Kaip suprasti, kad apgamėlis ant kūno - rimtos ligos ženklas?

Apgamėlių ant kūno stebėjimas – vienas iš patikimiausių būdų laiku pastebėti besibeldžiančią baisią ligą – melanomą. Taigi nepatingėk ir reguliariai skirk kelias minutes savo kūno apžiūrai.

Apgamai – tai pigmentiniai odos dariniai, kuriuose susikaupę daug pigmento melanino. Dėl kokių priežasčių jie atsiranda, nėra žinoma, tačiau nepamiršk, kad apgamas gali pakisti - supiktybėti ir virsti pavojinga melanoma.

Kartais žmonės painioja apgamus ir pigmentines dėmes arba seborėjinę keratozę (raginį darinį). Apgamas – gerybinis odos darinys, tačiau gali ir suvėžėti. Dauguma gydymo įstaigų turi šiuolaikinę diagnostinę aparatūrą – dermatoskopus, siaskopus, kuriais nustatoma odos darinių būklė.

Į ką atkreipti dėmesį, apžiūrinėjant apgamus ant kūno? Įsidėmėk:

Asimetrija: apgamas turi būti simetriškas. Jei pastebėjai, kad apgamas pakeitė formą ir tapo asimetriškas – kreipkis į dermatologą.

Kontūras: apgamo kraštelis turi būti lygus. Jei jis atrodo tarsi apkandžiotas, pažeistas – tai gali būti blogas ženklas.

Spalva: apgamo spalva turėtų būti vientisa, o spalvos intensyvumas kiekviename apgame gali skirtis. Jei apgamėlyje pasirodė kitos spalvos (pilki, balti, juodi, raudoni ir t.t.) taškeliai – geriau nedelsti ir iš karto keliauti pasitikrinti.

Dydis: kuo didesnis apgamas, tuo didesnė tikimybė, kad jis pereis į piktybinę stadiją, tačiau tai nereiškia, kad maži apgamėliai nepavojingi. Įprastai visi apgamėliai šiek tiek paauga, tačiau jei 1-3 mėnesių tarpe apgamas padidėjo 1-4 mm – metas susirūpinti.

Paviršius: jei apgamėlio paviršius tapo grublėtas, iškilus labiau, nei įprastai, kraujuoja ir t.t. - būtinai kreipkis pas dermatologą.

Melanoma - agresyviausias odos vėžys, o apie 30 proc. melanomų išsivysto iš supiktybėjusio apgamo. Jei melanoma diagnozuojama ankstyvoje stadijoje ir skubiai bei sėkmingai pašalima – tuomet pavojaus žmogaus gyvybei praktiškai nėra. Anot medikų, laiku diagnozavus ligą, ji išgydoma maždaug 97% pacientų. Todėl jei tik tau kyla itarimų, nedelsk ir būtinai kreipkis į medikus. Juk atsargumas gėdos nedaro.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis