Įprasti negalavimai ar reikia kviesti gydytoją?

Suskaudo galvą? Nieko, praeis. Gal ir gerai, kad nekreipi dėmesio į kiekvieną maudulį. Kita vertus, taip ir infarktą gali pražiopsoti!

Kaip sužinoti, kada skausmas – tik laikinas negalavimas, o kada – jau ženklas, kad turi rimtų sveikatos bėdų? Medikai pataria: visų pirma įsiklausyk į savo organizmą, ar nepasireiškė dar kokių nors simptomų?

Skauda galvą!

Nieko tokio, praeis. Įprastus galvos skausmus gali sukelti nuovargis, įtampa, skysčių trūkumas organizme, alkis, deguonies stygius ir kt. Migreninis galvos skausmas paprastai stiprėja po truputį, greta jo gali pasireikšti pykinimas, sutrikti rega. Migrenos metu galvą gali skaudėti labai stipriai, tačiau ši būsena didesnio pavojaus sveikatai nekelia.

Alio, greitoji pagalba?!

* Galvą suskausta staiga, iškart labai stipriai, šis skausmas neprimena anksčiau buvusiųjų, nepraeina ilgai, jaučiamas vienoje galvos pusėje – tai gali būti arteritas, arterijų sienelių uždegimas, gydomas hormoniniais vaistais, kortikosteroidais. Nesigydydama šių galvos skausmų gali net apakti!

* Stiprus ir staigus galvos skausmas gali būti ir insulto arba aneurizmos požymis – būtina skubi gydytojų pagalba.

* Stipraus galvos skausmo, pakilusios temperatūros ir skausmo kaklo srityje derinys gali reikšti bakterinį meningitą – šiuo atveju taip pat turėtum kviestis greitąją pagalbą. Meningitas kelia didelę grėsmę ne tik tavo sveikatai, bet ir gyvybei!

Skauda skrandį

Nieko tokio, praeis. Skrandžio veikla gali sutrikti nuo pernelyg sunkaus, nešviežio maisto, kofeino, alkoholio pertekliaus. Jei pavartojus antacidų (skrandžio rūgštingumą neutralizuojančių vaistų) tavo savijauta pagerėja, į gydytoją galima ir nesikreipti.

Alio, greitoji pagalba?!

* Jei skrandžio veiklos sutrikimai labai stiprūs (skausmas, vėmimas, viduriavimas) arba pasireiškė dar ir kitų simptomų (pvz. sutriko regėjimas) – tai gali būti ūmaus apsinuodijimo simptomas, paskubėk kreiptis į gydytoją.

* Skrandis sustojo, pasireiškė stiprūs skausmai bambos srityje, jie pereina į apatinę dešinę pilvo pusę - labai tikėtina, kad užklupo apendicitas. Kiti apendicito simptomai - pykinimas vėmimas. Kuo greičiau kreipkis į gydytoją.

* Skausmas skrandžio srityje pasireiškia periodiškai ar tam tikromis aplinkybėmis (pavyzdžiui, po fizinio krūvio), būklės nepalengvina antacidai - tai gali reikšti, kad užklupo širdies liga. 

* Stipresnis ar silpnesnis skausmas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, ypač jei pasireiškia užvalgius ko nors riebaus, gali sufleruoti apie tulžies akmenligę. Pastaroji būklė – ne priežastis kviestis greitąją pagalbą, bet vizito pas šeimos gydytoją neatidėliok.

* Jei vemi ilgiau nei parą, ypač jei greta vėmimo nepasireiškė viduriavimas, skubėk pas gydytoją. Tokie simptomai gali reikšti apendicitą, streptokokinę anginą arba šlapimo takų infekciją.

* Jei vemi su krauju arba gleivėmis, atpili žalsvą turinį – tau gali diagnozuoti žarnų nepraeinamumą, būtina skubi gydytojų pagalba.

Pučia pilvą

Nieko tokio, praeis. Įprastas pilvo pūtimas paprastai pasireiškia persivalgius, kai organizme užsilaiko skysčiai, užvalgius tam tikro maisto (žirnių, pupelių, kopūstų, pieno), neretai ištinka per menstruacijas.

Alio, greitoji pagalba?!

* Kai pilvo pūtimas itin skausmingas, skausmas jaučiamas pilve ir dubens srityje, padažnėjo šlapinimasis, pykina – viskas gali būti rimčiau nei manai. Panašūs simptomai būdingi ankstyvai kiaušidžių vėžio stadijai. Nors ši vėžio rūšis nėra labai paplitusi, vis dėlto paskubėk dėl visa ko pasitikrinti pas ginekologą.

Aukšta temperatūra, karštinė

Nieko tokio, praeis. Dažniausiai karščiuoti pradedi susirgusi peršalimo ligomis. Jei tave užpuolė kaip tik ši neganda, daugių daugiausiai per savaitę simptomai turėtų praeiti. Ilsėkis, gerk daug skysčių, jei temperatūra aukštesnė nei 38,5 – vartok ją mažinančių vaistų.

Alio, greitoji pagalba?!

* Temperatūra kyla ne palengva, o iš karto šokteli į aukštumas, atsiranda kitų simptomų (pavyzdžiui, gerklės skausmas, pykinimas, vėmimas, traukuliai, įtampa kaklo srityje) – skubėk kreiptis į gydytoją. Tai gali būti pneumonijos, virusinių ir bakterinių infekcijų, apendicito, streptokokinės anginos pradžia.

* Į gydytoją taip pat kreipkis jei aukšta temperatūra laikosi ilgiau nei 72 valandas (net ją numušus vaistais, po kiek laiko vėl stipriai pakyla).

Staigus svorio netekimas

Nieko tokio, praeis. Paprastai svorio kritimą sukelia pokyčiai valgiaraštyje, padidėjęs fizinis krūvis arba išgyvenamas stiprus emocinis stresas. Gali būti, kad tokios permainos tave net labai džiugina. Ir vis dėlto...

Alio, greitoji pagalba?!

* Netikėtai, be jokių akivaizdžių priežasčių, netenki daugiau nei 2 kg? Tokį svorio kritimą gali išprovokuoti skydliaukės ligos, taip pat tai gali būti organizme prasidėjusių onkologinių procesų pasekmė.

* Ne tik netekai svorio, bet ir dažniau šlapiniesi, sutriko regėjimas, greičiau nei įprasta pavargsti, nuolat troškina? Tai cukrinio diabeto simptomai. Kreipkis į gydytoją kad nustatytų tikslią diagnozę arba išsklaidytų tavo abejones!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis