Operacija: išblaivink draugą (ką daryti apsinuodijus alkoholiu?)

Jei girtumas – bemaž kasdienė tavo vaikino būsena, ką daryti puikiai žinai: bėgti nuo jo kiek kojos neša! Bet kaip turėtum elgtis kai alkoholiu nepiktnaudžiaujantis draugas ima ir netyčia padaugina?

Gali jam išrėžti moralą apie alkoholio žalą. Bet patartina – rytoj. O kol kas pasiraitok rankoves ir imkis išblaivinimo procedūrų. Šios priemonės tikrai padės:

* Stipri saldi kava arba arbata. Apskritai duok jam gerti kuo daugiau nealkoholinių gėrimų - sulčių, kompoto, vandens. Skysčiai padeda greičiau šalinti iš organizmo alkoholį.

* Vėsus arba kontrastinis dušas. Pati šiukštu nesusigundyk praustis kartu su juo – nekoordinuoti vaikino judesiai duše jums abiems gali baigtis buitine trauma.

* Šiltas maistas. Tegul ir visai nedaug. Ypač gerai - šiltas vištienos sultinys.

Nupraustą, pavalgydintą ir pagirdytą vaikiną palydėk iki lovos ir – saldžių sapnų. Tai – geriausia ką šiandien gali dėl jo padaryti. O pagirių skausmai rytoj jam bus geriausia pamoka, kaip daugiau nesielgti.

Tiesa, visos aukščiau minėtos priemonės padeda kai jis tik apgirtęs, bet ne girtas kaip pėdas. O ką daryti jei jis vos bepastovi ant kojų arba apskritai nebeatsistoja?

* Į stiklinę vandens įlašink 5-6 lašus amonio druskos tirpalo ir išmaišyk. Taip, gėrimas tikrai nebus pats skaniausias. Dėl visa ko gali jį kiek pasaldinti. Bet efektas garantuotas.

* Ragink gerti kuo daugiau skysčių, kol sukelsi vėmimą. Po trumpos pertraukėlės procedūrą pakartoti.

* Geriau netempk girto žmogaus į gryną orą prasivėdinti. Jei už lango spaudžia šaltukas, nuo staigios temperatūrų permainos tavo princas gali nualpti, ir jo nepažadins net tavo bučinys.

Jei jis išgėręs reiškiasi garsiai ir audringai, nemėgink jo nuraminti fizinėmis pastangomis - tai ne tik neefektyvu, bet netgi pavojinga: gali išprovokuoti jo agresiją.

Girti žmonės gali užmigti labai staiga, pačioje netikėčiausioje vietoje. Nė nemėgink jo viena tempti iki lovos. Jei namuose esate vieni ir nėra kas padėtų - paversk jį ant šono (kad neužspringtų) ir palik miegoti toje vietoje, kur jį ir pagavo snaudulys, tiesiog apklok pledu, jei reikia - pakišk pagalvę.

Kaip jį įkalbėti?

Įkalbėti girtą žmogų, kad jis nueitų atsigulti į lovą, išgertų dar vandens ir pan. – nelengva. Ir vis dėlto geriausia – elgtis ramiai ir švelniai (taip, neabejojame, tu įsiutusi!), vadinti jį mažybiniais vardais, glostyti, o ne stumdyti ir baksnoti.

Greitas, bet labai laikinas girto žmogaus prablaivinimo būdas – paguldyti jį ant nugaros ir delnais patrinti ausis. Kuriam laikui pagerėja smegenų kraujotaka – galbūt tų kelių minučių ir užteks kad padarytų ko prašomas.

Tik jokiu būdu nemėgink sutelkti jo budrumo šoko terapija – pakuždėti, kad jį kas nors persekioja ar vejasi, esą kaip tik todėl jis turi eiti į lovą pasislėpti. Girto žmogaus psichinė reakcija gali būti labai neadekvati, todėl iš tokių paraginimų bėdos bus daugiau nei naudos.

Kol kas elkis tarsi geroji fėja – išloši daugiau. Ir jei reikės – atsigriebsi rytojaus rytą!

Ar verta su juo pasišnekėti?

Kol jis girtas, klaida būtų moralizuoti, priekaištauti, aiškintis aplinkybes, kurios privedė jį prie tokios būklės. Priežastis – paprasta: šiuo metu jis negeba ne tik rišliai kalbėti, bet ir mąstyti, todėl jo pasakojimo detalės gali labai stipriai skirtis nuo realybės, jas gali gausiai papildyti ką tik ekspromtu kilę vizijos. Kitaip tariant, tai, ką jis pasakos – tik sapalionės, ir nieko daugiau. Be to, rytoj išsiblaivęs jis tikrai neprisimins nei tavo moralų, nei savo pažadų.

Liaudyje sakoma: kas blaivam galvoje – girtam ant liežuvio. COSMO prieštarauja: netiesa! Kalbėtis su girtu žmogumi mėginant ką nors išsiaiškinti – beprasmiška. Apgirtusi sąmonė šiek tiek primena miego būseną – užuot išklojęs teisybę, jis veikiau pasakos tau sapną, kur viskas susipynę ir susimaišę taip, kad pats nelabasis koją išsisuktų.

Kviesk greitąją pagalbą jeigu:

Apsinuodijęs alkoholiu tavo brangusis neteko sąmonės, jo akių vyzdžiai labai susiaurėję arba smarkiai išsiplėtę. O kol atvyks medikai, bandyk jį gaivinti ar palaikyti sąmoningumą: duok pauostyti amonio chlorido, girdyk vandens, saldžios arbatos, kalbink.

Kaip elgtis kitą kartą?

Skaičiuoti jo išlenkiamas taureles vakarėlyje, kaip darydavo mūsų mamos ir močiutės, bei nuolat stabdyti, esą jau gana? Liaukis! Jis – ne mažas vaikas! O jei operacijos „išblaivinimas“ tau tenka griebtis po kiekvieno vakarėlio, turėk omeny: gelbėti jį turėtum ne tu, o medikai!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis