Sutrikęs mėnesinių ciklas – dažnas policistinių kiaušidžių sindromo palydovas

Jūs klausiate, COSMO atsako!

Mano menstruacijų ciklas visuomet buvo reguliarus, tačiau pastaruoju metu mėnesinės prasideda tai per anksti, tai per vėlai. Kartais jų apskritai nebūna. Tai tęsiasi maždaug metus. Draugei, turinčiai tokią pačią problemą, buvo nustatytas policistinių kiaušidžių sindromas. Norėčiau išsitirti, tačiau kreiptis į ginekologą bijau. 


---


Pradėkime nuo to, kad baimintis ginekologo nėra ko. Tai gydytojas, pas kurį turėtum reguliariai apsilankyti bent kartą per metus, net jeigu neturi jokių nusiskundimų. Turime įtarimą, kad tavo baimė kyla tik iš nepatyrimo – galbūt pas šį specialistą dar nė karto nesilankei ir nerimauji, nes nežinai, kas tavęs laukia? Specialiai tau ir kitoms merginoms COSMO parengė straipsnį „Kas laukia apsilankymo pas ginekologą metu“. Paskaityk ir išvaikyk savo baimes!


O dabar pereikime prie tavo problemos. Tai, kad tavo draugei nustatė policistinių kiaušidžių sindromą, tikrai nereiškia, kad ir tau bus tas pats. Moters ciklas gali sustreikuoti dėl įvairiausių priežasčių. Jei mėnesinių nebūna kartą ar du per metus, pergyventi neverta. Sunerimti patartume, jeigu jos dingsta dviem ar daugiau mėnesių, vėliau trumpam atsiranda ir vėl prapuola. Vis tik ligos tikimybės taip pat neatmesk, nes būtent policistinių kiaušidžių sindromui būdingas hormonų disbalansas: kiaušidės ėmus gaminti pernelyg daug vyriškų lytinių hormonų, sutrinka ovuliacija. Kai ji nevyksta, nėra ir mėnesinių.


Policistinių kiaušidžių sindromas gali būti lydimas ir kitų simptomų – dažniausiai padidėjusio plaukuotumo veido, rankų ar krūtinės srityje. Galimas ir atvirkštinis simptomas – pastebimai padidėjęs plaukų slinkimas. Policistinių kiaušidžių sindromu serga tikrai nemažai moterų, tačiau nustatomas jis įprastai gerokai vėliau, nei prasideda. Iš vienos pusės dėl to, kad pačios moterys nelinkusios skubėti pas gydytojus ir ieškoti negalavimų priežasčių. Iš kitos pusės dėl to, kad menstruacijų išnykimas gali būti siejamas su daugybe kitų negalavimų, todėl net ir kai kurie ginekologai neskuba tapatinti simptomų su policistinių kiaušidžių sindromu. 


Dažnai su menstruacijų problemomis susiduria pernelyg mažą svorį turinčios merginos. Riebalų ląstelėse kaupiasi estrogeno atsargos, o kuo mažiau riebalų, tuo mažiau ir estrogeno – moteriškojo hormono, iš dalies atsakingo už menstruacijų ciklą. Kaltas gali būti ir kūno svorio pokytis – laikantis dietos organizme keičiasi hormonų pusiausvyra, visas organizmas išbalansuojamas.


Sutrikti ciklas gali ir dėl patiriamo streso, pradėtų vartoti medikamentų bei daugybės kitų priežasčių. Bet kuriuo atveju, jeigu ciklo sutrikimas nėra trumpalaikis, būtinai apsilankys pas ginekologą. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis