Moters vaisingumas: kas nulemia tikimybę pastoti

Be abejo, girdėjai: egzistuoja optimalus laikas pradėti kūdikį. Tik tas periodas ateina ir praeina greičiau, negu tu manai. Jei nori tapti mama, klausyk motulės gamtos!

Keturiasdešimtmetės įžymybės sėkmingai susilaukia vaikų. Žiniasklaida skelbia apie vis naujus mokslo laimėjimus vaisingumo srityje. Visiškai suprantama, kodėl tiek daug 20–30 metų merginų mano, jog nieko nenutiks, jei motinystę dar kuriam laikui atidės. Kad ir kokia informacija tave pasiektų, nepuoselėk klaidingų iliuzijų. Holivudo žvaigždės, susilaukiančios pirmojo vaikelio būdamos 40-ies, suteikia apgaulingą viltį. Dauguma tų nėštumų – tai brangių ir sudėtingų vaisingumo atkūrimo procedūrų rezultatas, tik dažna garsenybė tai linkusi nutylėti. Biologinis laikrodis tikrai tiksi, ir tu privalai to nepamiršti.


Sakai, tavo ginekologė tau šios svarbios žinutės nepranešė? Pasirodo, daugelis gydytojų motinystės temos linkę neliesti. Ir tikrai ne iš blogos valios – tiesiog baimindamiesi tokiu pokalbiu primesti moterims tam tikrą gyvenseną ar spausti jas gimdyti. Be to, dažniausia jie būna pernelyg užimti, kad pradėtų kalbėti apie problemas, kurių pati pacientė neįvardija.


Tad šį viešą pareiškimą laikyk pačiu svarbiausiu iš visų lig šiol girdėtų: turi palyginti konkrečiai apibrėžtą dešimtmetį motinystei planuoti. Idealus amžius pastoti ir susilaukti sveiko vaikelio – nuo 25-erių iki 35-erių. Žinoma, tai nereiškia, kad turėtum pliekti panikos varpais, jei tau yra 35-eri su puse, o tu vis dar neradai vaikino, su kuriuo norėtum kurti šeimą. Arba sukako tik 21-eri, o jau beprotiškai nori tapti mama. Tai pirmiausia reiškia, kad privalai bent kiek nutuokti apie naujausius vaisingumo tyrimus ir būti realistiškai nusiteikusi savo galimybių atžvilgiu. Kai suvirškinsi čia pateiktą informaciją, galėsi remdamasi faktais spręsti, ilgai dar delsi ar paskubėsi tapti mama.


Laiko nesustabdysi


Nuo 25 iki 35 metų fizinės galimybės pastoti labai didelės. Jei 25–30 metų moteris nesisaugodama mylisi per ovuliaciją, tikimybė jai pastoti iki ciklo pabaigos yra 30 proc. 31–35 metų moteriai tokia tikimybė – jau iki 20 proc., tačiau, medikų teigimu, tai nereiškia, kad šioje amžiaus grupėje vaisingumas akivaizdžiai menksta ar kyla dėl jo kokių nors keblumų.


Kas kita – vyresnėms moterims: nuo 37-erių iki 39-erių tikimybė pastoti per kiekvieną ciklą – tik 15 proc. Ir kasmet vaisingumo kreivė vis krinta. Įkopus į penktą dešimtį tikimybė pastoti kiekvieno ciklo metu – vos 5 proc.


Kas lemia tikimybę pastoti? Pirmiausia ji neatsiejama nuo kiaušinėlių kiekybės ir kokybės. Metams bėgant, vis daugiau kiaušinėlių žūva. Apskaičiuota, kad ką tik gimusi mergaitė jų turi apie 2 milijonus, sulaukus 25-erių jų jau tėra apie 100 tūkst., kai sukanka 30, lieka apie 50 tūkst., o 40-ies sumažėja iki maždaug 10 tūkst. Per ovuliaciją iš kiaušidžių pirmiausia išsilaisvina patys sveikiausi kiaušinėliai. Kuo jaunesnė esi, tuo didesnė ir tikimybė atsiskirti gyvybingam kiaušinėliui. Daugelis moterų daugiausia sveikų kiaušinėlių kaip tik ir turi nuo 25 iki 35 metų. Be to, šiuo amžiaus tarpsniu labiau tikėtina, kad ovuliacija vyks kiekvieną mėnesį, metams bėgant ji retėja.


Ilgainiui apskritai kinta tavo reprodukcinė sveikata. Dvidešimtmetėms ir trisdešimtmetėms rečiau susiformuoja tokių vaisingumui nepalankių darinių kaip lejomiomos (gimdos fibroidai), o tie gerybiniai augliai ant gimdos sienelių gali sukliudyti apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje. Jaunesnėms moterims taip pat nespėja smarkiai pakenkti tokios LPL kaip chlamidijozė ir gonorėja – jei šias infekcijas gydyti uždelsiama, kiaušintakiuose ilgainiui gali susidaryti sąaugų, kurios visiškai ar iš dalies blokuotų kiaušinėlių susijungimą su spermatozoidais.


Ne vien biologija svarbu kalbant apie motinystę. Fiziškai tinkamiausiu kūdikiui pradėti dešimtmečiu moterys ir emocine prasme būna labiausiai pasirengusios užmegzti naują gyvybę. Nors labai vaisinga esi jau nuo vėlyvos paauglystės, tokio amžiaus būdama dar negali sakyti, jog tavo gyvenimas ganėtinai stabilus, kad taptum gera mama. Kita vertus, jei jis net ir būtų stabilus, tu dar nesi ganėtinai subrendusi priimti sprendimus. Tyrimų duomenimis, ta smegenų dalis, kuri yra atsakinga už apgalvotus poelgius, visiškai susiformuoja tik maždaug apie 25-uosius gyvenimo metus. Galbūt tai ir yra viena priežasčių, kodėl poros, kurios susituokė būdamos vyresnės kaip 25 metų, skiriasi rečiau. Tokio amžiaus moteris jau geriau nutuokia, ar esamas vaikinas tikrai jai tinka, ar jis būtų idealus tėvas.


Kuo toliau žengi į kūdikiui pradėti tinkamą dešimtmetį, tuo sėslesnis darosi tavo gyvenimas. Mokslai baigti, nebejauti būtinybės piktnaudžiauti alkoholiniais kokteiliais trečią valandą nakties, į banką gali pasidėti šiek tiek pinigėlių šeimai išlaikyti. Be to, jau esi sukaupusi ne vienus metus darbo patirties ir įgūdžių, tad jų neprarasi ir išėjusi motinystės atostogų.


Kodėl laukti rizikinga


Nelabai sąžininga, kad sulaukus maždaug 35-erių, kaip tik tada, kai gyvenimas pasidaro dar stabilesnis ir nebekyla dvejonių dėl jo prioritetų, vaisingumo kreivė krinta žemyn. Žinoma, daugybė ir vyresnių negu 37 ar 40 metų moterų sėkmingai tampa motinomis. Tačiau labai tikėtina, kad jų pastojimo procesas truks ilgiau ir bus sudėtingesnis. Iš dalies tai vėl priklauso nuo anksčiau minėtų skaičiukų – kuo vyresnė esi, tuo mažiau kiaušinėlių turi. Padėtį sunkina ir tai, kad likę kiaušinėliai praranda gyvybingumą. Vyresnio amžiaus moters kiaušinėliai vangiau reaguoja į ovuliacijos signalus ir dažniau būna nevisaverčiai, o tai trukdo susiformuoti sveikiems embrionams.


Vyresnėms būsimoms mamoms taip pat gresia didesnė tikimybė susidurti su tokiomis nėštumą sunkinančiomis sveikatos problemomis kaip gestacinis diabetas (angliavandenių apykaitos sutrikimas nėštumo metu) ir aukštas kraujospūdis. O kur dar minėtosios lejomiomos, ilgai neaptiktų LPL padariniai! Net jeigu šių bėdų pavyktų išvengti ir nėštumas būtų sklandus, galimi vaisiaus sveikatos sutrikimai – pavyzdžiui, vyresnių moterų vaikai dažniau serga genetiniu sutrikimu, vadinamu Dauno sindromu. Kita vertus, tai nereiškia, kad vyresnei pradėjus kūdikį būtinai taip ir nutiks. Tiesiog biologija tavęs jau nebepalaikys, bus sunkiau pastoti ir išnešioti sveiką kūdikį. Jei gali sau leisti kurti šeimą iki 35-erių arba esi pasirengusi dėti visas pastangas, kad tai įvyktų, tikimybė susilaukti sveiko vaikelio bus didesnė. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis