Kokios kontraceptinės priemonės pačios nepatikimiausios?

Šiais laikais, kai kontracepcijos priemonių pasirinkimas išties platus, net 20,5% Lietuvos merginų vis dar saugosi vienu iš nepatikimiausių būdų – nutrauktu lytiniu aktu. Skaičiai – iš tiesų iškalbingi ir šiek tiek gąsdinantys. Šioje srityje estės yra pažengusios gerokai toliau nei mes: tik 5% Estijos merginų naudoją šį mažai patikimą apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo metodą.

Apibendrinus įvairius tyrimus nustatyta, kad visiškai nesisaugodamos per pirmuosius metus pastoja apie 85% moterų. Tuo tarpu iš labiausiai patikimą kontracepcijos priemonę – hormoninę spiralę – naudojančių moterų pastoja vos kelios iš tūkstančio.

Kalbant apie kontracepcijos patikimumą, pagrindinė problema yra ne tiek pačių priemonių veiksmingumas, kiek žmogiškasis faktorius: ar mes pačios nepadarome klaidų vartodamos tabletes, pleistrus, žiedus ar kitus kontraceptikus?

Pavyzdžiui, populiariausios apsisaugojimo priemonės – prezervatyvo – patikimumas, naudojant jį be klaidų, siekia 98%, tačiau realioji patikimumo statistika kiek kitokia – tik 85%. Panaši situacija ir su kitomis neilgalaikėmis kontracepcijos priemonėmis: tabletes pamirštame išgerti, prezervatyvas gali būti neteisingai užmautas, žiedas – netinkamai įdėtas, o pleistras gali atsiklijuoti. Visa tai padidina pastojimo riziką.

Nenorinčioms rizikuoti, vertėtų pagalvoti apie ilgalaikes kontracepcijos priemones, pavyzdžiui, hormonines spirales. Tikriausiai esi girdėjusi, kad tokios priemonės tinka tik vaikų jau turinčioms moterims. Tai netiesa: naujausios kartos minispiralė tinka ir jaunoms, dar negimdžiusioms merginoms, o jos patikimumas realiame gyvenime yra didesnis nei 99%.

Hormoninė minispiralė sumažina kas mėnesį moters organizme vykstantį gimdos gleivinės vešėjimą ir sutirština gimdos kaklelio gleives. Šis kompleksinis poveikis neleidžia susijungti spermatozoidui ir kiaušialąstei ir tokiu būdu apsaugo nuo apvaisinimo. Be to minispiralė slopina spermatozoidų judrumą ir veikimą gimdoje. Tuo tarpu ovuliacijos hormoninė minispiralė dažniausiai neveikia – kiaušidės funkcionuoja įprastai, natūraliu ritmu. Tuo hormoninė minispiralė skiriasi nuo kontraceptinių tablečių, žiedo ar pleistro – visos šios priemonės sustabdo kiaušinėlių brendimą kiaušidėse ir slopina ovuliaciją.

Minispiralė nuo nepageidaujamo nėštumo apsaugo iki 3 metų, todėl tinka toms, kurios ieško ilgalaikio ir patikimo kontracepcijos metodo. Priemonė nemažina vaisingumo – gydytojui išėmus minispiralę, iš karto galima pastoti. Nuo lytinių keliu plintančių ligų minispiralė neapsaugo, tad jeigu yra tokia rizika, reikėtų naudoti prezervatyvą. Tačiau ieškančioms gerai toleruojamo patikimo kontraceptiko su mažiausia hormono doze, minispiralė gali būti tinkamas pasirinkimas.

Žemiau pateiktoje lentelėje rasi visų kontracepcijos priemonių efektyvumą. Tikimės, kad tai padės tau pasirinkti patį tinkamiausią variantą. Antroje lentelės skiltyje matyti maksimalų kontraceptiko patikimumą, jeigu jis būtų naudojamas pagal visas taisykles. Trečioje lentelės skiltyje matysi realų kontraceptinės priemonės patikimumą, atsižvelgiant į daromas naudojimo klaidas.


Hormoninė spiralė 99,8 %, per pirmuosius metus pastoja 2 iš 1000 moterų 99,8 %, per pirmuosius metus pastoja 2 iš 1000 moterų Progestinų injekcijos 99,7 %, per pirmuosius metus pastoja 3 iš 1000 moterų 99,7 %, per pirmuosius metus pastoja 3 iš 1000 moterų Sudėtinės kontraceptinės tabletės 99,7 %, per pirmuosius metus pastoja 3 iš 1000 moterų 92 %, per pirmuosius metus pastoja 80 iš 1000 moterų Vario spiralė 99,4 %, per pirmuosius metus pastoja 6 iš 1000 moterų 99,2 %, per pirmuosius metus pastoja 8 iš 1000 moterų Kontraceptinis pleistras 99,7 %, per pirmuosius metus pastoja 3 iš 1000 moterų 92 %, per pirmuosius metus pastoja 80 iš 1000 moterų Kontraceptinis žiedas 99,7 %, per pirmuosius metus pastoja 3 iš 1000 moterų 92 %, per pirmuosius metus pastoja 80 iš 1000 moterų Progestinų tabletės (mini piliulės) 99,7 %, per pirmuosius metus pastoja 3 iš 1000 moterų 92 %, per pirmuosius metus pastoja 80 iš 1000 moterų Vyriškas prezervatyvas 98 %, per pirmuosius metus pastoja 20 iš 1000 moterų 85 %, per pirmuosius metus pastoja 150 iš 1000 moterų Spermicidai 82 %, per pirmuosius metus pastoja 180 iš 1000 moterų 71 %, per pirmuosius metus pastoja 290 iš 1000 moterų Vaisingumo atpažinimo metodas (kalendorinis, temperatūrinis, gleivių stebėjimo ir kt.) 97 %, per pirmuosius metus pastoja 30 iš 1000 moterų 75 %, per pirmuosius metus pastoja 250 iš 1000 moterų

Užsakymo nr.: PT_63943168

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis