Nedarykite šių klaidų rinkdamosi saulės akinius

Specialistai neigia mitą, jog akinius nuo saulės reikia nešioti tik tada, kai mus šildyti pradeda jos spinduliai.

Anot specialistų, akinius nuo saulės reikia nešioti visus metus ir taip saugoti akis nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio, kuris gali tapti įvairių akių ligų priežastimi.

Nešioti reikia visus metus

Akys - toks pat organas kaip ir oda – joms būdingos ligos, kurioms įtakos turi ultravioletiniai spinduliai.

Pavasaris yra aktuali tema kalbėti apie saulės akinius, nes būtina pradėti juos nešioti. Tačiau ypač rekomenduojama akinius nuo saulės turėti visus metus - žiemą saulė dar kenksmingesnė.

„Pati taip ir darau. Man tai yra ne tik apsauga nuo ultravioletinių spindulių, bet ir aksesuaras. Net jei ir žiema, o diena apniukusi, lauke būnu su akiniais, tik šviesesniais lęšiais. Jų pasirinkimas šiais laikais yra ypač didelis“, - teigė „Fielmann“ optikų tinklo verslo vystymo vadovė Odeta Gedvilienė.

Anot jos, nėra nustatyta jokio saugaus ultravioletinių spindulių (UV) kiekio, todėl jie gali būti kenksmingi net ir tada, jei gauname nedidelėmis dozėmis. Būtent dėl šios priežasties saugoti akis nuo ultravioletinių spindulių reikia kiekvieną dieną visus metus.

Medikai priskaičiuoja nemažai akių ligų, kurioms atsirasti tiesioginės įtakos turi būtent kenksmingas ultravioletinių spindulių poveikis. Tarp tokių ligų minima katarakta, akių navikai.

„Taip, kaip nuo ultravioletinių spindulių reikia saugoti odą, taip reikia pasirūpinti ir akimis. Geriausias būdas jas apsaugoti yra akiniai su lęšiais, turinčiais filtrą nuo ultravioletinių spindulių. Tokie filtrai yra ne tik akiniuose nuo saulės, bet ir skaidriuose lęšiuose.

Mes vis dar siejame UV apsaugą su tamsiais akiniais, tačiau taip nebėra – UV filtrą gali turėti ir skaidrūs akinių lęšiai. Kai šviečia saulė, daug patogiau jaučiamės, kai nešiojame akinus nuo saulės, nes jie mus apsaugo ir nuo didelio matomos saulės šviesos kiekio“, - tvirtino pašnekovė.

Pirkinys gali pakenkti

Jos žodžiais, nemažai žmonių mėgsta nešioti fotochrominius akinius, vadinamuosius „chameleonus“.

„Tokie akinių lęšiai šiandien yra labai pasikeitę, palyginti su tais, kokie buvo prieš kelerius metus. Greitėja reakcijos greitis, kada akiniai patamsėja ar pašviesėja, be to, patalpoje jie būna visiškai skaidrūs, nebėra liekamosios spalvos, kuri anksčiau buvo rusva ar pilkšva. Yra daug didesnė spalvų pasirinkimo galimybė.

Nepaisant šių patobulinimų, fotochrominiai akiniai ne visiems tinka – reikia atsižvelgti į žmogaus individualius poreikius. Tam yra kitų alternatyvų“, - dėstė O. Gedvilienė.

Jei žmogui reikalingi korekciniai akiniai, galima pasirinkti korekcinius saulės akinius.

„Šiandieninės technnologijos leidžia pagaminti korekcinius tamsius lęšius ir įdėti į madingus saulės akinių rėmelius. Vizualiai gali net nesimatyti, kad žmogus nešioja korekcinius akinius. Žinoma, tai yra atsižvelgiant į akinių receptūrą, tačiau, galimybės korekciniuose lęšiuose šiandien yra daug didesnės“ - kalbėjo specialistė.

Jei žmogus nešioja kontaktinius lęšius, akiniai nuo saulės dėl apsaugos nuo ultravioletinių spindulių gali būti ir nereikalingi.

„Kai kurios kontaktinių lęšių rūšys turi ultravioletinių spindulių filtrą, optikoje reikia tik paklausti. Tad kontaktiniai lęšiai taip pat gali būti apsisaugojimo nuo kenksmingų UV spindulių būdas“, - teigė O.Gedvilienė.

Akiniai nuo saulės pardavinėjami ne tik optikose, bet ir gatvėse, prekybos centruose. Ar tokie akiniai yra kokybiški?

„Mes tikrai negalime garantuoti, kad tokie akiniai turi filtrą nuo UV. Pirkėjas pats prisiima atsakomybę už savo pirkinius, pirkdamas akinius ne specializuotoje parduotuvėje. Tik būtina žinoti, kad jei akiniai yra tamsūs, akių vyzdžiai išsiplečia, ir jei akiniai neturi apsaugos nuo ultravioletinių spindulių, tai žmogus jų gauna dar daugiau. Taip žmogus gali sau ne padėti, o pakenkti“, - įspėjo specialistė.

Kenkia ir mėlynoji šviesa

Paklausta, ar lietuviai tinkamai rūpinasi savo akimis, pašnekovė apgailestavo, kad taip nėra.

„Tyrimų duomenimis, tik apie 11 proc. lietuvių kasmet profilaktiškai pasitikrina akis, nors tai ir rekomenduojama daryti. Reguliari akių patikra gali padėti išsaugoti gerą regėjimą, anksti pastebėti pakitimus dėl ligų. Pas mus įprasta, kad į medikus žmonės kreipiasi tik tada, kai jau jaučia simptomus, o jie jau signalizuoja apie ligą.

Profilaktiškai tikrintis akis rekomenduojama visiems žmonėms, bet ypač tiems, kuriems yra daugiau nei 50 metų, nes tada didėja amžiaus akių ligų rizika“, - teigė O. Gedvilienė.

Jei žmogus jau turi regėjimo sutrikimų, pavyzdžiui, trumparegystę, toliaregystę, jam akis tikrintis taip pat reikėtų kas metus.

„Taip tiesiog kontroliuojama, ar akys nesilpsta, ar nešiojami tinkamų dioptrijų akiniai“ - patarė specialistė.

Dar viena priežastis kasmet tikrintis akis yra ir gyvenimo tempas. Daugelis mūsų kone visą dieną praleidžia prie kompiuterio, labai dažnai žiūri į išmaniojo telefono ekraną.

„Tie ekranai mus lydi visą dieną, todėl akys patiria tikrą iššūkį. Be to, visi ekranai spinduliuoja mėlynąją šviesą, kuri savo kenksmingumu yra labai artima ultravioletiniams spinduliams. Todėl rekomenduojame žmonėms, kurie neturi jokių regėjimo sutrikimų, bet daug laiko praleidžia prie kompiuterio, nešioti akinus su lęšiais, kuriuose yra filtras nuo mėlynosios šviesos“, - teigė O. Gedvilienė.

Todėl ji dar kartą patarė bent kartą per metus kreiptis į optikos specialistus, kurie patikrins regėjimą, jiems bus galima išsakyti savo poreikius tiek dėl ryškaus regėjimo, saulės apsaugos, tiek dėl apsauginių akinių nuo ekranų, kurie saugotų nuo mėlynosios šviesos.

„Kalbant apie akinius ir jų parinkimą, alternatyvų yra labai daug. Lietuvoje žmonės vis dar galvoja, kad viskam užtenka vienerių akinių, tačiau, mes esame įsitikinę, kad reikia turėti ne vienus akinius, nes kiekvienas turime daug įvairių poreikių. Tam reikia tiksliai žinoti žmogaus regėjimo būklę, jo individualius poreikius. Rūpinkimės savimi, kol dar neturime sveikatos problemų. Prevencija yra geriau nei gydymas“, - patikino O. Gedvilienė.

Daugiau sužinosite „Fielmann“ optikų tinklo seminare „Korekcinų akinių įtaka regėjimui ir sveikatai. Akinių pritaikymas – šiuolaikiniai regėjimo poreikiai“ bei „Mėlynoji šviesa ir jos poveikis akių sveikatai“, kurie vyks kovo 24 dieną nuo 12.40 iki 13.40 val. bei kovo 25 dieną nuo 12.10 iki 13.10 val. sveikos gyvensenos, medicinos ir sveikatingumo parodoje „Sveikata 2018“.

Paroda vyks kovo 23-25 dienomis Klaipėdoje, „Švyturio arenoje“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis