Trys esminės taisyklės, kaip prižiūrėti rankų odą atvėsus orams

Rankos išduoda daug mūsų paslapčių – amžių, sveikatą, gyvenimo būdą. Porą rytų iki darbo nuėjote be pirštinių ir rankos jau atšalo, o jų oda pradėjo sausėti ir šerpetotis. O kur dar kasdieniai darbai ir dažnas rankų plovimas vandeniu.

Ar žinojote, jog atšalus orams rankų kremą patariama tepti likus valandai iki išėjimo ir teptis rankas kremu reiktų dažniau nei vasarą?

„Rankų oda paprastai sensta daug greičiau nei veido ar kaklo. Daugiausia dėl to, jog rankų ir delnų oda turi mažiau riebalinių liaukų ir todėl turi daug plonesnę ir silpnesnę hidrolipidinę plėvelę. Taip pat rankų plaštakų epidermyje yra mažai vandens – 4-5 kartus mažiau nei jo turi veido oda.

Rankų ir delnų odoje beveik nėra riebalinių ląstelių, kurios užtikrintų pakankamą apsaugą nuo kenksmingų išorės veiksnių, o dar pridėjus visas šalto oro drauge atnešamas pasekmes, susirūpinti reikia rimtai“, – argumentuodama būtinybę daugiau dėmesio skirti rankoms sako Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Birutė Adomavičienė.

Estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos “Grožio pasaulis” gyd. dermatologė Birutė Adomavičienė
Estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos “Grožio pasaulis” gyd. dermatologė Birutė Adomavičienė
Asmeninio albumo nuotr.

Gydytoja išsako tris pagrindinius patarimus, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį šaltuoju metu laiku, prižiūrinti rankų odą.

Rinktis jūsų rankų odos struktūrai artimesnį kremą

Pasikeitus oro sąlygoms ne tik lauke, bet ir patalpose, kuriose dėl šildymo ir prasto vėdinimo oras išsausėja, rankų oda pirmoji pajunta neigiamą poveikį. Šie pokyčiai gali sukelti odos apsauginės hidrolipidinės plėvelės pažeidimą ir pH pokyčius, todėl rankų oda blogiau apsaugoma nuo kenksmingų mikroorganizmų, epidermio ląstelės nesugeba savyje išlaikyti drėgmės, praranda lipidus. Oda dehidratuoja, o to pasekmė – odos sausumas, šerpetojimas, tempimo jausmas, raudonos sudirgusios dėmės, skilinėjimas.

Ypač žiemą svarbu, kad rankų kremas padėtų atkurti natūralų odos apsauginį barjerą. Geriausia, kai kremo sudėtyje naudojami odai artimi komponentai. Tai yra odoje natūraliai esančios, bet dėl įvairių išorės faktorių prarandamos esminės medžiagos – keramidai, lipidai arba natūralios kilmės (botaniniai arba probiotiniai) aktyvieji komponentai, kurie stiprina odos imuninę sistemą ar sumažina odos jautrumą išorės faktoriams, taip užkirsdami kelią tolimesniam odos pažeidimui.

Probiotinės, vadinamųjų gerųjų bakterijų, kilmės aktyvieji komponentai ypač tinkami jautriai ir sausėti linkusiai odai.

Šaltuoju metų laiku rankų odai reikalingas riebesnis specialiai rankoms skirtas maitinamasis kremas, kurio sudėtyje yra probiotikų, vitaminų A, C, E, keratino, kofeino, bičių vaško, aliejų (pavyzdžiui, kakavos), taukmedžio sviesto, kurie pagerina rankų odos būklę bei sukuria apsauginę plėvelę, saugančią nuo šalčio, palaiko jos drėgmę bei elastingumą. Kremų sudėtyje esantys keramidai atkuria sveiką išsausėjusios odos struktūrą.

Dažniausiai maitinamieji rankų kremai turi ir gydomųjų savybių, t.y. padeda užgyti žaizdoms bei įdrėskimams. Jei jūsų oda sausa ar jautri, geriausia rinktis hipoalergines priemones.

Teptis bent pusvalandį iki išeinant

Kremą patariama tepti likus valandai iki išėjimo į lauką. Na, jei pamiršote – svarbu, kad būtų likęs bent pusvalandis, kad kremas spėtų įsigerti.

Iš tiesų rankų oda žymiai jautriau reaguoja į šaltą orą nei į vasaros karštį, tad ir kremu tepti rankas šaltuoju metu reiktų dažniau.

Nenaudoti elektrinių džiovintuvų

Atšalus orams, gydytojai rekomenduoja kuo dažniau plauti rankas. Ir nors taip mažinate tikimybę susirgti užkrečiamomis šaltojo sezono ligomis, dažnas rankų plovimas šarminiais muilais išsausina odą. Rekomenduojama rankas plauti ne muilu, o su skystu geliu, o po to jas gerai nusausinti. Nepatariama naudoti elektrinių džiovintuvų, geriausia priemonė tam – servetėlės.

Kremą naudokite kaskart nusiplovę rankas arba bent du kartus per dieną, priklausomai nuo rankų būklės. Vanduo sausina odą, tad drėkinimas itin svarbus.

Kadangi rankų kremą dažniausiai naudojate tarp veiklų, labai svarbu rinktis tokį, kuris būtų tinkamos konsistencijos, kad netrukdytų dienos metu atliekamiems darbams, kuris maitintų, drėkintų ir pasižymėtų atkuriamosiomis savybėmis. Pavyzdžiui, rankų kremo sudėtyje esantis komponentas Dry-flo panaikina lipnumo jausmą.

Verta žinoti

Šaltuoju sezonu rankų odą neigiamai veikia įvairūs faktoriai:

- Sušalusių rankų šildymas po karšto vandens srove. Tai dar labiau pažeidžia odą – ji išsausėja, tampa šiurkšti, ima skeldėti. Jei norite sušildyti rankas, geriau pamasažuokite jas ar patrinkite delnais.

- Rankų plovimas prieš pat išeinant iš namų. Geriausia tai daryti bent pusę valandos prieš einant į lauką, kad rankos tinkamai nudžiūtų. Niekada neikite į lauką šlapiomis ar drėgnomis rankomis, nes dėl šalčio jos pradės skilinėti.

- Pirštinių nemūvėjimas. Pirštines mūvėti būtina. Jos turėtų būti vilnonės ar medvilninės, venkite sintetinių.

- Buities darbai be apsauginių pirštinių. Jeigu jūs buityje daug dirbate su įvairiais valikliais, būtina užsimauti pirštines – jos padės apsaugoti rankas nuo kenksmingų medžiagų poveikio.

- Netinkama rankų kremo sudėtis. Ypač žiemą svarbu, kad rankų kremas padėtų atkurti natūralų odos apsauginį barjerą.

Geriausia, kai kremo sudėtyje naudojami odai artimi komponentai – odoje natūraliai esančios, bet dėl įvairių išorės faktorių prarandamos esminės medžiagos – keramidai, lipidai arba natūralios kilmės aktyvieji komponentai.

Užsakymo nr.: PT_76167199

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis