5 labiausiai paplitusios lytiškai plintančios ligos: kaip atpažinti simptomus?

Audringai praleidai naktį su faaaaaantastiškai žavingu nepažįstamuoju ir še tau dovanėlė – keisti simptomai, tikrai nežadantys nieko gero. Blogiausia, kad nuo kai kurių lytiškai plintančių ligų neapsaugo net prezervatyvai. Kaip atpažinti pirmuosius tokių ligų simptomus?

Sifilis

Simptomai: ant lytinių organų, odos, burnos gleivinės, liežuvio atsiranda kietas šankeris – neskausminga, apie 1,5 cm opa. Gretimai esantys limfmazgiai (pvz. kirkšnyje) padidėja iki graikiško riešuto dydžio, tačiau taip pat būna neskausmingi.

Pasekmės: negydomas pirminės stadijos sifilis pereina į antrąją, ši – į tečiąją, pažeisdama kitus organus bei apimdama visą organizmo sistemą.

Ypatumai: Nuo užsikrėtimo akimirkos iki šankerio atsiradimo praeina 4–5 savaitės. Dažnai atsiranda daugybiniai šankeriai, po visą kūną išplinta rausvi odos ir gleivinės bėrimai, panašūs į uždegimą (ypač ant penio galvutės).

Gonorėja

Simptomai: iš šlaplės kanalo išsiskiria gelsvai žalsvas pūlingas skystis, paliekantis dėmes ant paklodės, padažnėjęs skausmingas, deginantis šlapinimasis. Nors kas ketvirtas ligonis šiuos simptomus jaučia minimaliai.

Pasekmės: laiku nepradėjus gydymo, labai tikėtinas nevaisingumas.

Ypatumai: gonorėja taip pat užsikrečiama oralinio ir analinio sekso metu. Kaip taisyklė, ji sąveikauja su trichomonais, mikoplazmomis ir kitais virusais, o tai labai apsunkina gydymą.

Chlamidiozė

Simptomai: balkšvos arba gelsvos spalvos išskyros iš šlaplės, skausmingas šlapinimasis, maudimas pilvo apačioje, kartais pereinantis į skausmą. Tačiau 50% atvejų chlamidiozės simptomai gali likti nepastebėti, nebent rytais pasireiškiančiomis negausiomis drumzlinomis išskyromis.

Pasekmės: vyrams sutrinka potencija.

Ypatumai: šia liga serga tiek vyrai, tiek moterys. Dažnai chlamidiozė supainiojama su gonorėja ir tai apsunkina gydymą.

Trichomonozė

Simptomai: 70 proc. atvejų simptomų nėra arba jie labai neryškūs. Vis tik ligą įtarti galima iš deginančio skausmo šlapinantis, sudirgintos odos lytinių organų srityje bei negausių išskyrų iš šlaplės.

Pasekmės: negydoma liga baigiasi prostatos, kiaušidžių uždegimu ar net nevaisingumu.

Ypatumai: vyrai šia liga serga rečiau nei moterys. Pasitaiko ir taip, kad 5–10 proc. atvejų trichomonozė praeina savaime. Tačiau pasikliauti tuo nereikėtų.

Genitalijų herpis

Simptomai: niežulį sukeliančios pūslelės pavirsta į nedideles opeles ir pasisėja lytinių organų srityje. Apie 70 proc. sergančiųjų herpiu užsikrečia nuo partnerių, kurie patys net neįtaria savo ligos.

Pasekmės: herpis lieka visam gyvenimui.

Ypatumai: visiškai išgydyti šio susirgimo neįmanoma, visi šiai dienai egzistuojantys medicininiai preparatai tik palengvina ligos požymius.

Kalbant apie visų šių ligų gydymą, patarimas yra tik vienas: esant menkiausiam lytiškai plintančios ligos simptomui, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ir nepamiršk, kad prezervatyvas – bene patikimiausia priemonė nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau ir jis negarantuoja visiškos apsaugos. Visų pirma kalti gali būti patys: per vėlai užsidėjome, netinkamai naudojomės... Antra – prezervatyvas uždengia tik dalį kūno, taigi apsaugomos ne visos ligos pažeistos vietos, per kurias virusas gali būti perduotas. Būk budri, kad paskui netektų sakyti „Bet aš juk saugojausi!“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis