3 žingsnių insulto testas, pastebėjus pirmuosius požymius

20-metė Sarah Porter nepatikėjo, kad tokiame amžiuje ją gali ištikti insultas. Mergina sėdėjo matematikos paskaitoje, kuomet akyse pradėjo dvejintis ir vaizdas apsiblausė: „Maniau, kad tai tiesiog eilinis nuovargis“ - pasakoja Sarah, tuomet neatkreipusi dėmesio į simptomus ir toliau likusi paskaitoje. Šalia sėdėjęs vaikinas pastebėjo, kad Saros veido raumenys trukčioja ir pasiūlė jai nueiti pas koledžo medicinos seselę, tačiau pabandžiusi atsistoti nuo kėdės Sarah suprato, kad nejaučia vienos kūno pusės. Neilgai trukus paralyžiavo ir pusę jos veido.

A post shared by Sarah Porter (@seporter91) on Apr 5, 2016 at 9:46am PDT

Tiek medicinos sesuo, tiek pati Sarah netikėjo, kad tokiame jauname amžiuje gali ištikti insultas. Praėjus parai laiko mergina nebegalėjo paeiti. Ji atpažindavo savo artimųjų veidus, tačiau iš atminties išsitrynė kai kurie gyvenimo etapai - Sarah negalėjo prisiminti tam tikrų vaikystės periodų ir visų antrų studentavimo metų. Dabar Sarai 26 metai, ji išgyveno du insultus ir dvi galvos smegenų operacijas - paskutinė buvo atlikta 2015 metais.

Daugelis mūsų įsitikinę, kad insultas - išskirtinai vyresnio amžiaus žmonių liga, tačiau tai nėra tiesa. Medikai tikina, kad suteikus pagalbą per 3-6 valandas, insulto padarytą žalą galima atstatyti, tačiau tik nedaugelis pacientų laiku atpažįsta pirminius simptomus ir kreipiasi į medikus. Dar viena kliūtis - laiku neatliekami tyrimai. Dėl šių priežasčių tik 1/3 insultą patyrusių žmonių pilnai atsistato ir gali grįžti prie savo įprasto gyvenimo.

Svarbiausi požymiai, kurie padės atpažinti insultą

- Susilpnėję arba netikėtai nutirpę veido, rankos ar kojos raumenys. Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį, jeigu nutirpsta ar susilpnėja tik vienos kūno pusės raumenys.

- Pasireiškia kalbos ir suvokimo sutrikimai - žmogus negali suprasti, kas jam sakoma, nesugeba įvardinti konkrečių daiktų arba jo kalba atrodo nerišli, nesuprantama aplinkiniams

- Žmogus negali išlaikyti pusiausvyros: tiesiai eiti, stovėti ar net sėdėti

- Sutrinka regėjimas, akyse dvejinasi, vaizdas liejasi. Gali netikėtai prasidėti stiprus galvos skausmas

3 žingsnių insulto testas, pastebėjus pirmuosius požymius

1. Paprašykite žmogaus nusišypsoti. Po insulto šypsena nebus simetriška, lūpų kampučiai nebus viename lygyje. Taip įvyksta todėl, kad po insulto sutrinka nervinių galūnėlių pralaidumas ir raumenų susitraukimas, paprastai vienoje kūno pusėje.

2. Paprašykite žmogaus ką nors pasakyti. Tegu pasako bet kokį sakinį iš kelių žodžių. Pavyzdžiui: „Šiandien labai šalta. Tikriausiai vakare snigs“. Jeigu įvyko insultas, žmogui bus sunku pasakyti įprastą frazę, aiškiai ištarti skardžiuosius priebalsius.

3. Paprašykite žmogaus pakelti rankas. Po insulto žmogus negalės pakelti rankų simetriškai, sinchroniškai ir iki vienodo aukščio. Viena ranka atsiliks nuo kitos. Jeigu žmogus negali atlikti bent vieno iš šių dalykų, skubiai kvieskite greitąją pagalbą ir praneškite apie galimą insultą.

Jeigu žmogus negali atlikti bent vieno iš šių dalykų, skubiai kvieskite greitąją pagalbą ir praneškite apie galimą insultą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis