Būk atsargi: kas dera su vaistais?

Tai bent! Sunku net patikėti, kaip gali sau pakenkti ne tik alkoholį, bet ir visų garbinamus vaisius bei žoleles maišydama su tabletėmis! Arba vaisto nesuderinusi su vaistu.

VAISTAI + ŽOLELĖS IR VAISIAI

Greipfrutų sulčių gerti labai sveika, tačiau tik ne su vaistais! Jose esančios cheminės medžiagos blokuoja virškinimo sistemos bei kepenų fermentus ir taip sutrikdo vaistų nuo nerimo bei nemigos (trankviliantų), taip pat antidepresantų pasisavinimą. Kas nutinka? Sumažėja pageidaujamas, bet sustiprėja šalutinis poveikis: pradeda pykinti, svaigti galva, apima nepaaiškinamas jaudulys, gali užkietėti ir/arba palaisvėti viduriai. Jei vis dėlto netyčia vaistus užgertum greipfrutų sultimis ir pajustum neigiamų sąveikos požymių, vienintelė išeitis – laukti, kol organizmas sultis suvirškins.

Pripažinta, kad jonažolių ekstraktai slopina galvos skausmus, baimes ir nuotaikų kaitą, netgi lengvos bei vidutinės depresijos požymius, tačiau jei vartoji hormonines kontraceptines priemones (piliules, pleistrus, žiedus, spirales), turėk omeny: jonažolės gali nemenkai pakeisti tolesnį tavo gyvenimą: tu gali pastoti. Šių augalų cheminės medžiagos išbalansuoja kontracepcijos priemonių pasisavinimo mechanizmą, ir hormonų kraujyje taip sumažėja, kad ovuliacija gali tapti nebeslopinama. Taigi vartodama jonažolių preparatų nėštumo papildomai saugokis ir nehormoniniu būdu (prezervatyvais).

VAISTAI + ALKOHOLIS

Nuolat išgerdama tris ar net daugiau dozių alkoholinių gėrimų per dieną jau ir taip rizikuoji greitai apnuodyti kepenis, tačiau dar pavojingiau, jei tuo pat metu vartoji ir acetaminofeno – veikliosios medžiagos, įtrauktos į daugelio nereceptinių vaistų nuo skausmo, peršalimo ar gripo sudėtį. Konkretus toksinis alkoholio su acetaminofenu poveikis dar neįvardytas, tačiau neabejojama, kad šis derinys gali sunkinti kepenų veiklą ir naikinti jų ląsteles. Kiekvieno žmogaus medžiagų apykaita skirtinga, todėl sunku tiksliai pasakyti, kiek tablečių galėtų
pažeisti kepenis arba kiek laiko turėtum svaigintis tam tikru alkoholio kiekiu, kad kiltų rimtas pavojus sveikatai. Jei jau negali išvengti acetaminofeno, bent jau stenkis jo vartoti kuo mažiau.

Ne mažiau pavojingas ir geriamasis metronidazolis, skirtas lytiškai plintančioms ligoms trichomonozei bei bakterinei vaginozei gydyti. Jei vartoji šiuos vaistus, visiškai venk bet kokio alkoholio, net ir tiek, kiek jo yra sirupe nuo kosulio. Metronidazolio ir alkoholio derinys gali sukelti staigių ir labai keistų simptomų: gali imti daužytis širdis, parausti ir niežėti oda, prasidėti pykinimas ir/arba vėmimas. Net baigusi gerti šiuos antibiotikus luktelėk tris dienas, kol galėsi saikingai (!) pasiurbčioti alkoholinių gėrimų.

VAISTAI + VAISTAI

Flukonazolis, plataus poveikio preparatas nuo įvairių grybelinių ligų, kaipmat išguis iš intymios vietelės niežulingą mielinę infekciją, tačiau kol jį geri, maždaug savaitę nevartok jokių raminamųjų ar migdomųjų vaistų, kitaip kepenų fermentai nustos juos įprastai skaidę – vos vieną tabletę išgėrusi kartu su flukonazoliu gali nugrimzti į ilgą ir be galo gilų miegą.

Prieš dvidešimt metų vyravo nuomonė, kad plačiai vartojamas antibiotikas tetraciklinas (juo gydomos LPL, šlapimtakių infekcijos, pūlingi spuogai ir kt.) slopina hormoninių kontraceptikų poveikį, todėl kyla rizika neplanuotai pastoti. Neseniai atlikti tyrimai tokios nuostatos nesugebėjo nei patvirtinti, nei paneigti, tačiau specialistai siūlo vis dėlto apsidrausti: jei vartoji hormonines kontraceptines priemones ir gydytojas skiria kokių nors antibiotikų (ne tik minėtojo tetraciklino!), gerdama juos ir dar savaitę, kai nustosi gerti, papildomai saugokis nuo nepageidaujamo nėštumo. Apskritai visada būk budri: kaskart, kai gydytojas skiria tau vaistų, būtinai išsiaiškink, kaip jie dera su tavo vartojamais kontraceptikais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis