Kas nulemia, ar tau pavyks numesti svorio

Dažnai dėl papildomų kūno kilogramų merginos išgyvena be reikalo – jos antsvorį susikuria tik fantazijose. Tačiau ką daryti, kai kilogramų išties per daug ir jie niekaip netirpsta? Mokslininkai teigia, kad atsikratyti nereikalingo svorio trukdo įsitikinimai, blogos mintys ar net šeimos tradicijos.

Neseniai japonų mokslininkai sukūrė akinius, kurie didina maisto porciją lėkštėje. Stebuklingasis aparatas pradžiugino visus mėgėjus sočiai pavalgyti, mat tyrimai parodė, kad optiškai didesnė porcija apgauna skrandį – žmogus suvalgo mažiau ir nesijaučia alkanas. Taigi atsirado dar vienas būdas svoriui mesti – šalia mankštų, dietų, savitaigos bei mėlynos lėkštės (ši spalva esą mažinanti apetitą).

Gydytojai įspėja, kad fanatiškai lieknėti vaikantis idealų – kvaila. Kita vertus, kūno svoris neturi trikdyti žmogaus sveikatos. Kartais ne pro šalį numesti kelis kilogramus ne dėl mados, o tiesiog dėl savęs: kad neskaudėtų stuburo, kelių, kad nekiltų kraujospūdis, būtų lengviau leistis į kelionę su kuprine ant pečių, kad nekamuotų aukšta lauko temperatūra. Deja, ne visoms bandančiosioms atsikratyti antsvorio japonų, britų ar amerikiečių patarimais pasiseka: sunku numesti net ne penkis ar tris kilogramus – vieno atsikratyti nepavyksta.

Štai dvi draugės prieš mokyklos išleistuves nutarė rytais bėgti krosą – kad sulieknėtų. Viena tris kilogramus numetė, o kita penkis... priaugo! Ir kaip tai paaiškinti?

Mokslininkų nuomone, kūno pilnumas susijęs su daugeliu psichologinių aspektų. Žinoma, kad 80 proc. žmonių, turinčių antsvorio, yra iš šeimų, kurių tėvai taip pat nėra smulkūs. Jeigu ryšys su tėvais labai tvirtas, o mintis apie atsiskyrimą merginą gąsdina, ji tęs šeimos tradiciją – neleis sau būti nepanašiai į gimines. Be to, stambesnio kūno sudėjimo žmonių šeimose vyrauja tam tikri mitybos ypatumai bei savitas požiūris į kitos svorio kategorijos žmones. Tokioje šeimoje užaugusi mergina gali garsiai draugėms girdint padejuoti, kad trokšta sulieknėti, netgi vaizduoti metanti svorį, tačiau giliai širdyje ji dėl savo svorio jaustis visiškai rami, nesisielos.

Tautinės interpretacijos

Vien pažiūrėjus į prieškario atvirukus matyti, kad ne visada Lietuvoje vyravo lieknų manekenių kultas. Moterys ir jų vaikučiai nuotraukose apskritučiai ir minkštučiai. O karikatūrose ar piešinėliuose turtingi verslūs žmonės – stambūs, kartais netgi storuliai. Taigi, apkūnumas reiškė materialinę gerovę, sėkmę. Tas požiūris išlikęs ir šiandien. Stambus tvirtas vyras ar apkūnoka moteriškė tarsi siunčia aplinkiniams signalą: aš gerai gyvenu. Psichologai teigia, kad net sklandant kalboms apie naują krizės bangą ar euro zonos subyrėjimą žmonių reakcija paprasta. Dažnas sako: tikiuosi, kad iš bado nemirsiu. Žmonių žodynas byloja apie atsargų kaupimą, į kurį įskaičiuotos ir kūno atsargos. Nemažinti kūno svorio žmones veikia baimė dėl ateities ir galimo nepritekliaus. Apskritai, mokslininkų teigimu, bet koks stresas darbe, namuose, bet koks neaiškumo šešėlis gyvenime žmogui trukdo keistis, tobulėti ir rūpintis sveikata.

Meilė, kurią praradome

Kūdikis, prigludęs prie motinos krūties, pieną supranta kaip meilę: mama jį maitina, vadinasi, myli. O maitinanti motina išgyvena kur kas įvairesnių jausmų nei kūdikis. Gali būti, kad kartais ji nebeturi jėgų kitaip nuraminti kūdikio nei davusi jam pieno. Toks elgesys praktikuojamas ir vėliau: nusiminusiam vaikui atkišamas saldainis ar kitas gardėsis, per šventes taip pat ruošiama ne ypatingo užimtumo programa, bet daug maisto, kad visi namiškiai pajustų pilnatvę. Metams bėgant savęs apdovanojimas, paguoda, meilė prilyginama gardžiam maistui. Žmogus ir sunkiais gyvenimo momentais save gausiai maitina to nė nepastebėdamas. Šitaip pamažu ir sunyksta suvokimas, kad meilė sau nėra vien sotūs pietūs.

Beje, grįžkime prie motinų iniciatyvos maitinti vaikus gardėsiais. “Mamai rūpi mano išvaizda, – pasakoja studentė Monika. – Kai parvažiuoju į kaimą, mama visada pastebi, kad mano džinsai pernelyg aptempti, o skruostai suapvalėję. Po šių žodžių ant stalo ji padeda cepelinų lėkštę ir reikalauja juos tučtuojau suvalgyti. Jei išsisukinėju, dejuoja, kad jos nemyliu, negerbiu jos darbo. O kai paklususi komandai prikemšu skrandį, ji vėl primena: vis dėlto reikėtų susirūpinti figūra...”
Dvilypiai mamos komentarai merginą gena į kampą kaip, beje, ir daugelis komentarų apie kūno svorį (lendi į suknelę – puiku, tačiau numetei svorio – žiūrėk, tuoj susirgsi). Psichologai aiškintų, kad Monikos mama labai nori būti gera motina, reikalinga, reikšminga, gardžiai maitinanti šeimą ir... rūpestinga, turinti savo nuomonę apie stilių, idealią figūrą. Kitas dalykas, kuris nebūtinai taikytinas Monikos mamai, – tai pavydas. Jeigu iki dukros gimimo motina buvo liekna, neblogos figūros, pasąmonė ją gali skatinti atsirevanšuoti dukrai už sugadintą išvaizdą (žinoma, tokiu atveju motina yra nebrandi asmenybė).

JAV psichiatrai teigia, kad neretai jaunos moterys, pajutusios grėsmę dėl šeimos stabilumo, netekusios mylimo žmogaus, nesąmoningai ima save guosti maistu. Padariniai? Ne tik auga svoris – apima nuovargis, nusivylimas. Moteris vis mažiau nori rodytis viešumoje ir susipažinti su naujais žmonėmis. Taigi svoris, mokslininkų teigimu, suformuoja ribą, kurios pats žmogus nebesugeba peržengti.

Aistra sumenkti

Noras sulieknėti gali taip paveikti merginą, kad ji daugiau apie nieką negalvos. Nesusisega suknutė! Tai yra didžiausia tragedija. Dėl jos galima pamiršti, kad universitete arba darbe nesiseka, kad susipykta su tėvais, o namuose – siaubinga netvarka. Jeigu vaikinas nepaskambino po pirmojo pasimatymo, kaltas antsvoris. Biure bosas išbarė ir neskyrė paaukštinimo – kaltas antsvoris. Visos nelaimės, kurios gali užvirsti ant merginos galvos, gali būti dėl svorio. Jauti? Ironizuojame. Psichologai įspėja, kad negalima nesugebėjimu sulieknėti pateisinti visa, kas nemalonaus įvyksta. Tai – ne priežastis nieko nedaryti, nekeisti gyvenimo. Tačiau labai dažnai kaip tik šis pasyvus nesąmoningas nusivylimas žmones ir ištinka. O tiesa sudėtingai paprasta: gali iš visų jėgų stengtis numesti svorio, tačiau pasąmonė taip priešinsis tam savęs lavinimui bei tobulėjimui, kad kilogramai niekur nedings, o kartu nesikeis ir gyvenimas – nebus nei naujo darbo, nei naujo draugo.

Lieknėti nelengva. Reikia ne tik fizinių, bet ir moralinių jėgų – bėgioti rytais, maitintis neriebiais produktais, nevalgyti nuo 18 valandos ir... iš minčių, elgesio sugebėti atpažinti problemas, kurios lyg visai kitokios, tačiau iš tiesų glaudžiai susijusios su mėginimu mesti svorį. Patartina ieškoti kitų interesų, kad be dietų, lieknėjimo netrukdytum sau gyventi. Reikia veiklos, kuri uždegtų protą bei širdį ir kurstytų ugnį, kol plūstelės pasitikėjimas savimi. Žmogaus kūnas, pasak mokslininkų, – nuostabus instrumentas, kuris gali padėti ir tuo pat metu tapti barjeru. Jei žmogus labai išgyvena dėl kūno svorio, jis gali nepastebėti tikrų savo gyvenimo problemų. Tai suvokti padeda kūrybinė energija, reiškiama visais būdais – pasaulio pažinimu, piešimu, dainavimu, smalsumu arba meile.

Kelios gudrybės kūno svoriui suvokti

Kieno tai siluetas?
Paimk didelį popieriaus lapą ir priklijuok jį prie sienos. Atsistok priešais lapą ir nupiešk jame flomasteriu įsivaizduojamą savo siluetą. O vėliau prisiglausk prie piešinio nugara ir paprašyk, kad kas nors iš artimųjų kitos spalvos flomasteriu pažymėtų tikrąjį tavo siluetą. Sulygink abu siluetus – kiek jie skiriasi vienas nuo kito? Labai dažnai sau atrodome stambesnės, nei esame iš tiesų. Ir ne tik anoreksija ar bulimija sergančios merginos nesugeba objektyviai įvertinti savo kūnų – kartais ir sveiki žmonės net veidrodyje mato padidintą savo atvaizdą.
Beje, dauguma merginų, atliekančių užduotį popieriaus lape, savo klubus piešia labai plačius. Tai irgi byloja, kad jos neįvertina savęs objektyviai, be to, šiuo gyvenimo etapu didelę svarbą teikia seksualumui.

Klausk palydovės
Jei kūno apimčių tema tapo itin aktuali, iš anksto įspėk drauges, jog išėjusi su jomis į miestą elgsiesi šiek tiek keistai. Kai gatvėje pamatysi moterį, tavo nuomone, gabaritais panašią į tave, paklausk jų, pavyzdžiui, ar tavo šlaunys tokios kaip jos. Ar esi už ją stambesnė. Klausinėk ir apie kitas kūno vietas: liemenį, rankas, pečius, skruostus – apie viską, kas tave jaudina. Taip su draugių pagalba objektyviai imsi suvokti savo kūną.

Mylėk, ką darai
Dar aną šimtmetį amerikiečių psichologas Gordonas W.Allportas pasiūlė mokslo pasauliui sampratą “funkcionali autonomija”. Paprasta žmonių kalba tai reiškia, jog kartais norint pasiekti norimą rezultatą veiksmas gali duoti daugiau naudos nei pats rezultatas. Kitaip tariant, pats veiksmas, vedantis į tikslą, gali tapti vertingas. Pavyzdžiui, jeigu mini dviratį, nebūtina mintyse skaičiuoti, kiek kalorijų sudeginsi: verčiau grožėtis pro akis bėgančia gamta, tekančia saule, čiulbančiais paukščiais, bundančiu miestu ar greta bėgančiu savo šuneliu, kuriam pasivažinėjimas teikia daug džiaugsmo. Jei keiti mitybą, atkreipk dėmesį, kaip kvepia naminiai vaisiai ir daržovės, kokie gardūs avižiniai dribsniai su obuoliais ir kaip maistas ant stalo dailiai patiektas. Kai išmoksi būti laiminga dėl paprastų dalykų, noras mesti svorį netaps toks mirtinai svarbus. Džiaugsiesi gyvenimu net ir būdama keliais kilogramais pilnesnė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis