Skrandžio sumažinimas – alternatyva dietoms ir sportui?

Velniop alinančias dietas ir sporto salę – susimažinkime skrandį ir gyvensime lieknai bei laimingai. Ar tikrai svorio koregavimas chirurginiu būdu – toks nekaltas būdas pasiekti geidžiamą dydį?

Juk mažiau valgytum, vadinasi, būtum lieknesnė, gražesnė... Palauk, neskubėk ieškoti chirurgo – pirmiausia daugiau sužinok apie šį pastaruoju metu itin populiarų būdą svoriui mažinti.

Dvi alternatyvos

Lietuvoje populiariausios operacijos svoriui reguliuoti yra dvi: skrandžio žiedo ir paties skrandžio mažinimo (vadinamoji apylankos operacija).

Atliekant pirmąją skrandis reguliuojama juosta (žiedu) padalijamas į dvi dalis ir tarsi įgyja smėlio laikrodžio formą. Viršutinė dalis paliekama labai nedidelė, vos 60–80 ml tūrio, tad net ir šiek tiek suvalgius skrandis prisipildo, jo sienelės išsitempia ir pajuntamas sotis. Vėliau maistas iš viršutinės skrandžio dalies pro suformuotą angą pamažu patenka į apatinę dalį ir yra virškinamas toliau. Juosta pagaminta iš silikono, jos vidinėje dalyje yra pailgas rezervuaras, sujungtas su kitu, pagamintu iš titano ir įsiūtu į poodį. Rentgeno spinduliais į silikoninę membraną gydytojas gali suleisti skysčio ar jo ištraukti – priklausomai nuo to, ko norima: šiek tiek stipriau žiedu suveržti skrandį ir angą sumažinti ar jį šiek tiek atlaisvinti, kad sąsmauka būtų didesnė ir svoris taip sparčiai nekristų. Bet kuriuo atveju valgyti norisi nedaug, o po oda esi priversta nešiotis rezervuarą, kuriuo reguliuojamas žiedo spindis.

Kita operacija kur kas sudėtingesnė: skrandis sumažinamas susiuvant skiriamąją siūlę, mažoji jo dalis tiesiogiai sujungiama su plonuoju žarnynu, ir maistas iš skrandžio keliauja ne į dvylikapirštę kaip įprasta, o į tuščiąją žarną, kurios funkcija – galutinai suvirškinti maistą ir jį įsiurbti į organizmą. Abi operacijos atliekamos laparoskopiniu būdu, t.y. pilvo siena nepjaunama, pakanka nedidelių skylučių ir endoskopų, tad randai lieka minimalūs.

Operacija – išrinktiesiems?

Tokios operacijos nėra pigios. Tačiau jos atliekamos ne visiems pageidaujantiems, kad ir kiek jie turėtų pinigų. Pasak Klaipėdos apskrities ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjo N. Kaselio, šios operacijos atliekamos žmonėms, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra ne mažiau nei 40.

KMI esant 35 operuojama išimties atvejais: jei dėl per didelio svorio žmones kamuoja įvairūs sveikatos negalavimai – per didelis kraujospūdis, širdies ligos, II tipo cukrinis diabetas, kvėpavimo ir menstruacinio ciklo sutrikimai, kojų tinimas, sąnarių ir nugaros skausmai, lytinio potraukio sumažėjimas ir kt. Gydytojo teigimu, po šių operacijų kartu su antsvoriu atsikratoma ir daugelio iki tol kamavusių ligų. Nežinai savo KMI? Apskaičiuok: KMI = svoris kg/ ūgio m pakelta kvadratu.

Maža to, pasak gydytojo N. Kaselio, prieš ryždamasis tokiai operacijai žmogus turi būti išbandęs kitas svorio metimo priemones: dietas, maisto produktų derinimą, vaistus, psichologo konsultacijas. Chirurgai turėtų būti paskutinė grandis svorio reguliavimo procese. Neretai prieš žengiant šį žingsnį rekomenduojama apsilankyti pas psichologą. Beje, be minėtųjų dviejų sąlygų, yra ir trečioji: operuojami tik pilnamečiai ir sąmoningi, aiškiai operacijos būtinybę suvokiantys asmenys.

Kas geriau?

Kuri operacija tinkamesnė, sprendžiama išsiaiškinus paciento gyvenimo būdą. Taip pat pranešama, kas laukia po jos. Skrandį papuošus žiedu teks pamiršti lietuvišką vaišėmis nukrautą stalą, mat bus galima valgyti tik trinto maisto – lėtai ir po nedaug, nes didelis kąsnis gali įstrigti žiedo sąsmaukoje. Arba privalgius daugiau nei galima tiesiog ims pykinti. Tiesa, paciento pageidavimu po kurio laiko žiedas gali būti nuimtas, tačiau tokiu atveju paprastai vėl priaugami numesti kilogramai.

Atlikus skrandžio apylankos operaciją tyrėmis teks misti tik pirmą mėnesį, vėliau bus galima valgyti įvairaus maisto. Kurį laiką bus būtina vartoti vitaminų ir maisto papildų (beje, kai kurių šaltinių teigimu, po tokių intervencijų tai privalu nuolat). Kai kurie operuotieji blogiau toleruoja saldumynus: jų užvalgius ima pykinti, prakaituojama, vemiama, jie gali tapti tiesiog nebeskanūs. Atrodo, organizmas pats ima reguliuoti, kas jam tinka, o kas – ne.

Draugystė su gydytoju iki gyvenimo pabaigos: tokį nuosprendį sau pasirašo pasirinkusieji skrandžio žiedo operaciją. Jie nuolat turi būti gydytojų prižiūrimi, nes skrandžio juostą tenka tai priveržti, tai atleisti priklausomai nuo svorio pokyčių (taigi ilgesnių išvykų bent jau pirmus metus verčiau nė neplanuoti). Ši operacija neveiksminga valgantiems dažnai ir po nedaug, taip pat alaus, kokakolos, skysto šokolado mėgėjams, nes žiedas nepajėgus sulaikyti skysčių ir apsaugoti nuo kalorijų.
Techniniu požiūriu žiedo operacija paprastesnė, lyginant su apylanka. Po jos kone jau kitą dieną galima vykti namo. O jei ir kyla komplikacijų, dažniausiai jos pavojaus gyvybei nekelia ir būna lengvai ištaisomos.

Po apylankos operacijos ligoninėje tenka praleisti 3–5 paras. Ši operacija ir sudėtingesnė, ir pavojingesnė: mirtingumas ją atlikus – 0,5 proc.

Pasak gydytojo N. Kaselio, svarbu įsisąmoninti, jog krinta ne svoris, bet antsvoris, t.y. tie kilogramai, kurių yra per daug. Pirmą mėnesį po operacijos galima netekti 10–15 kg antsvorio, tačiau siekiama, jog žmogus netektų apie 6 kg. Po žiedo operacijos netenkama apie 50–60 proc., tuo tarpu po skrandžio apylankos – apie 80–90 proc. antsvorio, tad pastaroji operacija teikia daugiau šansų pasiekti norimą dydį. Po dvejų metų svoris stabilizuojasi. Numetus nereikalingų kilogramų, ypač būnant vyresnio amžiaus, lieka odos perteklius, raukšlių, tačiau plastines operacijas estetiniam vaizdui pagerinti rekomenduojama atlikti tik svoriui nusistovėjus.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausia apsiskaičiuok savo KMI. Jei jis yra 35–40, kreipkis į bendrosios praktikos gydytoją: jis skirs būtinus tyrimus ir jei paaiškės, kad tavo spėjimai teisingi, siųs pas chirurgą. Skrandžio žiedo operacijos atliekamos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose, skrandžio apylankos – Kauno medicinos universiteto klinikose, o Klaipėdos apskrities ligoninėje atliekamos abi. Tačiau turėk omenyje: greičiausias kelias į nutukimą bei cukrinį diabetą – mėgavimasis greitu maistu prie televizoriaus dažniau nei du kartus per savaitę. Tai gal vis dėlto verta pirma bandyti keisti gyvenimo būdą?

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis