Onkologas papasakojo, kaip įdegti nepakenkiant savo sveikatai

Įdegti norisi kiekvienai, juk įdegęs kūnas atrodo gražiau ir sveikiau, tačiau su sveikata įdegis įprastai neturi nieko bendro.

Ne paslaptis – saulės vonios kenkia odai, o besaikis deginimasis gali virsti ir rimtomis sveikatos problemomis. Onkologas Andrėjus Rozinas teigia, kad pomėgis lepintis tiesioginiais saulės spinduliais gerokai padidina melanomos riziką. „Onkologijos specialistai sako, kad pats teisingiausias būdas degintis - plaukioti vandenyje. Jei sugebėsite plaukioti valandą-dvi ir nepavargti, turėsite sveiką, lygų ir svarbiausia – nekenksmingą įdegį“, – pasakoja onkologas.


Kaip sveikai įdegti


Kad ir kiek būtų kalbama apie deginimo žalą sveikatai, atsispirti pagundai pasišildyti saulėje ne visuomet pavyksta. Onkologas atkreipia dėmesį: ultravioletiniai spinduliai žmogui reikalingi, tačiau daugiau naudos nei žalos jie duoda tik tuomet, kai saulės spinduliai yra išskaidomi. Būtent dėl to degintis reikia pavėsyje, palindus po apsauginiu skėčiu, o nuo tiesioginių spindulių odą saugoti turime lengvais drabužiais. Manai, pavėsyje įdegti neįmanoma? Pasirodo, galima ir dar kaip!


Be abejonės, vasaros (ir ne tik) metu privaloma naudoti apsauginį kremą nuo saulės. Kokio stiprumo apsaugą naudoti, priklauso nuo tavo odos fototipo. Pirmajam tipui priklauso itin šviesią odą ir rausvus plaukus turintys žmonės. Antras tipas - šviesiaplaukiai ir šviesiaodžiai. Šiems dviems tipams labai lengva nudegti, nors įdegio ant odos praktiškai nesimato. Trečias tipas - tai rusvaplaukiai, turintys šiek tiek pigmentuotą odą. Šio tipo oda įdega lengviau, nors taip pat lengva perkaisti. Ketvirtas tipas - tai tamsiaplaukiai, turintys alyvinio atspalvio odą - jie retai kada perdega, o oda įdega labai greitai ir lengvai. Penktam tipui priklauso karštųjų kraštų gyventojai, o šeštojo tipo atstovai - juodaodžiai.


Jei priklausai vienam iš pirmų trijų fototipų, kiekvieną dieną odą turi tepti kremu, turinčiu aukštą SPF indeksą - nuo 40 ir daugiau. Net jeigu odą pasitepei, tiesioginių saulės spindulių vis tiek geriau vengti - turi būti arba pavėsyje, arba vandenyje. Po maudynių kūną ir vėl reikėtų pasitepti kremu, net jeigu ant buteliuko nurodoma, kad kremas atsparus vandeniui. Degintis galima nuo ankstyvo ryto iki vidurdienio, o tuomet nuo 16 val. iki vakaro. Dienos viduryje degintis griežtai nerekomenduojama, ypatingai vaikams. Onkologas atkreipia dėmesį, kad nudegimai jauname amžiuje yra vienas iš svarbiausių melanomos išsivystymo faktorių vėlesniame amžiuje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis