Kaip išsirinkti dantų šepetėlį?

Taisyklinga burnos higiena – tai ne tik amerikietiška šypsena. Visų pirma tai – sveikata. Ne paslaptis, kad dantenų ligos padidina riziką susirgti sunkiomis širdies ligomis ir netgi diabetu!

Pagrindinis tavo ginklas kovoje su ėduonimi, parodontoze ir kitomis iš burnos sklindančiomis negandomis – dantų šepetėlis. O, kaip žinia, renkantis ginklus svarbiausia – nusičiupti geriausią!

Kiečiau – nebūtinai geriau!

Dantų šepetėliai pagal kietumą skirstomi į 5 grupes: labai minkšti, minkšti, vidutiniai, kieti, labai kieti. Rinktis turėtum atsižvelgdama į savo poreikius.

Labai minkšti (sensitive) šepetėliai skirti vaikams ir suaugusiesiems, segantiems dantenų ir kietųjų dantų audinių ligomis – parodontitu, I ir II laipsnio dantų paslankumu, turintiems emalio pažeidimų, kai emalis ne visai išsivystęs arba jo apskritai nėra.

Minkšti (soft) dantų šepetėliai tinka tiems, kieno dantenos linkę kraujuoti, tapo jautrios dėl hormonų pokyčių (pvz. nėštumo metu, maitinant kūdikį, sergant cukriniu diabetu ir kt.).

Vidutinio kietumo (medium) šepetėlis populiariausias, jis rekomenduojamas kasdienei dantų higienai suaugusiesiems, kurių burnos ertmė sveika.

Jei rūkai, dažnai mėgaujiesi kava bei juodąja arbata, ar šiaip ant tavo dantų labai linkę kauptis apnašos – rinkis šepetėlį kietais šereliais (hard).

Labai kieti (extra hard) šepetėliai naudojami dantų protezams, kabėms valyti – apie tai, kad reikia būtent tokio šepetėlio, tau turėtų pasakyti odontologas.

Svarbios smulkmenos

Galvutės ilgis. Atkreipk dėmesį į šepetėlio galvutės ilgį. Idealiu atveju ji turėtų apimti 2–2,5 dantų vienu metu. Kaip tik tokio ilgio galvutė leidžia pasiekti geriausią valymo efektą. Jei galvutė ilgesnė, apimanti daugiu dantų – valymo efektyvumas sumažėja, su šepetėliu sunkiau pasiekti ir gerai nuvalyti tam tikrus plotus.

Galvutės forma. Šepetėlio galvutė turėtų būti suapvalintos formos – taip kyla mažesnė rizika sužeisti burnos gleivinę. Atkreipk dėmesį ir į nugarėlę: geriausia jei ji pagaminta iš minkštos medžiagos, gruoblėtu paviršiumi. Tada šereliams valant dantis, šepetėlio nugarėlė švelniai brauks apnašas nuo vidinių burnos ertmės paviršių.

Šereliai. Šereliai gali būti natūralūs ir dirbtinio pluošto. Moksliškai įrodyta, kad naudoti dantų šepetėlius natūralaus pluošto šereliais kenksminga: jie sugeria vandenį, taip sukuriama palanki terpė žalingoms bakterijoms daugintis. Todėl rinkis tik dirbtinio pluošto šerelius. Pastarieji tinkamai apdoroti, jų galiukai suapvalinti, taigi netraumuos nei dantų emalio, nei burnos gleivinės.

Elektrinis ar ne? Nors elektriniai dantų šepetėliai ir atrodo išmanesnis pasirinkimas, vis dėlto atlikus mokslinius tyrimus didelio jų pranašumo nenustatyta. Todėl odontologai rekomenduoja vadovautis principu: rinkis tai, kas tau patogiau. Nes patogesnis dantų šepetėlis užtikrina, jog dantis valysiesi mieliau ir ilgesnį laiką. Pavyzdžiui, kai kuriems žmonėms nepatinka vibracija, kurią skleidžia elektrinis dantų šepetėlis. Kitiems – atvirkščiai, būtent toks šepetėlis padeda geriausiai išsivalyti dantis. Pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems artritu, gali būti keblu 2 minutes intensyviai įvairiomis kryptimis judinti ranką.

Sekundžių tikslumu. Jei nuolat dantis valaisi paskubomis, geriausia vonioje turėti laikmatį ar smėlio laikrodėlį, kuris neleistų apsimesti, kad tos 30 sekundžių, per kurias brūžinai savo dantis, prilygsta 2 minutėms.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis