Intymi sveikata: į ką vertėtų atkreipti dėmesį vyrams ir moterims

Kas dažniausiai mato tave nuogą be tavęs pačios? Aišku, mylimasis. Be visų tų malonumų, kuriuos patiriate likę dviese, intymius momentus galite išnaudoti ir kur kas naudingesniais tikslais.

Kokiais? Pavyzdžiui, laiku pastebėti tam tikru pokyčius, vykstančius vienas kito kūne. Juk dažnai matote, liečiate ir glamonėjate vienas kitą. Pašnabždėk mylimajam, į ką turėtų atkreipti dėmesį keliaudamas tavo kūnu bei pati įdėmiai išstudijuok jo intymųjį žemėlapį.

JIS

Mintys: jo lytinis potraukis staiga sumažėjo

Jei vaikino noras mylėtis staiga užgeso, taip galėjo nutikti dėl psichologinių priežasčių, tokių kaip stresas ar depresija. Apie tai būtina pasikalbėti – bet tik ne miegamajame – jo atmosfera tokiems pokalbiams netinka. Savo nepasitenkinimą pasilaikyk sau – dabar svarbiausia išklausyti vaikino. Tik kai jis pamatys, kad sugebi išklausyt ir suprast, judviejų tarpusavio ryšys dar labiau sustiprės, o seksualinis gyvenimas grįš į senąsias (o gal pramins ir naująsias) vėžes.

Lūpos: jas bučiuoti nebe taip malonu kaip anksčiau

Partneris nori pamaloninti tave oralinėmis glamonėmis? Prieš leisdama jam nusileisti žemiau tavo pusiaujo, ištyrinėk vaikino lūpas – ar nėra kokio patinimo ar šašo. Jei partnerio lūpas puošia herpesas, visus oralinius malonumus pamiršk. Herpesas turi pagrindinę bjaurią savybę – kartą patekęs į organizmą, lieka ten visiems laikams. Teks luktelėti, kol lūpos vėl bus lygutėlės.

Rankos: nuolat krapštosi apačioje

Jei vaikinui nuolat niežti sėklides, greičiausiai taip nutiko dėl dermatito – odos ligos, pasireiškiančios uždegimu, niežėjimu ir išbėrimais. Priežasčių, kodėl vaikiną kankina ši liga, gali būti gausybė, todėl savarankišku gydymu užsiimti neverta – vesk jį tiesiai pas dermatologą. Bet jei dirginimas jaučiamas šlaplėje, greičiausiai vaikinas susirgo uretritu – kitaip dar vadinamu šlaplės uždegimu, kurį gali sukelti įvairūs virusai, bakterijos, grybeliai. Vėlgi be gydytojo konsultacijos vaikinas neapsieis – teks imti pasėlį ir tik tuomet skirti gydymą.

Sėklidės: šeimos brangenybės pakito

Patikrink, ar jose nėra gumbų. Vyro kapšelyje yra dvi apvalios sėklidės. Suspaustos jos neturi būti minkštos. Apčiuopus virš sėklidžių dar gali pajusti vingiuotą sėklinį lataką. Tai šiuo vamzdeliu susijaudinimo metu sėkla išmetama į šlaplę. Daugiau kapšelyje nieko neturėtų būti. Bet jei užčiuopi skysčių ar guziuką, nedelsdama siųsk vaikiną pas gydytoją urologą. Gal tai paprastutė cista, gal sėklidės vandenė, bet gali būti ir kur kas pavojingesnis darinys. Kad ir kai ten būtų, šią zoną apžiūrinėk reguliariai – taip greitai suprasi, kas yra normos ribose, o tada lengviau suprast, jog kažkas pasikeitė.

Varpa: jo draugužiui reikia pagalbos

Truputis išskyrų – tai nieko baisaus. Truputis – tai kai jas vos pastebi – na, šiek tiek blizga ant apyvarpės ar galvutės. Bet jei išskyrų gana gausu, jos tirštos, baltos arba geltonos, rekomenduok vaikinui kreiptis į urologą. Tokius simptomus sukelia chlamidija bei gonorėja – ne pačios maloniausiai lytišku keliu (kur kas rečiau – ir buities keliu) plintančios ligos. Nieko baisaus – tinkamai gydomos jos greitai sudorojamos. Pas gydytojus derėtų kreiptis ir užčiuopus ant draugužio bet kokį guzelį.

Apyvarpė: regis, ji dega

Jei vaikinas apipjaustytas, vadinasi, apyvarpė nebedengia varpos galvutės, o po sekso ši gali būti sudirginta – iš čia ir deginimo pojūtis. Tokiais atvejais pakaks tiesiog gausiau ištepti lubrikantu. Jei vaikinas neapipjaustytas, atsiranda grėsmė pasigaut apyvarpės infekciją. Tai itin skausminga, o negydoma gali paveikti erekciją. Apyvarpės infekciją sukelia po ja besikaupiančios bakterijos. Gydytojas išrašys tinkamų vaistų, malšinančių deginimo pojūtį, o tu pati gali padėti vaikinui apsiplauti duše – ypač po sekso. Beje, neapipjaustytiems vaikinams gresia ir didesnė rizika susirgti šlapimo takų infekcijomis – be antibiotikų tuomet neišsiversite. Neeksperimentuokite ir vaikinui iki kraujų įdrėskus draugužį – geriausiai sutvarstyti tą vietą gali tik profesionalūs gydytojai.

JI

Mintys: apie seksą mąstai dažniau nei apie saldumynus

Jau turbūt žinai, jog ciklo vidurys – vaisingiausias tavo laikotarpis. Organizme įvyksta ovuliacija, kai subrendęs kiaušinėlis išsilaisvina iš kiaušidės, o gimdos gleivinė pasiruošia priimti apvaisintą kiaušinėlį. Šiuo metu tavo lytinis potraukis tiesiog šėlsta, o organizmas pradeda elgtis taip kaip jį užprogramavo tūkstantmečių evoliucija – jis ieško spermos kiaušinėliui apvaisinti. Štai kodėl tau taip norisi sekso. Verta dėmesio informacija, ypač jei nenori pastoti.

Veidas: metas epiliacijai

Tamsūs plaukeliai virš lūpų (taip, tie, panašūs į ūsus) – gali būti vienas iš policistinio kiaušidžių sindromo požymių. Kiti požymiai: gausios, nors ir nereguliarios, mėnesinės, riebi oda ir polinkis tukti. Jei įtari, jog susirgai policistiniu kiaušidžių sindromu, nedelsdama pasikonsultuok su savo ginekologu, nors gali tekti kreiptis ir į ginekologinės endokrinologijos specialistą.

Krūtys: tavo dvynukės pasunkėjo

Krūtys keičiasi – priklausomai nuo ciklo fazės, jos gali sunkėti ir lengvėti. Bet kiekvienas toks atvejis – individualus, priklausomas nuo moters organizmo specifikos. Todėl jei pastebi, kad tavo dvynukės keičiasi, nepanikuok. Reguliariai jas tikrink – kad suprastum, kas normalu, o kas jau kelia įtarimų. Paprašyk ir partnerio atkreipti dėmesį į jų pakitimus: krūtų formos, spenelių žaizdeles, spenelių sukritimą, staiga atsiradusį odos raudonį, išskyras iš spenelių, duobučių atsiradimą ant krūtų odos. Dar be dėmesio nepalik ir aureolės aplink spenelius spalvos pakitimų bei gumbelių. Jei pastebėti pakitimai nepraeina, kreipkis į gydytoją. Gal tai ir nieko baisaus, tačiau kuo ankstyvesnėje stadijoje diagnozuojama liga, to efektyviau ji gydoma.

Pažastys: atsirado guzelis – ar tau jau verta panikuoti?

Krykštavai, nes mylimasis nutarė prisiminti vaikystę ir gerai tave pakutent. Pasilinksminimą nutraukė jo išgąstis – tavo pažastyje jis aptiko guzelį. Neskubėk panikuot – tai gali būti paprasčiausias įaugęs plaukas ar nepiktybinė cista. O kai kuriems žmonėms kartais pažastyse elementariai padidėja limfmazgiai – tai normalu. Pas gydytoją pasirodyk, jei patinimas ryškus arba jis nepraeina – tai gali būti ir limfomos, kraujo sistemos vėžio, pažeidžiančio limfmazgius, o negydomo plintančio ir į kitus vidaus organus, simptomas.

Skrandis: regis, ten kažkas apsigyveno

Maža ko pilvas gali pūpsoti – gal gerai užvalgei, gal šiaip esi moteriškų formų – laidyti replikas šia tema niekam nederėtų. Tačiau yra atvejų, kai į išsipūtusį pilvą reikėtų žvelgti rimčiau. Kai jis ypač išsipučia, tave kankina skausmai ir tau sunku valgyti. Visi šie simptomai gali rodyti rimtos ligos buvimą. Nenorime gąsdinti, bet tai gali būti susiję su kiaušidžių vėžiu.

Vagina: ir kas ten tokio vyksta?

Surengti sau pačiai apžiūra ten – sudėtinga procedūra. Užtat tavo vaikinui tai padaryti – paprasta kaip du kart du. Aišku, prašyti tokio dalyko – kažkaip labai jau neromantiška ir mediciniška, tačiau nebijok to daryti. Juk jam lengviausia pastebėti, ar ten nenutiko nieko neįprasto. Paaiškink partneriui, kas yra normalu: kai išskyros nėra kokios nors ryškesnės spalvos, kai niežti ne ilgiau kaip kelias dienas, kai lytinės lūpos atrodo sveikai (jos gali šiek tiek blizgėti nuo drėgmės). Jam atrodo, jog iš ten sklinda keistas kvapas? Tegu pamėgina paaiškinti, koks jis. Jei manai, kad kažkas yra ne taip, kreipkis į ginekologą.

Parašyk Redakcijai

Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis