Liga, kuri įtraukia vis daugiau merginų: kai valgymo sutrikimai pasiglemžia gyvenimą

Jos jaučiasi išskirtinės. Vadina viena kita “Anomis” (plg., “anoreksija”). Susitikusios savo slaptose interneto svetainėse diskutuoja, kaip išgyventi dieną su šimtu kalorijų, kaip paruošti varškėčius be miltų bei kiaušinių ir apgauti gydytojus.

Kova su kalorijomis — jų gyvenimo prasmė ir esmė. Jos keliasi paryčiais, kad spėtų dar kartelį pasportuoti ir be vargo padaro 50 atsispaudimų remdamosi į žemę vien rankų krumpliais. Suvalgiusios obuolį pasveria graužtuką, kad tiksliau apskaičiuotų suvartotas kalorijas.

Kalbėdamos visada stovi, nes stovint per valandą sudega maždaug 8 kalorijomis daugiau nei sėdint. Dar kelias kalorijas galima sudeginti viduržiemį vaikštant atlapotu paltu. Ant svarstyklių jos lipa po keletą kartų per dieną. Tačiau net ir sverdamos 35 kilogramus jaučiasi beviltiškai storos. “Anoreksija — ne liga, o gyvenimo būdas!” — drąsina viena kitą.

Tuo tarpu jų likimo draugės bulimikės su maistu kovoja be atodairos jį naikindamos. It skėrių būrys, įsisukęs į javų lauką, jos kemša viską iš eilės. Kiaušiniai, dešra, tortas, sūris, silkė, pora batonų — visa tai kilogramas po kilogramo dingsta jų skrandyje, kad po pusvalandžio atsidurtų unitaze. Maistas tampa bulimikių religija ir vieninteliu malonumu.

Apie anoreksiją ir bulimiją yra girdėjęs tikriausiai kiekvienas. Tačiau daugelis tebemano, kad tai — tik kvailas jaunystės kaprizas.

Deja. Ir anoreksija, ir bulimija yra rimtos psichikos ligos, kurias gali išgydyti tik specialistai. Kaip reta pavojingos ligos, nes nė vienai psichikos ligai nėra būdingas toks mirtingumas kaip anoreksijai. Pasak Valgymo sutrikimų centro (VSC) gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės, Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį valgymo sutrikimais serga vis daugiau merginų, nors pasaulyje padėtis šiek tiek stabilizavosi.

Kodėl būtent man?

Rūpintis išvaizda normalu. Apie 80 procentų moterų prisipažįsta, jog yra bent jau mėginusios laikytis dietų. Kodėl vienoms tai praeina be jokių padarinių, kitoms virsta rimta liga? Ir kodėl vienos tampa bulimikėmis, o kitos — anoreksikėmis? Mokslininkai kol kas negali tiksliai atsakyti į šiuos klausimus.

Tiriant monozigotinius dvynius nustatyta, jog polinkis sirgti šia liga gali būti paveldėtas: jei vienas iš dvynių susirgo, tikimybė, kad susirgs ir kitas, padidėja iki 50 procentų. Spėjama, jog esama ir biologinių priežasčių — mokslininkai randa pokyčių smegenyse, tik dar negali pasakyti, ar jie lemia anoreksiją, ar atsiranda dėl jos. Ne mažiau svarbūs psichologinio pobūdžio sutrikimai: nemeilė sau, negebėjimas savęs vertinti tokios, kokia esi.

Anoreksijos atveju neretai trokštama likti mažu vaiku. Tai gali nulemti, pavyzdžiui, vaikystėje patirta seksualinė prievarta: mergaitei tiesiog pasąmonėje užsifiksuos, kad moterimi būti pavojinga. Beje, pernelyg didelė tėvų meilė, globėjiškumas taip pat gali padaryti meškos paslaugą.

Antra vertus, tai — aukštos kartelės ligos. Perfekcionizmas, noras viską daryti tobulai, skatina siekti ir tobulo kūno. Tokios moterys trokšta kontroliuoti padėtį, įrodyti sau, jog yra stiprios bei valingos.

Anoreksija ir bulimija — dar ne viskas

Amerikiečių gydytojas Stevenas Bratmanas prabilo apie dar vieną mitybos sutrikimą: apie ortoreksiją (liet. k. — “tinkamas apetitas”). Šia liga sergantieji pernelyg rūpinasi maisto kokybe. Jie baiminasi ne nutukti, o užteršti kūną kenksmingais produktais, todėl atsisako bet kokio nesveiko maisto.

Australų VSC (valgymo sutrikimų centro) direktorės Amandos Jordan tikinimu, 30 procentų australių kenčia dėl nespecifinių valgymo sutrikimų: jos atsisako tam tikrų grupių produktų, valgo tik namie, mieste, svečiuose, tik iki 18 valandos. Jei nėra jų maisto, įpročių vergės puola į paniką.

Bijodamos, kad dėl nežinomo maisto pastorės, jos gali ištisus metus rytais srėbti avižinę košę, o vakare gerti tik morkų sultis. Kitos be paliovos blaškosi nuo vieno kraštutinumo prie kito, bandydamos viso pasaulio dietas ir desperatiškai ieškodamos pačios pačiausios.

Gydytojos Aušros Jauniškytės teigimu, šie sutrikimai kol kas Lietuvoje nelaikomi ligomis, tačiau niekas nežino, kaip gali nutikti rytoj.

Ne visos liesos ligotos

Dabar labai madinga iškart paskelbti nuosprendį: jei liesa, — vadinasi, anoreksikė arba bulimikė. Na, kam taip skubėti?

Princesė Diana neslėpė sirgusi bulimija. Švedijos princesė Viktorija taip pat prisipažino vaikystėje patyrusi trumpalaikę anoreksiją. O štai australei Mary Donaldson, ištekėjusiai už Danijos princo, žurnalistai anoreksiją diagnozavo nė nelaukę jos prisipažinimo. Mat mergina prieš vedybas numetė apie 10 kilogramų svorio.

Tokio pat nuosprendžio sulaukė ir prieš vestuves palieknėjusios Ispanijos princo Felipe sužadėtinė žurnalistė L.Ortiz Rocasolano, ir Norvegijos princo sužadėtinė Mette Marit, ir dainininkė Britney Spears, ir aktorės Christina Ricci bei Calista Flochart. Apie tai, kad visos manekenės — anorektikės jau ir užsiminti banalu.

Ir štai kaip perkūnas iš giedro dangaus trinkteli San Paulo (Brazilija) universiteto mokslininkų tyrimo išvada: 88 procentai tirtų manekenių nėra išsekusios iš bado, jų organizme rasta pakankamai riebalų. Tad gal neskubėkime kabinti etikečių, palikime gydytojams teisę nustatyti diagnozę. Kad gyvenimu džiaugtųsi tokios kaip COSMO skaitytoja Diana. “Mane tai siutina, — prisipažįsta ši 51 kilogramą sverianti mergina. — Jau spėjau susitaikyti, kad visą vaikystę mane vadino džiūsna ir gysla, tačiau dabar tapau dar ir psichikos ligone. O juk valgau ne mažiau nei kiti.”

Pasitikrink!

Atsakyk į šiuos klausimus “Taip” arba “Ne”, ir sužinosi, ar tau nėra kilę valgymo sutrikimų problemų.

- Jauti, kad nekontroliuoji savo valgymo?

- Per pastaruosius tris mėnesius tavo svoris pakito daugiau nei 6 kilogramais?

- Manai esanti per stora, nors aplinkiniai sako, jog esi plona?

- Galima sakyti, kad maistas — labai svarbi tavo gyvenimo dalis?

- Sukeli sau vėmimą bijodama priaugti svorio?

- Tavo svoris labai mažas, t.y. kūno masės indeksas (svoris/ūgis m2) mažesnis negu 17,5?

Jei bent į du klausimus atsakei “Taip”, gali būti, jog sergi nervine anoreksija ar bulimija.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis