Kodėl iš burnos sklinda blogas kvapas ir ką daryti?

Mūsų burna – tai savotiškos džiunglės, kuriose knibždėte knibžda mikroorganizmų. Jie apsigyvena ant dantų, dantenų, liežuvio...

Milijonai mikroskopinių monstrų minta maisto likučiais, nusėdusiais ant dantų ir dantenų. Šios bakterijos gamina lakiųjų sieros puvėsių medžiagas (lygiai tokias pačias, kokias pagamina gendantis kiaušinis). Būtent dėl sieros junginių iš burnos sklinda „nepakartojamas“ kvapas. Lieka du keliai: arba susitaikyti su šiuo nemaloniu kvapu, arba ieškoti būdų, kaip su juo kovoti. Tikimės. tu pasirinkai antrąjį variantą.

Kokia pirmoji priemonė, kurios griebiasi dauguma? Be abejo, mėtininės kramtomos ar burnos gaivikliai. Problema ta, kad daugumos mėtinių tablečių, purškiklių ir burnos skalavimo skysčių poveikis dažnai būna per silpnas ir nesugeba panaikinti blogo burnos kvapo. Tokios priemonės paprasčiausiai pridengia kvapą ne ilgiau kaip 1–2 valandoms ir kovoja ne su priežastimi, o su pasekme. Palyginimui, pabandyk įsivaizduoti, kad maišą su šiukšlėmis iš viršaus papurškei oro gaivikliu. Ar tikiesi, kad šiukšlės nuo to maloniai pakvips?

Tam, kad iš esmės atsikratytum šio nepatogumo, tau būtinos higienos priemonės, skirtos pačių sieros junginių komponentų šalinimui, o ne laikinam blogo kvapo pridengimui. Paskutiniu metu JAV rinkoje pasirodė nauja chloro dioksido pagrindu sukurta gaminių linija, kuri blogą kvapą turinčius sieros junginius atakuoja molekuliniame lygmenyje ir tokiu būdu juos nukenksmina.

Burnos ertmės valymas nuo kenksmingų mikroorganizmų – tai tavo kasdienis rūpestis. Beveik visi žmonės paprasčiausiai valosi dantis ir pamiršta dar dvi burnos higienos priemones: tarpdančių siūlus ir liežuvio valymą.

Tarpdančių siūlų naudojimas

Tai labai svarbus ir tuo pačiu labai paprastas veiksmas, realiai padedantis išvengti blogo burnos kvapo. Valant tik dantų šepetėliu, apie 40 proc. dantų paviršiaus lieka nepaliesti. Įsivaizduok, kad prausi tik 60 proc. savo kūno, o 40 proc. palieki purviną ir taip dieną iš dienos.

Anksčiau ar vėliau žmonės atkreips dėmesį į nuo tavęs sklindantį kvapą. Tas pats vyksta ir burnoje, kuomet bakterijos dauginasi tarpdančiuose nebaudžiamai ir sudaro sąlygas gamintis blogą kvapą turinčioms medžiagoms.

Stomatologai pataria tarpdančių siūlus naudoti kartą per dieną. Pasistenk išsirinkti tokius siūlus, kurie lengvai slystų tarpdančiu ir nestrigtų. Savo patogumui gali įsigyti ir specialų elektrinį tarpdančių valymo prietaisą.

Liežuvio valymas

Dantų šepetėlis ir tarpdančių siūlai labai sėkmingai pašalina bakterinius nešvarumus nuo dantų ir dantenų, tačiau šie neprašyti svečiai vis tiek randa gerą vietą kur pasislėpti – liežuvį. Būtent liežuvis kaupia milijonus kenksmingų organizmų, kurių kiekvienas pagamina savo porciją dvoko. Klinikiniai tyrimai parodė: norint turėti gaivų kvapą iš burnos, būtina valyti ir liežuvį.
Liežuvio valikliai greitai pašalina bakterijas ir užkerta kelią jų kenkėjiškai veiklai. Liežuvio gremžtukas kuo puikiausiai nuvalys susikaupusias apnašas. Tam skirk viso labo 30 sekundžių du kartus per dieną ir gaivus kvapas iš burnos garantuotas.

Jau 300 metų liežuvio valymas įvairiose pasaulio tautose laikomas efektyviausia procedūra. Ši paprasta priemonė madinga dar ir dabar vien todėl, kad ji iš tiesų veiksminga. Amerikiečių stomatologų asociacija taip pat rekomenduoja kasdienę liežuvio valymo procedūrą kaip burnos ertmės higienos priemonę. Daugelis žmonių, pirmą kartą panaudoję liežuvio gremžtuką būna sukrėsti, pamatę pašalintų bakterijų kiekį.

Gaivus kvapas – tai ne pats didžiausias liežuvio valymo privalumas. Nešvarus liežuvis yra startinė aikštelė, nuo kurios prasideda visos rimtos sveikatos problemos. Per ilgą laiką besikaupiančios ir nešalinamos bakterijos tampa pavojingai toksiškomis. Toksinai sukelia uždegimus ir pažeidžia dantenų audinį. Šis susirgimas vadinasi periodontitu ir gali pažeisti gilias dantenų kišenėlės, o tai gresia net dantų iškritimu. Bakterijos ir toksinai ne tik atakuoja dantenas, kai kurios jų rūšys gali prasiskverbti į gerklę ir sukelti streptokokinį uždegimą.

Be viso to, kas išvardinta, yra dar vienas aspektas, kurį įtakoja nešvarus liežuvis. Tai maistas.

Pabandyk užuosti pavasario kvapus užgulta nosimi, pasižvalgyti aplink per nešvarius saulės akinius arba klausytis paukščių čiulbėjimo su kamštukais ausyse. Panašiai vyksta ir valgant, kai mūsų liežuvis, pasirodo, ne itin švarus. Kaip galime pajausti visą skonio gamą, jeigu liežuvio skonio receptoriai padengti nepralaidžiu bakterijų sluoksniu? Telieka viena išeitis – paprastas kasdienis liežuvio valymas ir galėsi mėgautis tikru maisto skoniu ir aromatu.

5 mitai apie blogą kvapą iš burnos

1) Savo burnos kvapą lengva pasitikrinti
Daugelis tiki, kad savo kvapą iš burnos pasitikrinti galima pridėjus delną prie burnos ir nosies ir kvėptelėjus į jį. Deja, mes negalime nustatyti, geras ar blogas kvapas sklinda iš burnos, nes prie savo kvapo esame įpratusios. Be to, daugeliu atveju blogas kvapas neatsiras, kol nepradėsi šnekėti. Esmė tame, kad kvapas atsiranda prie liežuvio šaknies ir keliauja toliau tik tada, kai pradedame kalbėti.

Kaip pasitikrinti savo burnos kvapą? Geriausias būdas – turėti patikimą draugę, kuri nepasidrovėtų atvirai pasakyti apie tai. Jei šis būdas tau netinka, belieka paimti vatos gumuliuką (arba marlės skiautelę) ir patrinti liežuvį (arčiau liežuvio šaknies, bet nesukeliant pykinimo), o tada pauostyti vatos arba marlės gumuliuką. Užuodus nemalonų kvapą, tuojau pat reikia pradėti naudoti liežuvio gremžtuką. Šio paprasto prietaiso dėka tu ne tik susigrąžinsi gaivų kvapą, pagerės tavo skonio pojūčiai, o tuo pačiu ir sveikata.

Dar tikslesnį nemalonaus kvapo įvertinimą galima gauti iš stomatologo. Tuo tikslu naudojamas halimeteris. Šio prietaiso veikimo principas labai paprastas: pacientas pučia į vamzdelį, prijungtą prie halimeterio, o prietaisas išmatuoja lakiųjų sieros junginių (VSCs) kiekį, kuris ir sukelia nemalonų kvapą.

2) Blogas kvapas iš burnos – skrandžio problemų pasekmė
Daugelis mano, kad blogas kvapas atsklinda iš skrandžio. Tik labai mažas procentas blogo kvapo iš burnos atvejų būna susijęs su skrandžio ar virškinamojo trakto problemomis. Daugumoje atvejų blogo kvapo iš burnos kaltininkas – liežuvis.

3) Burnos ertmės higiena (dantų valymas ir tarpdančių siūlų naudojimas) visada panaikins blogą kvapą
Tenka apgailestauti, bet dauguma žmonių neteisingai valo dantis ir tam skiria viso labo 30–40 sekundžių. Nieko keisto, kad kai kurios dantų paviršiaus vietos lieka net nepaliestos, tad bakterijos ten lieka ir kaupiasi, kol pradeda sklisti blogas kvapas. Tačiau net ir labai stropiai valančioms dantis ir tarpdančius, šios problemos išvengti gali nepavykti. To kaltininkėmis vėl gi bus bakterijos, šiuo atveju besislepiančios liežuvyje, po apsauginiu gleivių ir baltymų sluoksniu. Išeitis viena – naudoti liežuvio valiklį.

4) Burnos skalavimo priemonės – efektyvus kovos su blogu burnos kvapu būdas
Žmonės vis dar tiki, kad skalavimo priemonės – panacėja. Deja, burnos skalavimo priemonės nemalonų kvapą permuša tik 1–2 valandoms. Be to, įprastinės burnos skalavimo priemonės gali net sustiprinti blogo kvapo dvelksmą. Esmė tame, kad jų sudėtyje yra didelis kiekis spirito, kuris džiovina burnos ertmę. Bakterijos, gaminančios sieros junginius, kur kas geriau jaučiasi sausoje terpėje. Todėl geriau būtų naudoti naujos kartos burnos skalavimo skysčius, kurie yra sukurti chloro dioksido pagrindu. Chloro dioksidas sieros junginius atakuoja molekuliniu lygiu.

5) Norint išvengti blogo burnos kvapo, reikia labai atsakingai rinktis maistą
Tiesos tame yra: laikinas nemalonus kvapas priklauso nuo neseniai suvalgyto maisto, ypač produktų, kurių sudėtyje yra daug sieros junginių: svogūnuose, kopūstuose, česnakuose.
Vartojant tokį maistą, sieros komponentai patenka į kraują, o šis cirkuliuodamas išnešioja juos po visą organizmą, tame tarpe ir į plaučius. Todėl iškvepiant orą, iš burnos gali sklisti nemalonus kvapas.

Tačiau, nuolat iš burnos sklindantis blogas kvapas yra ne suvalgyto maisto pasekmė, o bakterijų, tūnančių burnos ertmėje ir besimaitinančių maisto likučiais, gyvybingumo rezultatas. Šiuo atveju reikėtų ne maisto racioną peržiūrėti, o kovoti su pačiomis bakterijomis, t.y. stropiai valyti dantis, naudoti tarpdančių siūlus ir liežuvio gremžtuką.

Kaip matai, tereikia kasdien atlikti tris paprastus veiksmus ir iš burnos visada sklis tik gaivus kvapas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis