Apie ką skauda pilvą?

Ar tie nepakeliami pilvo skausmai, kamuojantys tave kas mėnesį – normalu? O gal tai ženklas, kad yra kas nors rimčiau? Pamėginkime išsiaiškinti!

Nesvarbu, ar tai yra nestiprus bukas maudesys, tetrunkantis vieną naktį, ar tikrų tikriausia kankynė – bent vieną iš menstruacinio skausmo formų pažįstame visos. Manoma, kad maždaug pusė moterų vienokį ar kitokį pilvo skausmą patiria per kiekvienas mėnesines. Dažniausiai šis skausmas nereiškia nieko blogo. Tačiau dar neatsipalaiduok: ne kiekvienas mėnesinių skausmas yra normalus, kartais tai gali būti signalas, jog tu rimtai sergi.

Simptomas: Kartą per mėnesį skausmas tampa nepakeliamas. Bet jei laiku išgeriu nuskausminamųjų vaistų – viskas gerai.

Galima priežastis: Tiesiog stiprus menstruacijų skausmas.

Skausmas, kurį panaikina ar sušvelnina paprasti nuskausminamieji vaistai, veikiausiai nereiškia nieko rimto. Jo kaltininkais gali būti į hormonus panašios medžiagos prostaglandinai, kurie sukelia gimdos susitraukimus, stumiančius iš jos kraują ir pasenusį gleivinės sluoksnį. Ir nors tokie skausmai paprastai nereiškia nieko rimto, tai nėra priežastis kentėti. Gerk nuskausminamųjų vaistų. Ir ne tada, kai skausmas taps nebepakeliamas, o vos pajutusi jį atsirandant. Kuo anksčiau vaistai sutramdys prostaglandinus, tuo mažiau skausmo spėsi pajusti. Jei vaistai nepadeda, kreipkis į gydytoją – veikiausiai tau skirs stipresnių receptinių vaistų nuo skausmo. Taip pat gali dau padėti šildydama pilvą termoforu. Dar vienas sprendimas – kontraceptinės tabletės. Jos stabdo ovuliaciją, neleidžia susiformuoti storam gimdos gleivinės sluoksniui, organizmas išskiria mažiau prostaglandinų jam pašalinti.

Simptomas: Per mėnesines tiesiog plūstu krauju, tamponą turiu keisti kas valandą.

Galima priežastis: Fibroidai

Fibroidai – augliai, atsiradę ant gimdos sienelės. Jų būna ir mažų, kaip obuolio sėklytė, ir didelių, kaip greipfrutas. Dažniausiai jų atsiranda 30-40 metų amžiaus moterims. Nors fibroidai gali sukelti skausmą, dažniau jie provokuoja spaudimo, sunkumo jausmą pilvo sienelėje. Ir kuo arčiau gimdos sienelės jie yra, tuo stipriau kraujuojama – mėnesinės gali trukti ilgiau nei 7 dienas arba per įprastos trukmės mėnesines kraujuojama smarkiau, tamponas ar higieninis paketas permirksta per 1–2 valandas. Gera žinia – tai, kad kol pilve spaudimo jausmas nėra labai stiprus ar gausus kraujavimas nekelia problemų, fibroidų galima ir negydyti. Jei vis dėlto fibroidai kelia skausmą ar grėsmę sveikatai, jie gali būti šalinami medikamentiniu gydymu, rečiau – chirurginiu būdu.

Simptomas: Kartais stipriai suskausta pilvą ir ne per mėnesines. Ypač sekso metu.

Galima priežastis: Endometriozė

Endometriozės priežastys kol kas neišaiškintos. Gimdos gleivinės audiniai pradeda vešėti už gimdos ribų, ant kitų organų. Ši liga kamuoja maždaug 15 procentų vaisingo amžiaus moterų, o diagnozei nustatyti neretai prisireikia net 10 metų nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo. Sunkumų diagnozuojant kyla todėl, kad daugybė moterų mano tiesiog turinčios skausmingas mėnesines, taigi laiku nesikreipia pagalbos. Endometriozė sukelia stiprius skausmus pilvo apačioje, kartais pereinančius į nugarą, dubenį. Skausmas pasireiškia bet kuriuo ciklo metu. Stiprus kraujavimas ir skausmingi lytiniai santykiai – taip pat endometriozės požymiai. Diagnozavus endometriozę dažnai skiriami hormoniniai preparatai, stabdantys gimdos gleivinės audinio vešėjimą. Sunkesniais atvejais gydoma chirurginiu būdu.

Simptomas: Skausmas pilvo apačioje riest riečia, pakyla temperatūra.

Galima priežastis: Dubens organų uždegimas

Aštrus pilvo skausmas, nepraeinantis keletą dienų ar ilgiau, ypač jei pakilo temperatūra, skauda šlapinantis, atsirado gelsvų ar žalsvų išskyrų iš lytinių organų – tai rimta infekcija, apimanti visus reprodukcinius organus. Dubens organų uždegimą dažniausiai sukelia chlamidijų bakterijos arba gonorėja. Šios lytiniu keliu plintančios ligos dažnai neturi jokių simptomų, taigi kol neprasidės uždegimas, apie jas galima nė nenutuokti. Prasidėjusį uždegimą labai svarbu gydyti kuo skubiau – ilgainiui surandėjęs audinys kiaušintakiuose gali sukelti nevaisingumą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis