5 skausmingi organizmo signalai, kurių geriau neignoruoti

Kai kurie tariamai nekalti požymiai gali būti ženklas, jog tavęs tyko rimta liga. Įdėmiai perskaityk šį straipsnį, kad laiku spėtum užkirsti jai kelią.

30 metų Julija ilgokai rasdavo, kaip paaiškinti periodišką vidurių pūtimą bei skrandžio spazmus. Studijuodama universitete ji kaltino prastus mitybos įpročius. Susižadėjusi — stresą, kurį sukelia rengimasis vestuvėms.

“Užkietėję viduriai išties mane vargino, — prisimena Julija. — Pilvas taip išpampdavo, kad matuotis net ir gražiausią suknelę būdavo tikra kančia!” Prieš septynerius metus moteris pasiskundė savo gydytojui, o šis pasiūlė kreiptis į gastroenterologą. Diagnozė — dirgliosios žarnos sindromas, apie kurį Julija nebuvo nė girdėjusi.

Daugelis moterų ignoruoja jas kamuojančias bėdas manydamos, jog tokia savijauta normali, kad negalavimai, kuriuos jaučia, nėra liga, turinti pavadinimą bei gydymo metodiką. Ir toliau visiškai be reikalo kenčia. Tačiau iš tikrųjų daugelis simptomų reiškia, kad padėtis gali būti pakankamai rimta. Kad padėtume išsiaiškinti, ar tave erzinantys skauduliai — rimta sveikatos problema, apibendrinome dažniausius slaptus negalavimus, reikalaujančius gydytojo dėmesio.

Pakvaišęs pilvas

Gali būti, kad kenti nuo dirgliosios žarnos sindromo (DŽS). DŽS — labai varginantis negalavimas. Jam būdingas diskomfortas pilvo srityje, vidurių pūtimas, užkietėjimas, viduriavimas (arba abu paeiliui). Tai gali trukti ištisas savaites ar net mėnesius!

Šie simptomai panašūs į tuos, kuriuos jauti esant dirgliam ar jautriam skrandžiui, tačiau jeigu jie vis kartojasi, greičiausiai tave vargina DŽS. Ekspertų nuomone, žmonių, kuriuos kamuoja DŽS, žarnynas labai jautrus, o padėtį dar labiau pablogina stresas.

Ką daryti. Gydytojas gali rekomenduoti be recepto parduodamų laisvinamųjų ar (maistinių) skaidulų papildų, kad tuštintumeisi reguliariai. Jei tavo didžiausia bėda — viduriavimas, pamėgink be recepto parduodamų vaistų nuo viduriavimo. Taip pat gydytojas gali skirti vaistų skausmingiems vidurių spazmams malšinti. Kadangi simptomus stiprina stresas, siūlytume pabandyti jogą ar meditaciją — išmoksi nusiraminti.

Tavo dienos labai skausmingos

Gali būti, kad sergi endometrioze — itin dažna lėtine liga. Daugelio manymu, skausmingos mėnesinės normalu, esą su tuo tiesiog reikia susitaikyti. Pavojingai klaidingas įsitikinimas! Tiesą sakant, jei spazmai tokie skausmingi, kad jų nenumalšina nei be recepto parduodami vaistai, nei geriamieji kontraceptikai, būtinai pasitikrink, ar nesergi endometrioze.

Šia liga susergama, kai gimdos sienelės (vadinamos endometriumu) dalis atsiduria už gimdos ribų. Kodėl taip nutinka — vis dar paslaptis, tačiau ekspertai spėja, kad tai gali būti reiškinio, vadinamo retrogradinėmis menstruacijomis, padarinys, kai atsiskyręs gimdos audinys šalinamas ne ta kryptimi ir, užuot patekęs į makštį, pasuka į viršutinę pilvo ertmę.

Šis audinys kaupiasi ant kiaušidžių, kiaušintakių bei kitų pilvo organų, sukelia kraujavimą, uždegimą, o šie savo ruožtu — skausmingus spazmus pilvo apačioje prieš mėnesines ir jų metu, skausmingus lytinius santykius ir netgi nevaisingumą.

Ką daryti. Gydytojas gali rekomenduoti nuolat gerti kontraceptines tabletes, kad kuo rečiau sirgtum mėnesinėmis ir rečiau kentėtum skausmus, taip pat vartoti aspiriną ir ibuprofeną. Jei tai nepadeda, “pasiklydusį” audinį galima pašalinti chirurginiu būdu.

Skauda žandikaulius be aiškios priežasties

Gali būti, jog sergi smilkininio-žandikaulinio sąnario liga (SŽSL). Ji dažnai painiojama su dantų, galvos skausmais ir sinuso infekcijomis. SŽSL — varginantis apatinio žandikaulio skausmas, atsirandantis per stipriai sukandant dantis, griežiant dantimis, susižalojus arba dėl artrito. (Griežti dantimis naktį, kai esi pavargusi, normalu, tai nėra SŽSL. Tačiau jei tai kartojasi nuolat, susirūpink.)

Kiti žandikaulio ligos požymiai: nepatogu kąsti arba atrodo, kad neišeina visiškai išsižioti ir užsičiaupti.

Ką daryti. Laimė, negalavimas per porą savaičių ar mėnesių praeina savaime. Tuo tarpu vartok be recepto parduodamus vaistus skausmui malšinti, o prie skaudamos vietos dėk šaltą ledą arba karštą drėgną audinio skiautę. Ir patausok jautrųjį žandikaulį — nekramtyk gumos, plačiai nežiovauk.

Silpnumas tarp maitinimųsi

Žinoma, normalu jaustis kiek netvirtai, kai baigiasi “kuras”, tačiau jei daug kartų per mėnesį svaigsta, sukasi galva ir darosi silpna arba priepuoliai būna tokie stiprūs, kad sutrinka orientacija arba imi alpti, gali būti, jog sergi hipoglikemija (šios ligos atveju kraujyje nenormaliai sumažėja gliukozės), todėl turėtum tuojau pat pasikonsultuoti su gydytoju.

Nustatyta, kad šis negalavimas dažniausiai būdingas pernelyg intensyviai sportuojantiems, piktnaudžiaujantiems alkoholiu ir nereguliariai valgantiems asmenims.

Ką daryti. Po truputį užkąsk (tarkim, kas tris valandas), kad gliukozės kiekis kraujyje nesvyruotų. Geriausia — sudėtinių angliavandenių ir baltymų (pavyzdžiui, vištienos su rudaisiais ryžiais, kalakutienos su kvietine duona). Stebėk, kiek alkoholio suvartoji, nes jis gali sutrikdyti gliukozės gamybą. Ir venk saldumynų, vaisių sulčių. Priešingu atveju gliukozės kraujyje pakils, paskui vėl sumažės, ir karuselė suksis toliau.

Esi tiesiog priklausoma nuo vaistų rūgštingumui mažinti

Greičiausiai turi opų. Skrandžio ir viršutinės plonųjų žarnų dalies sienelėse esančios opos sukelia buką, graužiantį skausmą, neslopstantį keletą dienų ar net savaičių. Simptomai pažadina naktį ir apmalšta pavalgius, todėl neretai painiojami su nevirškinimu ar alkiu. Beveik visas opas sukelia per gausus vienos nenaudėlės skrandžio bakterijos dauginimasis arba dėl streso padidėjęs skrandžio rūgštingumas.

Ką daryti. Paprašyk gydytojo atlikti testą ir ištirti bakterijas. Po tyrimų jis tikriausiai skirs bakterijas naikinančių antibiotikų kursą, taip pat vaistų, vadinamųjų protonų siurblio inhibitorių, kurie mažina rūgščių gamybą, skausmą ir saugo skrandžio sienelę. Pašalinus ligos priežastį opa turėtų užgyti.

Ką daryti, kai gydytojas suglumęs.

Kartais net vizitas pas terapeutą nepadeda išsiaiškinti, kokia negalia tave kamuoja. Trys žingsniai negalavimui nustatyti ir jam įveikti.

Užsirašinėk požymius

Daryk tai mažiausiai mėnesį, nepraleisk jokių detalių, pavyzdžiui, kada jie ženkliausi, koks skausmas vargina, ką veikei ar valgei prieš jiems prasidedant. Prieš akis turėdamas tokius užrašus gydytojas bent jau nustatys keletą tikėtinų diagnozių.

Išklausyk keletą nuomonių

Jei kyla abejonių dėl terapeuto (šeimos gydytojo) nustatytos diagnozės, paprašyk siuntimo pas specialistą. Pavyzdžiui, jei kankina skrandžio skausmai, pravers gastroenterologo konsultacija.

Būk detektyvė

Tegul gydytojas pasako keletą galimų diagnozių, tada panaršyk kelis patikimus interneto tiklalapius, pavyzdžiui, www.4women.gov arba www.webmd.com — ten rasi daugiau informacijos. Ją užsirašyk ir turėk kitą kartą lankydamasi pas gydytoją.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis