Penki mitai apie aknę

Viena dažniausių odos problemų – aknė. Sklando daug mitų, kaip kovoti su šia lėtine liga, tad užpuolus spuogeliams, griebiamės kuo įvairiausių priemonių. Tačiau pasirinkus netinkamus gydymo būdus, galima tik dar labiau paskatinti ligos progresą.

Aišku viena – įveikti aknę įmanoma, tik tam būtinos tinkamos priemonės ir kantrybė. Klinikos „Baltic Dermatology“ gydytoja dermatovenerologė Dailė Malinauskaitė paneigia populiariausius mitus apie aknę bei pataria, kaip teisingai prižiūrėti odą.

"Baltic Dermatology" gyd. Dailė Malinauskaitė

1. Aknė – tik paauglių problema

Aknė (plauko folikulo riebalinės liaukos uždegimas) dažniausiai užklumpa būtent paauglystėje, kai prasideda lytinė branda, tačiau ji pasireiškia ir suaugusiems, ypatingai – moterims. Duomenys rodo, kad pusė paauglystėje sirgusiųjų akne, pakartotinai ja suserga ir brandžiame amžiuje. Kita likusioji pusė brandžiame amžiuje ja suserga pirmą kartą.

Aknės atsiradimą lemia keturios pagrindinės priežastys – dėl hormonų poveikio sutrikusi odos riebalinės liaukos veikla, hiperkeratinizacija (kai pasikeitus gaminamų riebalų sudėčiai, plauko folikule pradeda vykti netaisyklingi ragėjimo procesai), plauko folikule gyvenančių bakterijų Propionibacterium acnes dauginimasis bei uždegimo ir odos imuninio atsako pokyčiai.

Tuomet odoje atsiranda mikrokomedonai, sukeliamas uždegiminis procesas ir perėjus kitas spuogo vystymosi grandis, odoje jau pastebimi aknės bėrimai. Ligai progresuojant, įvairių tipų bėrimai išplinta įvairiose kūno vietose: dažniausiai ant veido, rečiau – ant krūtinės bei nugaros.

2. Aknę stabdo kuo agresyvesnė kosmetika

Neteisingai manoma, kad aknę galima sustabdyti naudojant šveitiklius ar kuo labiau odą sausinančias priemones. Priešingai, susidūrusiems su šia liga, rekomenduojama rinktis kuo švelnesnes, odos barjero nepažeidžiančias priemones.

Per daug odą sausinančios priemonės gali tik pabloginti situaciją, sukelti dar didesnį uždegimą. Jokiu būdu negalima naudoti ir šiurkščių odai šveitimo priemonių.

Gydant aknę rekomenduojama dermatologinė, riebiai, spuoguotai veido odai skirta kosmetika. Tik tinkamai parinktos priemonės gali užkirsti kelią tolimesniam ligos progresavimui. Dermatologai atkreipia dėmesį, kad gydant šią ligą veiksmingos yra moksliniais tyrimais patvirtintos ne taip seniai kosmetikos lentynose pasirodžiusios priemonės su gerosiomis bakterijomis.

Tyrimais įrodyta, kad gerosios bakterijos stiprina imunitetą, padeda palaikyti teigiamą žarnyno mikroflorą. Nuo šių mikroorganizmų pusiausvyros žarnyne priklauso darni viso organizmo veikla. Aknės aktyvacija taip pat silpnėja, jei organizmas yra stiprus. O kosmetikos priemonės, savo sudėtyje turinčios gerųjų bakterijų, veikdamos išoriškai dar labiau padeda stabdyti ligos progresavimą.

Be to, probiotikai efektyviai subalansuoja odos mikroflorą, pasižymi prevenciniu veikimu, padeda atkurti jautrios, aknės nualintos odos struktūrą. Gydytojai pripažįsta, jog kosmetika, turinti gerųjų bakterijų, išties veiksminga – jų dėka atkuriamas apsauginis odos barjeras, sumažinamas uždegimas, oda drėkinama bei apsaugoma nuo žalingo aplinkos poveikio.

Prižiūrint aknės pažeistą odą, patariama kasdien naudoti tokiai odai skirtą micelinį vandenį (ryte ir vakare), švelnų prausiklį ar putas, kremą riebiai, spuoguotai veido odai. Labai svarbu tinkamas priemones naudoti visą gydymo laiką, jų nekeisti, jei rezultatų nematote iškart, vos po kelių dienų.

Aknei įveikti dažniausiai prireikia kelių mėnesių. Be to, kiekvienam žmogui ji gali reikštis skirtingai, todėl aknė reikalauja tinkamo gydymo parinkimo. Gydytojas dermatologas geriausiai patars, kaip veiksmingai ir greičiausiai įveikti ligą.

3. Aknės kamuojamą odą reikia kuo dažniau prausti

Sergant akne, labai svarbu odos per daug neišsausinti. O dažnas prausimas agresyviomis priemonėmis ir netinkamų jų naudojimas gali ne tik išsausinti, bet ir pažeisti natūralų odos sluoksnį.

Naudojamos priemonės turi padėti pašalinti riebalų perteklių ir negyvas odos ląsteles, o ne dar labiau sudirginti odą. Todėl ryte rekomenduojama veido odą nuvalyti miceliniu vandeniu, vakare naudokite specialų prausiklį. Tik ant švarios veido odos galima tepti kremą. Visos priemonės turi būti švelnios, pritaikytos jautrios, aknės pažeistos odos priežiūrai.

4. Spuogus reikia spausti vos jiems pasirodžius

Jokiu būdu nerekomenduojama spausti spuogų, nes taip galima tik dar labiau pažeisti odą. Liesdami spuogus nešvariomis rankomis, galime sukelti dar didesnę infekciją, tuomet bėrimai išplis kur kas plačiau ir giliau, apimdami didesnes odos sritis.

Geriausia, vos pasirodžius spuogeliams, pasitarti su gydytoju dermatologu, kuris paskirs reikiamą gydymą ir parinks tinkamas odos higienos priemones. Tik labai retais atvejais aknė praeina savaime, tad vizito pas gydytoją nereikėtų atidėlioti.

5. Aknė rodo, jog nesirūpinate savo oda

Netiesa. Net ir kruopščiai prižiūrintiems odą, gali atsirasti spuogelių. Tačiau nuosekliai naudojant tinkamą dermatologinę kosmetiką, konsultuojantis su gydytoju dermatologu, šiai ligai galima užkirsti kelią ir su ja atsisveikinti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis