaikščioti su spuogeliais , nes jaunam žmogui tai ir didelė psichologinė trauma.

- Ar randai susiformuoja tik nuo krapštymo ir draskymo?

- Ne tik. Priklauso nuo ligos formos. Jeigu uždegimas yra išplitęs ir yra giliai, net ir gydant randeliai gali likti.

Shutterstock nuotr.

- Kodėl vieniems aknės forma būna lengvesnė, kitiems – sunkesnė?

- Tai priklauso nuo odos tipo. Jei ji riebesnė, ir bėrimų bus daugiau. Jei abu tėvai turėjo šią problemą, tai didesnė tikimybė, kad ir vaiko aknės forma bus sunkesnė.

- Kaip vyksta spuogų gydymas lazeriu?

- Kalbant apie spuogų gydymą, tai lazeris stipriai veikia dvi atsiradimo grandis – uždegimą ir infekciją, tačiau neveikia riebalavimosi ir porų kimšimosi. Lazeriu greitai ir sėkmingai galima sumažinti uždegiminių bėrimų – spuogelių ir pūlinukų, kas jauniems žmonėms yra labai svarbu. Bet tam reikia padaryti keletą procedūrų, o po to vis tiek reikia skirti gydymą, kuris mažina porų kimšimąsi ir neleidžia vėl atsirasti spuogams. Nes jeigu padarius lazerio procedūras jūs toliau nieko nedarysite, yra tikimybė, kad spuogai atsinaujins.

- Ar skiriasi pačios aknės ir liekamųjų reiškinių gydymo procedūros?

- Taip, ten yra kito tipo lazeris. Vienu mes mažiname uždegimą ir infekciją, sumažindami kraujo priplūdimą ir bakterijų, gyvenančių riebalų liaukose, populiaciją. O randelius lyginame jau visiškai kitokiu principu ir kito tipo lazeriu.

Tai yra ištisinis odos paviršiaus lyginimas, kuris derinamas su frakciniu šlifavimu, kai oda nepažeidžiama ištisai, o joje yra tarsi išgręžiamos mažos skylutės. Odai gyjant, lygėja jos paviršius, todėl iškilūs randeliai plokštėja, o įdubę - pakyla. Ši procedūra yra invazinė, jos metu yra pažeidžiamas odos vientisumas, todėl po jos odoje atsiranda šašeliai, reikalinga speciali priežiūra. Tie šašiukai gyja maždaug savaitę, o kartais ir ilgiau. Jiems nusilupus dar lieka paraudimas. Tai yra rimta procedūra, kuriai reikia pasiruošti, nusiteikti, kad bus poprocedūrinis periodas. Jų nedarome vasarą, kai yra saulė, nes gali atsirasti hiperpigmentacija. Vienos procedūros dažnai neužtenka, priklauso nuo randelių gylio ir jų kiekio. Procedūras galima kartoti, bet ne dažniau kaip kas mėnesį ar pusantro.

Reikia žinoti, kad rando panaikinti praktiškai neįmanoma, nes randas – tai pasikeitusi odos struktūra. Ir tokios, kokia buvo, atstatyti jokiais būdais negalima. Randeliai yra lyginami ir padaromi mažiau matomais. O kalbant apie randelius po aknės, tai juos lyginame tik tada, kai bėrimo nebėra. Nes jeigu darysime randus lyginančias lazerio procedūras tada, kai dar yra uždegimas, odos būklė gali pablogėti.

Shutterstock nuotr.

- Ar galima visais atvejais lazeriu gydyti spuogus, ar yra kontraindikacijų?

- Kontraindikkacijų kaip ir nėra, bet gal ne visuomet reikia to lazerinio gydymo. Jeigu matome, kad vyrauja porų kimšimasis, spuogelis tėra vienas kitas, tai gal ir nereikia. Bet jeigu yra daug uždegiminių bėrimų, spuogelių ir pūlinukų, jų kitais metodais irgi galime sumažinti, tiesiog tai ilgiau užtrunka. Reikia arba tepamų, arba geriamų antibiotikų, o lazeriu mes tai padarome greičiau. Tik reikia žinoti, kad tuo gydymas nesibaigia. Jeigu mes nemažinsime porų kimšimosi, tai tie spuogai vėl atsinaujins. Bet kartais jaunam žmogui norisi greitai gražiau atrodyti, ir lazeris gali tą padaryti.

- Ar šios procedūros skausmingos?

- Jos nėra skausmingos, bet nėra ir labai malonios. Jaučiama šiluma ir švelnus dilgčiojimas, kuris mažinamas pučiant šaltą orą.

- Ar randams ir strijoms lyginti naudojamas tas pats lazeris?

- Tiek spuogus gydome, tiek randus lyginame tuo pačiu lazeriu, bet naudojame skirtingas technologijas. Ir kartais vienos procedūros metu jos derinamos dvi ar trys vienu metu. Kalbant apie strijas, kai yra sumažėjęs odos elastingumas, pakitusi kolagenų skaidulų struktūra, kurią mes norime atstatyti, tai dažniausiai naudojame neinvazinį lazerį, kuris veikia gilesnius odos sluoksnius ir per šilumą skatina naujo kolageno gamybą. Šią procedūrą deriname su frakciniu pašlifavimu iš paviršiaus.

Shutterstock nuotr.

- Ar galima strijas panaikinti visiškai? Ar poveikis vienodas „šviežioms“ ir senoms strijoms bei randams?

- Strijos yra tas pats randas ir mes kalbame ne apie panaikinimą, o apie lyginimą. Odos vaizdas tikrai pagerėja, tik tam prireikia kelių procedūrų. Dažniausiai daromos 3- 4. Tai priklauso nuo odos būklės ir strijų amžiaus. Be jokios abejonės – kuo šviežesnės strijos, tuo lengviau jos pasiduoda.

- Ar visose vietose vienodai sekasi jas mažinti, ar yra zonų, kur sunkiau, pvz., ant pilvo, kur plonesnė oda?

- Tai priklauso nuo odos elastingumo. Bet mes taip pat galime lazeriu padidinti odos elastingumą bei stangrumą. Strijos atsiranda tada, kai labai padidėja kūno apimtys. Tokios rizikos periodai yra paauglystė, brendimas, kada gana sparčiai keičiasi kūno formos, ir nėštumas. Dažniausios vietos, kur atsiranda strijos, yra šlaunys, sėdmenys, pilvas ir krūtys. Bet gydymas nuo vietos nepriklauso.

- Ar po procedūrų strijos neatsinaujina?

- Tos, kurias palyginam, tokios ir lieka. Bet dažnai mūsų klausia, ar jei aš vėl pastosiu ar priaugsiu svorio, neatsiras naujų strijų? Žinoma, jeigu polinkis yra, jos ir vėl gali atsirasti kitų nėštumų metu. Bet jeigu jūs žinote, kad strijų atsirado pirmojo nėštumo metu, tai, antrojo jau galite naudoti priemones profilaktiškai. Kartais moterys ateina ir sako, kad tepiausi, bet man vis tiek atsirado. Bet tuomet klausimas, o kiek jų būtų atsiradę, jei nebūtumėt tepę? Deja, nėra priemonės, kuri 100 procentų apsaugo nuo strijų.

Užsakymo nr.: PT_72036596

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis