Saulės pinklės žiemą (kaip gali apsisaugoti)

Manai, kailiniai, šalikas ir kepurė – žiemą pakankama odos apsauga nuo ultravioletinių spindulių atakų? Oi, kaip skaudžiai gali suklysti!

Taip, B tipo spinduliai (UVB), sukeliantys odos nudegimus, gal ir ne tokie pavojingi kaip vasarą, tačiau klastingieji A spinduliai (UVA) odą veikia taip pat negailestingai: greitina odos senėjimą (skatina raukšlelių, pigmentinių dėmelių atsiradimą) ir ruošia terpę vėžinėms ląstelėms. Net trumpos kasdienės saulės vonios, žiemą taip maloniai glostančios atviras kūno vietas (rankas, veidą, kaklą) ilgainiui gali padaryti tiek pat žalos kaip skrudinimasis Turkijoje liepą.

Nepasikliauk sniegu! Turi pažįstamų kalnų sporto mėgėjų? Matei, kokia būna jų oda, kai grįžta paslidinėję? Žinai, kodėl ji tokia paraudusi ir šiurkšti? Sniegas atspindi 80 proc. saulės spindulių net debesuotomis dienomis – tai dvigubai didesnė nei įprasta radiacijos dozė! Dėl to dar sparčiau plečiasi kraujagyslės, formuojasi raukšlelės, apie vėžinius ląstelių pakitimus jau nė nekalbame. Juo aukščiau, juo mažiau lieka atmosferos sluoksnių, filtruojančių kenksminguosius saulės spindulius. Pakilus į trijų kilometrų aukštį galima nusvilti vos per šešias minutes, tuo tarpu karštą dieną Turkijos paplūdimyje tai nutiktų per keturiolika minučių.

Nepamiršk skydo! Jeigu ketini leistis į kalnus, įsigyk kremą, kurio UVS apsaugos faktorius (UVSAF) – mažiausiai 30, ir tepk juo visas atviras kūno vietas. Akis denk UVS blokuojančiais akiniais, lūpas – balzamu, kurio UVSAF – bent 12. Neužsimiršk ir namie: kai pakvips pavasariu, nebekreipk dėmesio į sniegą: atviras kūno vietas tepk kremu, kurio UVSAF – 15. Net nusprendusi pasimėgauti atokaitoje arba sėsti prie vairo.

Neskubėk į vasarą! Suplanavusi žiemą trumpas atostogas šiltuosiuose kraštuose, nesliuok į mini bikinį ir neskuosk į paplūdimį, vos tik nutūps lėktuvas: dabar saulės vonios tau dar pavojingesnės nei vasarą. Mat kūnas joms visiškai nepasirengęs: ką tik mėnesius leidai šalto klimato juostoje ir staiga didžiulis UVS pliūpsnis! Oda turi palengva priprasti prie didelio saulės intensyvumo – mūsų krašte ji tam turi kone 100 dienų pavasario... Tyrimų duomenimis, kaip tik adaptacijos šokas viena pagrindinių melanomos, sunkiausios odos vėžio formos, priežasčių ir antroji pagal dažnumą vėžio priežastis moterims iki 30 metų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis