Pergudrauk LPL – juk bandyti gali!

Lytiškai plintanti liga (LPL) gali užklupti kiekvieną iš mūsų. Šios infekcijos klastingos, atkaklios ir netrunka pasinaudoti kiekviena mūsų silpnumo minute. Vis dėlto yra būdų jų išvengti neišsižadant lytinio gyvenimo teikiamų malonumų.

Apie 50 proc. suaugusiųjų iki 25 metų serga arba jau yra sirgę lytiškai plintančiomis ligomis. Didžiausia tikimybė jomis apsikrėsti gresia jaunoms moterims. Maža to, dėl neišgydytų LPL kasmet maždaug 24 tūkst. moterų tampa nevaisingos. Pakankamai šiurpi statistika, kad atmuštų menkiausią norą susidėti su priešingos lyties atstovais.

Laimė, medicinos mokslų daktarai ir specialistai tikina, kad tikimybę apsikrėsti LPL gali sumažinti tam tikri įpročiai. Suprantama, šie taktiniai manevrai negarantuoja visiškos apsaugos – LPL itin atkaklios, nuo jų net prezervatyvai šimtu procentų neapgins, tačiau paisydama gydytojų nurodymų galėsi bent jau labiau tikėtis palankių tyrimų rezultatų.

Tave LPL puola aršiau

Garbės žodis, mes diskriminuojamos LPL! Tuoj sužinosi, kodėl tu esi labiau pažeidžiama negu jis.

Tu ten turi daugiau odos. Lyginant su vyrų intymiąja zona, moterų lyties organai užima daugiau paviršiaus ploto (pati skaičiuok: vidinės ir išorinės lytinės lūpos, išorinių lyties organų klostės, dar makštis...), o tai reiškia, kad yra ir daugiau plonytės (itin pažeidžiamos), drėgnos odos, pro kurią lengva prasiskverbti LPL sukėlėjams.

Gimdos kaklelis laidus infekcijoms. Šiuo gimdą su makštimi jungiančiu kanalėliu į išorę išteka menstruacijų kraujas ir lygiai taip pat į vidų gali patekti bakterijų bei virusų.

Su sperma į tavo organizmą patenka mikroorganizmų. Jei be prezervatyvo myliesi su LPL užsikrėtusiu vaikinu, jo sėkloje esančios bakterijos ar virusai keliauja tiesiai į makštį ir gali ten užsilikti ištisas valandas – ganėtinai, kad būtum užkrėsta. Per makšties fluidus ir tu gali vaikiną užkrėsti LPL, bet tai jau mažiau tikėtina.

LPL simptomai būna neryškūs. Daugumai moterų LPL prasideda be jokių požymių arba jie būna tokie neryškūs, nebauginami (keistas niežulys, kažkas neskausminga, tik neįprasta), kad dažniausia tai palaikoma kitokio pobūdžio problema, – tarkim, mieline infekcija ar įaugusiu plaukeliu. Gydytis neskubama, infekcija plinta toliau ir/ arba ūmėja.

LPL gali nepastebimai kenkti tavo vaisingumui. Negydomos bakterinės kilmės LPL, pavyzdžiui, chlamidijos ir gonorėja, gali sukelti dubens organų uždegimą – rimtą sveikatos sutrikimą, dėl kurio kiaušintakių audinys gali surandėti ir stabdyti apvaisinimo procesą.

Oralinis seksas tavęs neapsaugos

Kažkur prisiskaitei, filmą žiūrėdama užfiksavai ar draugė pakuždėjo, kad oralinis seksas saugiau nei įprastinis? Žinoma, vaikai tokiu būdu nepradedami, bet rizikuoji apsikrėsti jei ne chlamidijomis, tai bent genitalijų herpesu. Daugelio metų stebėjimai liudija: net 50 proc. atvejų genitalijas pažeidžia herpeso virusas, paprastai žmogaus žmogui perduodamas per burną. Kitaip tariant, jei vaikinas sako, kad aplink ją kažkas kyla ar jau iškilo, atsispirk pikantiškiausių bučinių pagundai. O kai jis nieko nesako, pati atlik nedidelę žvalgybą: nuskenuok akimis jo kūną – ar nematyti kokių paraudimų, žaizdelių, gumbelių (juk žinai, jis tam gali ir neteikti didelės svarbos). Pastebėjusi ką nors įtartina, pasakyk, kad verčiau jau palauksi, kol tas kas nors išnyks. Apskritai protingiausia – net su pačiu mieliausiu vaikinu nesimylėti oraliniu būdu, kol atvirai pasikalbėsi apie LPL ir įsitikinsi, kad juo tikrai galima pasikliauti.

Nepamiršk gumytės

Vaikinai tokie užuomaršos! Verčiau pati įsigyk latekso prezervatyvų ir laikyk juos lengvai pasiekiamose vėsiose bei sausose vietose (karštis ir drėgmė gali lateksą pažeisti).

TINKAMA VIETA:

– Tavo kelionių krepšys. Dėk į jį prezervatyvų negailėdama: niekada nežinai, ką gali įsigyti krašte, kuriame dar nebuvai.

– Tvarkingas naktinio stalelio ar komodos stalčius. Ir visada uždarytas, kad nepatektų tiesioginių saulės spindulių.

– Atskiras piniginės ar kasdienės rankinės skyrelis. Taip visada turėsi apsaugos po ranka, kad ir kur atsidurtum.

NETIKUSI VIETA:

– Automobilio dėtuvė. Variklis ją smarkiai įkaitina, o lateksas, kaip jau esi įspėta, karščiui neatsparus.

– Palangė. Saulės šviesa bei šiluma mėgaujasi gėlės, o prezervatyvas su pakuote – tik praranda kokybę.

– Prikimšta piniginė. Dėl nuolatinės trinties ir spaudimo prezervatyve gali atsirasti nepastebimų įtrūkimų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis