Noriu pastoti, bet negaliu: mitai, kuriuos skubame paneigti

Kol vienos merginos ieško kuo patikimesnių apsisaugojimo nuo nėštumo metodų, kitos svajoja apie vaikus, bet... niekaip negali pastoti. Kodėl – gali pasakyti tik medikai, todėl netikėk šiais žemiau išvardintais mitais!

Mitas: skausmingos mėnesinės yra nevaisingumo priežastis.
Faktas: skausmingos mėnesinės neturi jokio poveikio vaisingumui. Nepaisant to, stiprėjantis skausmas mėnesinių ir sekso metu gali būti ginekologinių ligų priežastimi (endometriozė, fibroma…).

Mitas: retos mėnesinės yra nevaisingumo priežastis.
Faktas: kai kurių moterų menstruacinis ciklas tęsiasi 40 dienų. Savaime suprantama, kad per visus metus esant mažesniam ciklų skaičiui ir vaisingų dienų sumažėja. Todėl moterims, kurių menstruacinis ciklas ilgesnis, reikia atidžiau sekti ovuliacijos laikotarpį, nes jis, skirtingai nei moterų, kurių ciklas 28–30 dienų, ateina vėliau.

Mitas: skirtingos vyro ir žmonos kraujo grupės yra nevaisingumo priežastis.
Faktas: kraujo grupė niekaip nesusijusi su vaisingumu.

Mitas: naudojau hormoninę spiralę, todėl dabar nebegaliu pastoti.
Faktas: hormoninės spiralės nuo nėštumo apsaugo tik tuo metu, kol jos yra įdėtos į moters gimdą. Spiralę ištraukus, vaisingumas iš karto atsistato. Hormoninę minispiralę ginekologas gali pašalinti bet kuriuo metu, ir tu gali bandyti pastoti iš karto. Kadangi hormoninės minispiralės suteikiama kontracepcija yra visiškai grįžtama, nėra būtinybės laukti ir atidėlioti nėštumą.

Mitas: negaliu pastoti, nes po akto iš manęs išteka sperma.
Faktas: spermos ištekėjimas po lytinio akto – normalus reiškinys. Jeigu vyrui ejakuliacija įvyko vaginoje, gali būti tikra, kad spermatozoidai jau braunasi link kiaušinėlio. O ar jiems pavyks – čia jau kitas klausimas.

Mitas: vyrų vaisingumas priklauso nuo spermos konsistencijos ir kiekio.
Faktas: spermos konsistencija ir kiekis niekaip nesusiję su vaisingumu, nes vaisingumas didžiąja dalimi priklauso nuo spermatozoidų kiekio. O tai nustatyti galima tik atlikus mikroskopinį tyrimą.

Mitas: nevaisingumas paveldimas.
Faktas: jeigu tavo mama, močiutė ar sesuo turėjo problemų su nevaisingumu, tai dar nereiškia, kad tą pačią problemą turėsi ir tu.

Mitas: norint pastoti, seksu užsiiminėti reikia kiekvieną dieną.
Faktas: sperma aktyvi išlieka 48–72 valandas po lytinio akto. Todėl visiškai nėra būtina laikytis tokio reguliaraus grafiko. Suprantama, kad norint pastoti, ovuliacijos laikotarpiu lytiniai santykiai labai svarbūs, tačiau jei net ir šiuo laikotarpiu kokią dieną praleisi, nebus taip jau blogai.

Mitas: jeigu nori pastoti, paprasčiausiai atsipalaiduok, negalvok nuolat apie tai ir pastosi.
Faktas: jeigu pastoti nepavyksta per metus, greičiausiai gali būti kokia nors medicininė problema. Akivaizdžių įrodymų, kad stresas gali būti nevaisingumo priežastimi, nėra. Atmink, kad visi žmonės, susidūrę su nevaisingumo problema, savaime išgyvena nuolatinę streso būseną, tačiau ne stresas sukelia nevaisingumą, o nevaisingumas sukelia stresą.

Mitas: mano ginekologė po apžiūros pasakė, kad esu sveika, vadinasi dėl vaisingumo problemų neturėtų būti.
Faktas: bendra ginekologinė apžiūra nesuteikia išsamios informacijos apie problemas, galinčias padaryti įtaką nevaisingumui.

Mitas: vyro nevaisingumas yra aktyvios masturbacijos vaikystėje pasekmė.
Faktas: masturbacija – normalus reiškinys vyrų ir berniukų tarpe. Ji niekaip nedaro įtakos spermatozoidų kiekiui. Sperma negali baigtis, nes ji nuolat gaminasi sėklidėse.

Mitas: nevaisingumas – moterų problema.
Faktas: netiesa. Nevaisingumo faktorius tarp vyrų ir moterų pasiskirsto vienodai. Vyrų nevaisingumo faktorius – 40 proc., moterų – 40 proc., vyrų ir moterų – 10 proc., likę 10 proc. – nenustatyta nevaisingumo priežastis.

Mitas: visos pastoja, išskyrus mane.
Faktas: nustatyta, kad kas šeštas žmogus susiduria su nevaisingumo problemomis. Galima tik pasidžiaugti, kad 90 proc. nevaisingumo atvejų gali būti mediciniškai diagnozuoti ir šiuolaikinės medicinos dėka išgydyti.

Mitas: seksualiniame gyvenime kažką darau netinkamai, todėl ir negaliu pastoti.
Faktas: nevaisingumas – medicininė, o ne seksualinė problema.

Mitas: nevaisingumo problema užklumpa tik niekada anksčiau neturėjusias vaikų poras.
Faktas: deja, yra nemažai porų, kurios jau turi vaikų, tačiau norėdami šeimos pagausėjimo, susiduria su negalėjimo pastoti problema.

Mitas: gal Dievas nenori suteikti tau motinystės džiaugsmo.
Faktas: ne vienai su nevaisingumu susidūrusiai porai kartais tenka tai išgirsti iš „gerų“ patarėjų. Skaudu tai girdėti, bet nepamiršk, kad nevaisingumas – tai medicininė problema, o ne Dievo valia.

Užsakymo nr.: PT_64314504

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis