Kaip ryte lengviau išsibudinti (praktiški patarimai)

Gyvenimas neteisingas – kasryt turi kovoti su miegu. Ypač kai už lango tamsu ir šalta. Kita vertus, yra būdų pasikrauti energijos visai dienai net neskubant šokti iš lovos.

Sužinok savo valandą. Pasak somnologų (miego ekspertų), miegas – tai permaininga būsena. Skiriamos penkios miego stadijos, jų ciklai per naktį keičiasi 3–5 sykius, maždaug kas pusantros valandos. Ciklo pradžioje mus lengva išbudinti, o štai iš gilaus miego taip paprastai neištrūksime ir kokių nors aplinkos veiksnių pažadinti jausimės pavargę, kad ir kiek valandų būtume miegoję. Ką dar pasakys daktarai? Jei žadintuvo skambutis tave trenkia kaip elektros srovė, pabandyk pataikyti į ne tokio gilaus miego stadiją – kelkis pusvalandžiu anksčiau. Arba vėliau.

Didink ryškumą. Oksfordo universiteto mokslininkai nustatė: akies obuolio paviršiuje yra nervų ląstelių, kurios reaguoja į šviesą ir kontroliuoja žmogaus norą miegoti. Būtent dėl to ryškioje šviesoje žmogus jaučia energijos antplūdį, o tamsoje tampa mieguistas. Galima ir kitaip paaiškinti, kodėl kuo šviesiau, tuo žvaliau jaučiamės. Tamsoje mūsų organizmas ima intensyviai gaminti miego hormoną melatoniną, o šviesoje atvirkščiai – jo gamyba smarkiai slopsta. Ką dar pasakys daktarai? Jei eidama miegoti visada aklinai užtrauki naktines užuolaidas, išsiugdyk ir kitą įprotį: visada jas atitraukti vos atsikėlus.

Paleisk muziką. Prancūzų psichologas Pierre D'Avignon pagal žmogaus charakterio ir jo mėgstamos miego pozos sąsają parengė muzikos sąrašėlį. Tiems, kurie mėgsta miegoti ant pilvo, jis rekomenduoja prabusti skambant klasikinių operų arijoms. Tiems, kurie miega ant nugaros, tiktų popmelodijos. Mėgėjams susiriesti į kamuoliuką arba spausti prie savęs pagalvę reikėtų linksmų dainelių iš animacinių filmukų. Ką dar pasakys daktarai? Išsiaiškink, kokia poza paprastai miegi, ir pagal tai išsirink žadintuvo melodiją.

Aistringai pasirąžyk. Seniau buvo tikima, kad pirma pastačius ant grindų kairę pėdą diena bus nesėkminga, nes kairioji pusė susijusi su blogosiomis jėgomis, o dešinioji – su geromis. Be abejo, tai prietarai, bet potekstė – teisinga: jei nori, kad diena būtų nusisekusi nuo pat pirmos minutės, turi atsikelti tinkamai. Kitaip tariant, nešokti iš lovos kaip kulka. Miegant visi procesai organizme sulėtėja, todėl prabudus pirmosiomis minutėmis jis dar nėra pasirengęs sukrėtimams. Staigus šuolis iš lovos jam sukelia stresą. Ką dar pasakys daktarai? Psichologai pataria prabudus pirmiausia aistringai pasirąžyti. Sudėk kojas vieną prie kitos, ištiesk įtempusi kiek gali vieną koją į priekį, paskui kitą. Kartok tai 2–3 sykius.

Būk eteryje. Kvapai veikia ne tik emocijas, bet ir fiziologinius procesus, tikina psichologai. Kiekvienas rytas bus žvalus, jei tavo namai pakvips imbieru, citrinomis, rožėmis, pušimis, čiobreliais – šių augalų eterinių aliejų skleidžiamas aromatas teikia jėgų, didina darbingumą. Ką dar pasakys daktarai? Gali uždegti aromatinę lempą ar kelis lašelius eterinio aliejaus įlašinti į kremą.

Pakramtyk ir užgerk. Rekomenduojama rytais derinti trijų rūšių maistą: pieno produktus (kad organizmas gautų pakankamai kalcio bei baltymų), vaisius (kad greitai užplūstų energija ir būtų papildytos vitaminų atsargos), grūdinius produktus (kad energija organizme ilgai neslūgtų). O štai kavos patariama gerti tik tada, kai nepavyksta gerai išsimiegoti. Bristolio universiteto mokslininkai įrodė, kad šis gėrimas padeda prabusti tik tiems, kurie jį vartoja retai. Ką dar pasakys daktarai? Pabandyk kavą pakeisti žolelių arbatomis su šaukšteliu medaus arba šiltu vandeniu su citrinos skiltele.

Netaupyk. Miego sąskaita. Įsigyk gerą čiužinį. Kiekvienam žmogui genetiškai būtina tam tikrą laiką miegoti. Dažniausiai ta norma yra 7–8 valandos. Žinoma, esama tokių, kuriems pakanka ir keturių valandų, o kai kurie jaučiasi nepailsėję, jei nepamiega bent 10 valandų. Bet kuriuo atveju žmogui būtina išmiegoti savo normą, kitaip niekas jam nepadės jaustis žvaliam. Ką dar pasakys daktarai? Išsiaiškink savo optimalią miego trukmę. Geriausia tai atlikti per atostogas: kiekvieną rytą nežadinama atsibundi ir skaičiuoji, kiek miegojai, o paskui vedi vidurkį. Grįžusi iš atostogų sureguliuok savo dienos režimą taip, kad miegui liktų tos būtinosios valandos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis