Ar pastebėjai: daugelyje namų tykantis pavojus, kuris kenkia tavo sveikatai

Didelis drėgmės kiekis gali atsirasti kiekvienuose namuose dėl šviežio oro ventiliacijos stokos ir padidėjusio vandens garų kiekio atliekant įprastas, kasdienes veiklas. Dažnai drėgmė atsiranda netinkamai izoliuotuose pastatuose. Padidėjusi drėgmė turi neigiamą poveikį sveikatai, gyvybei bei komforto jausmui, todėl ši problema negali būti neįvertinta. Svarbu kovoti su padidėjusia drėgme ir užtikrinti sveiką gyvenamąją aplinką savo šeimai.

Norint kontroliuoti drėgmės lygį namuose, reikėtų apriboti ar net visai nutraukti kasdienes veiklas, pavyzdžiui, judėjimą. Kasdien iškvepiame į aplinką vandens garus, prakaituojame ir net absoliučios ramybės būsenoje ar kai miegame mūsų organizmas didina drėgmės kiekį. 12 litrų vandens ore – toks yra vidutinis vandens kiekis, kurį tipiška šeima produkuoja per dieną, atlikdama kasdienę veiklą (gamindama valgį, maudydamasi vonioje arba po dušu).

Kambariniai augalai ir gyvūnai, akvariumai taip pat sukelia drėgmės perteklių patalpose. Bendras drėgmės lygis namų ūkyje turėtų neviršyti 55-60%. Priešingu atveju, tai gali turėti neigiamų padarinių, tokių kaip pelėsių dėmės ant sienų, kondensacija, tapetų lupimasis, šalčio pojūtis ar net alergijos.

PIRMIEJI POŽYMIAI

Drėgmę namuose išduoda rasojantys langai. Padidėjusį drėgmės lygį galima pamatyti ir pamatavus specialiu prietaisu. Dėl tiesioginio kontakto su žeme, drėgmė daugiausia susidaro apatinėse pastato dalyse. Ji prasiskverbia nuo žemės į sienas ir gali sugadinti visą pastato konstrukciją. Nepakankama hidroizoliacija, padidėjęs gruntinio vandens lygis, sugadinti stogo latakai, sutrikimas kanalizacijos sistemoje, nehermetiškos durys ir langai - tai keletas drėgmės atsiradimo pastate pavyzdžių. Šių trūkumų pašalinimas reikalauja gana didelių investicijų. Bet tai padaryti būtina. Drėgmė, kuri nėra matoma, taip pat yra kenksminga, nes skatina aplinkoje daugintis mikroorganizmams. Pelėsių sporos prasiskverbia į orą, kuriuo mes kvėpuojame ir taip sukelia padidėjusį sergamumą, kvėpavimo takų infekcijas, galvos skausmą ar nuovargį. Pelėsis taip pat gali sukelti alergijos vystymąsi ar astmą jautriems asmenims.

SVARBU APSISAUGOTI

Sukaupta drėgmė niekur nepasišalina. Ji laikosi šalčiausiuose kambarių dalyse ir sukuria optimalias sąlygas pelėsių atsiradimui, kurie kenkia ne tik namams, bet ir šeimos sveikatai. Pasaulyje yra 120 tūkstančių pelėsių rūšių. Nors "tik" 100 iš jų gali sukelti sveikatos problemų, tačiau tikriausiai niekas nesiims ištirti, kurie iš šių 100 yra mūsų namuose.

Shutterstock nuotr.

Pelėsiai yra siūliniai grybeliai, kurie gamina sporas. Sporos, kaip mažos dalelės skrenda į orą ir sukelia rimtų problemų. Jie sukelia kvėpavimo sutrikimus, nuovargį, galvos skausmą, o taip pat ir alergijas. Tai pavojingiausia vaikams ir asmenims, kurie turi silpną imuninę sistemą. Jų buvimas namuose gali sukelti alerginę reakciją net nuo paprasto šalčio, o sergant įvairiomis kvėpavimo ligomis ir paskatinti rimtesnės astmos formos atsiradimą. Ilgalaikis pelėsių buvimas jautraus žmogaus organizmui gali sukelti lėtines ligas bei suintensyvinti alergijas. Tiesioginis kontaktas su pelėsiu sukelia odos ligas, daugiausia egzemas. Didelis drėgmės lygis ore taip pat padidina erkučių atsiradimą. Jos neturi kvėpavimo takų sistemos, ir dėl to jų kiekis priklauso nuo vandens kiekio patalpų ore. Iki 5.000 erkučių gali gyventi 1 grame drėgno oro.

KAS PADEDA IŠLAIKYTI OPTIMALŲ DRĖGMĖS KIEKĮ

Dažnas patalpų vėdinimas gali padėti pasiekti optimalų drėgmės lygį namuose. Taisyklės yra paprastos: vėdinti intensyviai su pilnai atidarytu langu 5-10 minučių bent tris kartus per dieną. Gaminant reikėtų naudoti keptuves su dangčiais. Jei vonios kambaryje nėra lango - palikti atviras duris, kad didžioji dalis drėgmės išeitų iš vonios kambario. Jei įmanoma, džiovinti skalbinius lauke. Drėgmės sugėrikliai taip pat yra tarp rekomenduojamų prevencinių priemonių, kurios ne tik sugeria daug drėgmės, bet ir šviežina orą namuose.

5 patarimai sveikiems namams:

1. Įsigyti drėgmės matuoklį. Idealus drėgmės lygis namuose yra tarp 40-60%. Kuo mažesnis procentas, tuo mažesnis drėgmės kiekis namuose.

2. Reguliariai vėdinti patalpas. Nemažai šeimų pajunta drėgmės problemas ypač žiemą, nes neteisingai vėdina patalpas. Langai turi būti pilnai atidaryti kelis kartus per dieną ne mažiau kaip 10 minučių.

3. Palaikyti sausumą namuose. Kartais vėdinimo ir šviežio oro srauto nepakanka. Tokiu atveju patartina pirkti veiksmingus drėgmės sugėriklius.

4. Išvalyti pelėsius. Kai namuose atsiranda pelėsis, naudokite specializuotus produktus nuo pelėsių. Būtinai perskaitykite naudojimo instrukcijas.

5. Sužinoti priežastis. Kartais pelėsių atsiradimas yra dėl techninių pastato problemų, reikėtų nedelsiant susisiekti su specialistais, atsakingais už pastato techninę priežiūrą. Įvairūs veiksniai gali būti susiję, pavyzdžiui, su nepakankama izoliacija arba drėgmės iš žemės skverbimusi į namą.

DRĖGMĖS RINKIMAS BE ELEKTROS ENERGIJOS

Metylan Stop Humidity AERO 360° optimizuoja drėgmės lygį aplinkoje, kuris yra nuo 45-60% ir tuo pačiu sugeria blogą kvapą. Drėgmės sugėrikliui AERO 360° nereikia jokios energijos. Prietaise naudojama tabletė, kuri sugeria daug drėgmės iš 360° oro srauto aplink jį. Revoliucinis įrenginio dizainas leidžia maksimaliai naudoti visą tabletės paviršių. Pirmieji lašai matomi jau po 12 valandų, priklausomai nuo vidutinės kambario temperatūros, taip pat drėgnumo.

Metylan Stop Humidity AERO 360° tabletė, gamintojo nuotr.

Ypač efektyviai drėgmę sugerianti tabletė yra patobulintos bangos formos su anga viduryje dar geresniam paviršiaus kontaktui su oru ir efektyvesniam sistemos veikimui. Tabletė sudaryta iš specialių kristalų, kurie absorbuoja daug drėgmės iš oro ir konvertuoja ją į vandenį. Vanduo yra surenkamas į talpyklą, esančią prietaiso apačioje. Tabletės yra neutralios arba suteikiančios patalpai papildomą kvapą, pavyzdžiui, levandų aromato tabletė, šalinanti drėgmę ir padedanti sukurti malonų kvapą namuose bei sveiką namų aplinką. 20 kv. m. kambaryje vieną tabletę galima naudoti iki 3 mėnesių, priklausomai nuo drėgmės lygio patalpoje. Kai tabletė visiškai ištirps, tereikia ją pakeisti nauja. Šis naujoviškas prietaisas yra baltos arba mėlynos spalvos, jį paprasta naudoti. Jame įrengta saugos sistema nuo vandens išsiliejimo.

Metylan Stop Humidity AERO 360°, gamintojo nuotr.

Prietaisas gali būti padėtas bet kur patalpų viduje: virtuvėje, svetainėje, miegamajame, vonios kambaryje, biure, rūsyje, garaže, spintoje, saugyklose ir pan. (patalpos temperatūra turi viršyti + 10° C).

Metylan Stop Humidity AERO 360°, gamintojo nuotr.

Mažesnėms patalpoms rekomenduojama naudoti Metylan Stop Humidity drėgmę sugeriančius paketėlius. Dėl kvėpuojančio audinio technologijos sugeriama perteklinė drėgmė ir vanduo nėra išleidžiamas į išorę - ant daiktų nelieka drėgnų dėmių. Jie gali būti naudojami automobilyje, ant lentynų, spintose ar batų spintelėse, taip pat bet kokioje kitoje patalpoje, kurios plotas yra mažesnis nei 1-2 kv. m. su prasta oro ventiliacija. Drėgmės absorbavimo paketėliai gali būti neutralaus ar suteikti malonų kvapą, tokį kaip atpalaiduojantį levandų ar energizuojantį vaisių. Nuolatinis vėdinimas, pakankamas šildymas žiemą (min 21°C), taip pat Metylan drėgmės sugėrikliai padeda išvengti neigiamų pasekmių dėl perteklinio drėgnumo namuose. Juk sveika aplinka namuose yra kertinis akmuo sveikam gyvenimui.

Užsakymo nr.: PT_74039328

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis