Makšties išskyros: kokios jos turėtų būti ir kada verta sunerimti

(1)

Makšties išskyros - tema, apie kurią garsiai kalbėti nedrąsu ne tik su geriausia drauge, bet ir su ginekologe. Gėdintis tikrai nereikia, bet jei nedrąsu pačiai klausti - siūlome paskaityti, ką apie tai gali papasakoti ginekologė.


Lytinio brendimo pranašės


Likus maždaug vieneriems metams iki pirmųjų menstruacijų, kelnaitėse atsiranda tam tikrų makšties išskyrų pėdsakų. Šios išskyros būna bespalvės ir bekvapės, tačiau jos įspėja, kad mergaitės organizmas netrukus lytiškai subręs. Šios išskyros lydės jus visą gyvenimą iki pat menopauzės.


Sveika norma


Normalios išskyros būna silpno, rūgštoko kvapo, blyškios spalvos (nuo skaidrių iki šviesiai gelsvų), nedirgina gleivinės ir nekelia diskomforto. Jos atlieka įvairias funkcijas: saugo nuo infekcijų, padeda spermatozoidams patekti į organizmą ar atlieka lubrikanto vaidmenį per lytinius santykius.


Reguliarus šių išskyrų pasirodymas yra ženklas, kad jūsų reprodukcinė sistema sklandžiai funkcionuoja. Beje, jei visai nėra jokių išskyrų ar nesulaukiate menstruacijų, kreipkitės į ginekologą – tai gali būti sutrikimų požymis.


Po gimdymo


3 – 8 savaites po gimdymo būna kraujingų, gleivėtų išskyrų, kurios vadinamos lochijomis. Jų nereikėtų maišyti su menstruacijomis. Po aborto tokios išskyros, trunkančios maždaug vieną mėnesį, taip pat laikomos norma. Jos neturi turėti blogo kvapo, o jūs neturite jausti jokio skausmo.


Nebijokite rožinės spalvos


Rožinį atspalvį makšties išskyros įgauna tuomet, kai vartojate oralinius kontraceptikus arba esate įsidėjusi gimdos spiralę. Tokios išskyros pasirodo per adaptacijos prie kontracepcijos priemonių periodą ir gali tęstis 3 – 4 mėnesius. Per šį laikotarpį organizmas stengiasi priprasti prie miniatiūrinių hormonų dozių ar svetimkūnio gimdoje. Tačiau jei tokios išskyros trunka ilgiau kaip keturis mėnesius, jos vis gausėja arba jas lydi skausmo sindromas, kreipkitės į gydytoją.


Įspėjimo ženklai


Jei pasirodo sodriai geltonos, žalios, rudos ar juodos spalvos išskyros, kurias lydi aštrus kvapas, perštėjimas, pakilusi temperatūra ir skausmas pilvo apačioje, tai jau nėra normalu. Tai ženklas, kad jūsų organizme vyksta patologiniai procesai.


Priežastimi gali būti tokios uždegiminės ligos kaip chlamidiozė, gonorėja, trichomoniazė, mikoplazmos ir kitos.

Kraujingos (ne menstruacijų metu) ar pūlingos išskyros taip pat yra priežastis skubiai kreiptis į gydytoją. Tokios išskyros gali reikšti virtinę ligų: chlamidiozę, gonorėją, cistas, gimdos kaklelio eroziją ar net vėžį.


Pienligė – vienas dažniausių susirgimų


Pienligė yra liga, kurią sukelia Candida rūšies grybelis. Jis pažeidžia gleivinę, sukeldamas perštėjimą, deginimą, niežulį, diskomfortą. Sergant kandidoze, makšties išskyros būna panašios į varškę, todėl liaudiškai ši liga vadinama pienlige. Tiesa, jokio blogo kvapo sergant šia liga nebūna.


Ją gali sukelti daugybė priežasčių: antibiotikų vartojimas, pernelyg dažna intymi higiena, kuriai naudojamos antibakterinės priemonės, arba, atvirkščiai, intymios higienos stoka, nėštumas, cukrinis diabetas, nuolatinis stresas, nesveika mityba, pavyzdžiui, alaus, šampanizuoto vyno ar saldumynų vartojimas.


Laikini sunkumai


Kartais nenormalios išskyros būna laikinos ir pasirodo kaip disbakteriozės pasekmė, susilpnėjus imunitetui, susirgus virusinėmis peršalimo ligomis, vartojant antibiotikus. Jos dingsta savaime, o organizmas atsistato pats. Ovuliacijos metu (maždaug ciklo viduryje) išskyrų intensyvumas ir tirštumas gali padidėti. Tas pats gali įvykti ir likus kelioms dienoms iki menstruacijų.


Sekso metu


Lytinio akto metu pakankamas makšties, gimdos kaklelio ir parauretrinės liaukos sekreto kiekis užtikrina malonius pojūčius. Priešingu atveju, jei išskyrų nepakanka, moteris rizikuoja patirti diskomfortą, o nuo trinties gali atsirasti mikroskopinių žaizdelių, per kurias gali patekti infekcija.


Svarbiausia atminti, kad makšties išskyros, nekeliančios jokio nemalonaus jausmo, greičiausiai yra visiškai normalios. Tačiau jei pakito jų kiekis, spalva, kvapas ir konsistencija, atsirado sudirginimų, tuomet nedelsk ir kreipkis į ginekologą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis